Antwort Co proti Jiřičkám? Weitere Antworten – Co dát do oken proti Vlastovkam

Co proti Jiřičkám?
Vlaštovky velmi často staví hnízda do horních rohů oken nebo fasád. Na tyto místa je pak vhodné pořídit železné hroty, které vlaštovce nedovolí hnízdo postavit. U oken je ještě možnost pořízení železné mříže přes celé okno. Toto je vysoce efektivní řešení, ale esteticky poněkud nešťastné.V podmínkách střední Evropy hnízdí jiřička 2x ročně od května do srpna, v případě zničení první snůšky následuje náhradní hnízdění. Samice klade v jednodenních intervalech (někdy s jednodenní pauzou) 3–6 (1–7) čistě bílých vajec vejčitého tvaru o průměrných rozměrech 18,3 x 13,1 mm a hmotnosti 1,7 g.Nejlevnější a nejjednodušší řešení spočívá v ochraně lepivým gelem nebo sprejem. Dražší, ale také efektivnější jsou ultrazvukové plašiče ptáků, většinou na solární napájení. Účinné jsou i mechanické odpuzovače, v podobě speciálního balonu na plašení ptáků nebo makety havrana.

Jak Hnizdi vlaštovky : Hnízdí v jednotlivých párech nebo koloniích, přičemž staví typické otevřené hnízdo z hliněných hrudek v budovách, průjezdech či pod mosty. Snůška čítá 4–5 bílých, tmavě skvrnitých vajec. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak vyrobit hnízdo pro jiřičky

S pomocí sádry nebo samotvrdnoucí hmoty je velice jednoduché připravit jim vhodné hnízdo. Jeho výška by měla mít 15 cm na výšku, 25 cm na šířku a hloubku asi 10 cm. Polokulovitý tvar můžete dosáhnout s pomocí polystyrenové polokoule nebo dřevěného podstavce.

Jak odehnat ptaka : Do kategorie mechanických odpuzovačů ptáků patří sítě proti holubům, hroty proti holubům, makety dravců a havranů. Makety havranů dodáváme ve dvou variantách – sedící havran, a létající havran k zavěšení. Jde o jednoduchý, ale účinný způsob plašení ptáků.

Nejste-li si jistí, zda ptáče, které jste našli, nějakou pomoc potřebuje, vždy volejte odborníky v záchranné stanici a situaci jim popište. Zbytečné zásahy do života zvířat totiž mnoho užitku nepřinesou a naopak nechat na zemi umírat živého tvora, jemuž by pomohl jednoduchý úkon, je smutné.

Jiřičky si staví hnízdo zásadně vně domu pod římsy oken, podhledů, střech. Jejich hnízdo vždy přiléhá k římse a do hnízda lezou jen malým otvorem na horní hraně hnízda. Naopak vlaštovky si staví obvykle hnízdo v průjezdech, stájích, podchodech… a jejich hnízda jsou cca 6 cm od stropu.

Co Plasi holuby

Plašit holuby můžeme pomocí elektrických plašičů proti holubům. Mnohdy pomohou i makety jiných druhů větších ptáků, jejichž přítomnost holubům a jiným ptákům vadí. Oblíbený je například Havran na plašení holubů. Proti dosedání holubů fungují také speciální gely, které po nanesení na povrch nezanechávají stopy.To, co holubi nemají rádi, je koření. Nasypejte tedy na místa, na kterých se často zdržují, trochu pepře, skořice nebo jiného koření. Nešetřete a v případě deště nezapomeňte koření dosypat. Kromě holubů vás může potrápit také invaze asijských berušek.Jiřičku v letu poznáme podle krátkého vykrojeného ocasu a bílého hrdla. Vlašťovka má dlouhý ocas do vidlice. Poznat fyzické rozdíly v letu bývá pro laiky složitější, ale každý to snadno pozná podle způsobu hnízdění. Jiřičky si staví hnízdo zásadně vně domu pod římsy oken, podhledů, střech.

Jiřička obecná je menší než vlaštovka a je převážně černobílá. Pouze černý vrch hlavy, krku a hřbetu má ozdoben modrým leskem. Na rozdíl od vlaštovky má také mnohem kratší ocas a výrazně bílý kostřec (spodní část zad mezi křídly a ocasem). Právě proto ji na Slovensku říkají "belorítka".

Jaký je rozdíl mezi hnízdem vlaštovky a jiřičky : Vlaštovky jsou často vázány na zemědělské usedlosti, třeba i opuštěné. Jak tyto budovy mizí, ptáci přicházejí o prostory ke hnízdění. Naopak jiřičky hnízdí nejčastěji na fasádě domu pod římsou nebo ve výklenku okna, hnízdo mají nalepené těsně k horní ploše a dovnitř lezou malým otvorem.

Co funguje proti holubům : Plašit holuby můžeme pomocí elektrických plašičů proti holubům. Mnohdy pomohou i makety jiných druhů větších ptáků, jejichž přítomnost holubům a jiným ptákům vadí. Oblíbený je například Havran na plašení holubů. Proti dosedání holubů fungují také speciální gely, které po nanesení na povrch nezanechávají stopy.

Jak zachránit holátko

Je to holátko a hnízdo není vidět nebo je nedostupné

Neopeřené holátko nejvíc ohrožuje prochladnutí. Na omak by mělo být výrazně teplejší než naše dlaň ( rozdíl je asi 6 stupňů ). Pokud je chladné, zahříváme je v dlaních či u termoláhve s vodou 40 stupňů teplou, kterou obalíme hadříkem.

zraněný dospělý pták, volejte rovnou na záchrannou stanici (dispečink: 774 155 155) podezřelá návnada nebo mrtvý pták, volejte Policii ČR a také ČSO (606 412 422 nebo 773 380 285, více ZDE a na karbofuran.cz) nemocný (živý či mrtvý) pták, zabraňte šíření choroby a nahlaste její výskyt.Vlaštovky a jiřičky se prý spolehlivě vyhýbají červeným, oranžovým a žlutým barvám fasády. Zaručeně prý pomůže zavěsit CD, nebo zmačkaný alobal do blízkosti hnízd, popř. nastříkat okolí hnízda chlórovou desinfekcí či výrazným parfémem.

Kdy přiletí jiřičky : Na konci března a během dubna přilétají např. vlaštovky obecné (Jižní Afrika), jiřičky obecné, pěnice černohlavé, slavíci obecní (Afrika) a rákosníci. Objevují se i naši stěhovaví dravci – např.