Antwort Co proti včelám? Weitere Antworten – Jak se zbavit včel
Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.jedná se o roj neznámého původu, potom je třeba jej zlikvidovat a to buď za pomoci hasičů (pokud je na veřejném prostranství a ohrožuje lidi) nebo firmy, která poskytuje deratizační služby. Včelař nemůže takový roj použít (nebezpečí šíření nákaz) a nikdo mu neuhradí ani náklady vzniklé s likvidací roje.Některé doporučují repelenty, jiné méně křiklavé oblečení, další různé parfémy a podobně.
Co chutna včelám : Včelám chutná kofein a rostliny toho umí využít. Podle vědců ze Sussexu lákají květiny kofeinovým nektarem včely k častějšímu opylování. Nabuzené včely pak toto chování šíří napříč úlem.
Co odpudí včely
Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.
Jak dostat včely do úlu : Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.
Rojení se dá předcházet již při pořízení nového úlu. Méně vhodné jsou například tzv. kláty, nebo Zadáky do kterých je horší přístup a mnohdy i nemožnost úl rozšiřovat. Dalším typem úlu, jsou úly typu Tachov, ve který je zpravidla méně místa.
Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.
Co vysadit pro včely
Nejkritičtější období je předjaří, kdy mají včely ve volné přírodě pylu nedostatek. Do větších zahrad proto doporučuji zasadit vrby nebo lísky, okrasné třešně, slivoně, jabloně, trnky nebo hlohy.Kromě pylu, nektaru a medovice sbírají včely i vodu. Její spotřeba během roku kolísá – nejnižší je v zimě, nejvyšší při tvorbě krmné kašičky. Jedno včelstvo přitom spotřebuje za sezonu několik desítek litrů vody (záleží na klimatických podmínkách).Včely nosí do úlu velmi řídký nektar s obsahem 70 ž 80% vody. K přepracování tohoto sladkého nektaru na med, ho včely rozprostřou na velkou plochu plástu. Což jim dovoluje urychlit odpařování nektaru od vody.
Jestliže hovoříme o rojení včel, jedná se o způsob jejich množení, které zajišťuje včelám zachování jejich druhu. Dochází k němu naprosto přirozeně a je charakteristickou vlastností včelího společenství.
Co dráždí včely : Je známo, že včely mají velice dobrý čich, čímž dokáží rychle reagovat na pachy , které je dráždí. Některé z pachů jsou například lidský pot, alkohol a jiné. I když se nejedná o úplnou novinku, kterou používají hojně převážně včelaři v zahraničí, tak na našem trhu úplně chybí a většině našich včelařů je úplně neznámá.
Co jí včely medonosné : Potrava, krmení, med a další včelí produkty. Potrava včel sestává z: bílkoviné složky – pyl květů ve formě rouskového pylu anebo pergy. glycidové složky – nektar hmyzosnubných květů a medovice, což je odpadní produkt metabolismu mer a mšic.
Co přitahuje včely
Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.
Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.K rojení dochází většinou za pěkného a teplého slunečného počasí, nejčastěji v poledních hodinách. Ještě než však včely vyletí z úlu, dojde k naplnění jejich medných váčků. Zásoby do nich uložené jim poskytnou později potravu na cestu. Poté již nic nebrání včelám opustit úl.