Antwort Co roste v zimě? Weitere Antworten – Co kvete i v zimě

Co roste v zimě?
Většina rostlin v zimě sice odpočívá, ale jsou i takové, které jakoby se už nemohly dočkat jara. Jde třeba o vilíny, lýkovce, čemeřice, talovíny, z cibulovin sněženky, bledule a šafrány.Některé plodiny jsou odolnější vůči chladnému počasí než jiné. Semena určená pro zimní pěstování jsou klíčová. Patří sem špenát, salát, ředkvičky, mrkev, cibule, šalotky a česnek. Tyto rostliny jsou známé svou schopností odolávat chladnému počasí a mohou přežít mrazy.I v lednu seženete čerstvou zeleň

Doma si proto pěstujte mátu, řeřichu a třeba i polníček. Pár lístků čerstvých bylinek ozvláštní každou šťávu. Na sezónní zelené šťávy můžete využít i kapustu, zelí, kedlubnu nebo pórek.

Co se sází na zimu : Ze zeleniny můžete na podzim sázet i petržel, ředkvičky, salát, cibuli, pastinák a mrkev. Nezapomeňte je chránit překrytím netkanou textilií, až se budou blížit první mrazy. Z bylin si můžete dovolit na podzim zasadit levanduli, šalvěj nebo mateřídoušku, které jsou velmi odolné.

Co kvete v listopadu

V listopadu kvete již pár posledních trvalek. Dokvétají pozdní drobnokvěté chryzantémy (Dendranthema). Dále kvetou vřesy (Calluna) drobnými růžovými nebo karmínovými květy. Z cibulovin ještě mohou záhony zdobit květy pozdních šafránů (Crocus).

Co kvete celý rok : Květinový kalendář

  1. Prvosenka neboli petrklíč Žádná jiná květina se na první sluneční paprsky netěší tolik jako prvosenka.
  2. Maceška. Nejoblíbenější jarní a podzimní květina je vlastně dvouletka.
  3. Afrikán.
  4. Pomněnka.
  5. Vlčí mák.
  6. Hortenzie.
  7. Chrpa.
  8. Růžový keř

Zelenina je typ potravin, které můžeme jíst celoročně. Je však důležité, abychom se zaměřili na sezónní plodiny. V podzimním a zimním období je ideální kořenová zelenina, fenykl, dýně, kapusta, zelí, červená řepa, cibule, česnek a pórek.

Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.

Co roste v říjnu

V říjnu se sklízí například dýně, celer, mrkev, petržel, zelí, růžičková kapusta, pastinák, artyčok, červená řepa, pórek či topinambury.Které rostliny rozkvétají v květnu

  • Okrasné dřeviny – šeřík, azalka, rododendron, pivoňka, zlatý déšť
  • Ovocné stromy – třešeň, višeň, jabloň, broskvoň
  • Trvalky – kosatec, konvalinka, sasanka, plamének, srdcovka, orlíček, hořec, okrasný česnek.

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.

Trvalky, které kvetou i na podzim

  • Svíčkovec (Gaura) Gaura není nejvýraznější rostlina, přesto si jí v zahradě všimne každý.
  • Záplevák (Helenium)
  • Třapatka (Rudbeckia)
  • Sadec (Eupatorium)
  • Lobelka (Lobelia)
  • Dlužicha (Heuchera)
  • Vousatec (Dochan)
  • Rdesno (Persicaria)

Co nejrychleji roste : Bambus získal označení jako nejrychleji rostoucí rostlina na světě. A ne nadarmo. Nejrychleji rostoucí druhy bambusu jsou schopné vyrůst až o 90cm během jednoho dne, rychlostí skoro 4 cm za hodinu.

Co je zimní zelenina : Mezi zimní klasiku patří skladovaná mrkev, petržel / pastinák, celer, brambory, cibule, česnek, v Česku oblíbené zelí a dýně. Určitě bychom neměli zapomínat na květák, brokolici (skvělá veganská dvojice, kterou zařazujte aspoň 1x týdně), kapustu, růžičkovou kapustu, kadeřávek, batáty, červenou řepu či pórek.

Jaké ovoce jíst v zimě

Pro posílení imunity je nezbytné v zimě zvýšit příjem ovoce a zeleniny. Vybírejte sušené ovoce, jablka a hrušky. Ze zeleniny jsou v sezóně kořenová zelenina, zelí, brambory, růžičková kapusta nebo červená řepa. Ideální volbou je nakládána zelenina, která obsahuje probiotické kultury posilující imunitu.

Bazalka, saturejka, kerblík, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, šalvěj či oregano jsou byliny, kterým se ve vašich obydlích většinou dobře daří. K dostání jsou ve více odrůdách, lišících se výškou nebo intenzitou růstu. Pro zimní pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy.Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.

Co roste v září : Měsíc září nám přináší kromě podzimu i další druhy ovoce a zeleniny, které můžeme sklízet a dopřát si jejich čerstvou chuť. Na jaké ovoce a zeleninu se tedy zaměřit Právě začíná: Blumy, hrušky podzimní a přichází také úroda léčivých plodů, jaké má aronie, rakytník, dřín, trnka.