Antwort Co s květy šeříku po odkvětu? Weitere Antworten – Co posiluje keř šeříku odstranění květenství po odkvětu

Co s květy šeříku po odkvětu?
Zejména po odkvětu. Také šeřík z opylených květů nasazuje plůdky, což omezuje tvorbu květenství v příštím roce. Proto včas upravíme malé keře nůžkami ze země, ty vyšší třeba ze stoličky. Vysoké keře střiháme třeba houseňákem – nůžkami na dlouhé násadě.Řez: Tento druh roste pomalu a přirozeně kompaktně, není proto potřeba jej tvarovat a pravidelně řezat. Pokud je to nutné, provádí se řez co nejdříve po odkvětu, aby se na nově narostlých výhonech ještě během vegetace vytvořily květní pupeny pro příští rok.Šeříky nejsou nijak náročné na zálivku, za horkých a suchých dní však budou za vodu vděčné. Dostatek vody vyžadují především při násadě poupat a v době květu. Zemina by měla být v době květu stále mírně vlhká, nikoli však trvale přemokřená – přemokření šeřík nesnáší. To už se raději smíří se suchem.

Kdy rozkvétá šeřík : Šeřík obecný, latinsky sfyring vulgaris, je keř z čeledi olivníkovitých, který může být až několik metrů vysoký. Rozkvétá zpravidla na začátku května, kdy nás do té doby snadno přehlédnutelné keře začínají okouzlovat záplavou překrásných kvítků.

Co posiluje květ šeříku

Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.

Proč se šeříku říká bez : Podle Rejzka samotné slovo šeřík bylo vytvořeno obrozencem Preslem, který vycházel z ruského slova siréň a připodobnil ho přídavnému jménu označujícímu barvu šerý podle typického zabarvení květů šeříku. Před tímto Preslovým novotvarem se zřejmě šeřík označoval jako bez běžně.

U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech. Hluboký zmlazovací řez vede také k tvorbě nových výhonů od kořenů. U stromkových forem tyto výhony ihned po vyrašení odstraňujeme.

Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů.

Kdy se řeže šeřík

Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm.Proč šeřík nekvete – běžné důvody:

špatné místo pro přistání; nedostatečné osvětlení; nesprávné prořezávání; poškození chorobami a škůdci.Šeřík obecný sbírejte od května, tedy v době, kdy je plně rozkvetlý. Poznáte ho snadno. Jedná se o keře nebo menší stromy, které jsou plně obsypané nejprve bílými a poté fialovými květy, které jsou uspořádané v květenství dlouhých až 20 cm.

Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů.

Který šeřík je jedlý : Kromě toho si však z květů můžete připravit voňavé dobroty, na kterých si pochutnáte po celý rok. U nás je nejznámější a nejrozšířenější šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho odrůdy, a právě jeho květy jsou pro užití v kuchyni nejvhodnější.

Kdy stříhat mini šeřík : Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm.

Co posiluje šeřík

Léčivé účinky šeříku

Šeřík se v lidovém léčitelství používal při bolestech hlavy a krku, při zduřených mandlích a revmatismu. Z jeho květů si pak můžete uvařit úžasně voňavý čaj, který vám, mimo již zmíněné, dokáže zklidnit rozbouřený žaludek a zrychlit metabolismus.

Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.

Kdy Odkvétá šeřík : U šeříku se laty vyvíjejí z horních bočních pupenů na koncích větévek z předešlé sezóny. Květy mohou být různé barvy od bílé až po červenofialovou dle odrůdy. Šeřík obecný rozkvétá od dubna do května.