Antwort Co s květy kopru? Weitere Antworten – Co se stonky od kopru
Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.Listy, květy i semína se používají do láků při nakládání zeleniny. Je možné si také zhotovit ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka, má pak výraznější chuť. Semínka se používají do koření, nebo se mohou použít i místo kmínu do brambor či k dýni.Využití má semeno bylinky a v kuchyni zejména koprová nať. Kopr je vhodný ke konzervaci v soli nebo octovém nálevu. Lze ho také zamrazit nebo usušit zavěšený ve svazcích. V malém množství je možné bylinky taky zamrazit v kostkách ledu, které se hodí například při přípravě pomazánek nebo dipů.
Jak je zdravy kopr : Hlavním zdravotním benefitem kopru je, že podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, zmírňuje křeče ve střevech a žaludku a dodává chuť k jídlu. Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny.
Co udělat z čerstvého kopru
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.
Jak sbírat kopr : Nať se sbírá průběžně, ve výšce zhruba 20–30 cm, na nakládání je nejlepší nať sebraná v době kvetení, tedy v červenci. Semena se sklízí před dozráním tak, že se stonky srovnají do osy, nechají se dozrát a poté vyklepou. Kopr se používá jak ve formě nálevu či prášku, tak čerstvý. Může se rovněž zamrazit.
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.
Proti křečím v břichu, žaludečním křečím, pomáhá při poruchách trávení. Antibakteriální účinek – kopr potlačuje růst některých druhů bakterií způsobujících oneocnění střev, předchází i nakažlivým průjmům způsobeným těmito mikroogranismy. Velice silný účinek má v tomto případě silice ze semen kopru.
Co varit z kopru
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme. Vzejde za zhruba tři týdny. Mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 15 cm. Z porostu odstraňujeme plevel a půdu kypříme.
Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.
Co s čerstvým křenem : Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.
Kam síť kopr : Kopr obsahuje vitamin C a éterické oleje. Podporuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a působí velmi významně proti nadýmání. Vyhovují mu hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké a zamokřené, ani suché polohy a kamenité půdy.
Kdy se sbírá kopr
Kopr se vysévá od března do července a kvete od června do září. Plody se sbírají od srpna do září před dozráním, nať se sbírá od května do července. Kopr lze pěstovat na zahradách i v truhlících, aby se mu však dobře dařilo, je nutné dopřát rostlině dostatek vlhké půdy a slunné místo.
Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.
Jak uložit kopr : Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.