Antwort Co s listy z kedlubny? Weitere Antworten – Jak zpracovat listy z kedlubny

Co s listy z kedlubny?
Z kedlubnových listů můžete v kuchyni kouzlit. Lze je nakrájet do zeleninového salátu, nasekat je na chléb namazaný máslem, připravit z nich „špenát“, uvařit polévku – zkusit můžete čistě kedlubnovou, upravuje se stejně jako špenátová, případně lze nasekané listy přidat do vývaru spolu s běžně používanou zeleninou.Nejjednodušší cestou jak si kedlubnu vychutnat je v její čerstvé formě – stačí ji oloupat, nakrájet a servírovat jako běžnou čerstvou zeleninu – k pečivu, k hlavnímu jídlu či do salátu. Hodí se také jako svěží svačinka do práce: kedlubnu nakrájíme na tenčí hranolky a lehce namáčíme do hummusu.Mezi košťálovou zeleninu patří i brokolice, o které se ví, že má velké chemopreventivní účinky (protirakovinné). Podobně je tomu u kedlubny. Zatímco brokolice obsahuje hlavně sulforafan, kedlubna obsahuje látky, které působí jako cholagoga – podporují tvorbu i samotné vylučování žluči.

Jak se krájí kedlubna : Z kedlubny odejměte listy a svrchní slupku. I s těmito částmi však můžete nadále v kuchyni pracovat. Odkrojte svrchn tvrdou část, a kedlubnu dále zpracujte podobným způsobem jako třeba bramboru – buď ji nakrájejte na tenké plátky, na kostičky nebo vetší kusy, dále ji můžete nastrouhat do salátů či dalších pokrmů.

Co s listy od květáku

Povařené listy, případně i nedřevnaté stonky, můžete dále využít obdobně jako samotný květák: můžete z nich udělat placičky, přidat je do těstovin, do polévky, do knedlíčků do polévky, do omelety, do kari, zapéct s mletým masem pod pokličkou z bramborové kaše, přidat do bramborové kaše…

Co s listy od ředkviček : Listy ředkviček v salátech

Mladé lístky jsou ideální do zeleninových i teplých obědových salátů. Množství záleží na tom, jak hořká nať je a samozřejmě na chuti strávníků. Do obědového salátu se mohou listy spařit stejně jako špenát, čímž se hořkost mírně sníží.

Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.

Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.

Jak dlouho vydrží kedlubna

Skladujeme je v chladu a temnu. Pokud víte, že kedlubny rychle spotřebujete, tak ustřihněte kořen s listy a uložte je do chladu lednice nebo na police do sklepa, kde vydrží několik dní. Nicméně takto skladované kedlubny obvykle po několika dnech začnou postupně měknout a do 2 týdnů je lepší je spotřebovat.Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.Aby byla ztráta cenných látek co nejmenší, vařte bulvu pokud možno celou a neoloupanou, což trvá přibližně 20 až 30 minut. Hlízu oloupejte až po uvaření. Mladé a křehké kedlubny často vůbec není potřeba loupat, nebo jen málo. Nejlépe ale kedlubna chutná za syrova.

Košťály oloupejte nakrájejte na kolečka, sirčičky nebo třeba nastrouhejte a přidejte k dušené zelenině, stir-fry, rizotu, nishime, číně, brokolici na mozeček, luštěninovým směsím atp. Osmahněte, ochuťte, poduste… Použijte tak, jako kdybyste používali do jídel kedluben.

Proč jíst ředkvičky : Ředkvičky obsahují hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které pomáhají rostlinu chránit před býložravci a zároveň jí dodávají typickou chuť a mírnou štiplavost. Tyto látky jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a mají mimo jiné pozitivní vliv na imunitní systém.

Co pěstovat po ředkvičkách : Co zasadit po ředkvičkách

  • Záhony, které se uvolnily po sklizni, načechrejte a vytrhejte plevel.
  • Doporučuje vysévat co nejrychleji po první jarní sklizni.
  • Vysévat můžete pozdní letní a podzimní zeleninu – bezpečně vám jště naroste mrkev, řepa, černá ředkev, hrách nebo kopr.

Kdy jíst kedlubnu

Účinky na naše zdraví

Kedlubnu bychom měli konzumovat alespoň 2x týdně, nejlépe však častěji. Její účinky pak nejvíce ocení zejména milovníci masa či těžších pokrmů a lidé s nadváhou. Kedlubna totiž stimuluje tvorbu žluči a podporuje peristaltiku střev, díky čemuž velmi efektivně napomáhá trávení.

Do misky dáme zakysanou smetanu s medem, přidáme obě hořčice, šťávu z citronu a prolisovaný česnek. Vše dobře promícháme, podle chuti osolíme a opepříme. Hotovou hořčičnou omáčku dáme vychladit do ledničky. Podáváme jako přílohu – například ke grilovanému masu nebo zelenině.Máslo na bešamel rozehřejeme a za stálého míchání přidáváme mouku. Umícháme světlou jíšku, zředíme ji mlékem a za občasného míchání povaříme do zhoustnutí. Bešamel ochutíme solí, muškátovým oříškem a ještě 2 minuty povaříme.

Co jíme z kedlubny : Jíst se dají i listy, které obsahují velké množství cenných látek. Tuto zeleninu můžete i tepelně upravovat: poměrně snadno lze připravovat plněné kedlubny, neboť dužina si zachovává svůj tvar. Kedlubny se hodí i ke gratinování nebo jako přísada do nákypů, polévek nebo dušených pokrmů.