Antwort Co pěstovat na balkóně na slunci? Weitere Antworten – Co pestovat na balkone na slunci
Rostliny, které jsou nenáročné na péči, ale slunce milují úplně stejně jsou rozchodník, begónie nebo petúnie. Na severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou.Slunný jižní balkon preferuje rostliny, které jsou vystaveny celodennímu i přímému slunci. Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca).Slunné místo má rád štědřenec (Laburnum), čilimník (Cytisus), zlatice (Forsythia) či okrasná jabloň (Malus). Na větší záhony se hodí i bohatě kvetoucí komule Davidova (Buddleia davidii), vajgélie (Weigela) či hroznovec (Exochorda).
Co do truhlíku na přímé slunce : Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co se dá vypěstovat na balkoně
Co lze pěstovat na balkoně
Dobře se na balkónech daří ředkvičkám, hrášku, fazolkám, mrkvi i kedlubnám. Nenáročný na pěstování je salát, převislé jahody, měsíční jahody, kanadská borůvka nebo cukety. Větší nádoba na balkóně umožní i pěstování speciálně upravených druhů ovocných stromů.
Co na balkon v zimě : Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. hebe, brsleny, libavky (krásné červené kuličky si drží až do jara), břečťan, barvínek, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Rostlinky najdete ve fotogalerii. Všem těmto rostlinám nevadí mráz, ale je nutné je přes zimu zalévat.
Trvalky, které vám zajistí stále kvetoucí zahradu
Nabízejí se: Lupiny, plamenky, denivky, ostrožky, kyprej vrbice, řebříček, třapatka (Rudbeckia), zvonky (campanula), šanty, šalvěj hajní, rozrazil či echinacea.
Výběr trvalek do stínu
Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).
Která zelenina nepotřebuje slunce
Vsaďte na slunce, stín a polostín
- Na slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny.
- Bez přímého slunce se obejde rebarbora, křen a medvědí česnek.
- Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu.
S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.Nejčastěji se do truhlíku na okno vysazují muškáty, fuchsie nebo petúnie. Vyniknou převislé kultivary. Do stínu se hodí begónie nebo pokojové kopřivy. Inspiraci na osázení truhlíků najdete zde.
Které rostliny mohou zůstat na balkoně přes zimu
- vřes, vřesovec, jehličnany.
- kapradiny máta, rozmarýn, mateřídouška.
- břečťan většina skalniček.
Kdy zasadit rajčata na balkoně : S výsevem začněte v březnu. Pokud máte velké jižní okno, můžete začít i dříve. Mladé rostliny dejte ven od dubna, pokud je balkon slunný a chráněný před větrem. Na teplomilnou zeleninu jako rajčata, lilky a papriky je ideální jižní balkon.
Co pěstovat v zimě na balkóně : Které rostliny mohou zůstat na balkoně přes zimu
- vřes, vřesovec, jehličnany.
- kapradiny máta, rozmarýn, mateřídouška.
- břečťan většina skalniček.
Co lze zasadit v zimě
Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.
V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie. Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka.Kategorie
- Brsleny (19)
- Buky (13)
- Cesmíny (17)
- Čilimníky (13)
- Dřišťály (29)
- Duby (9)
- Hlohyně (7)
- Hortenzie (59)
Co se dá pěstovat ve stínu : Jakým rostlinám vyhovuje stín
- Kerblík třebule. Kerblík se často využívá v kuchyni.
- Libeček lékařský Libeček má své uplatnění v kuchyni i v lidovém léčitelství.
- Kozlík lékařský Jeho květy nejdříve příjemně voní, později však páchnou.
- Kostival lékařský
- Máta peprná
- Šalvěj lékařská
- Bergenie.
- Srdcovka.