Antwort Co s natí od celeru? Weitere Antworten – Jak využít Nat z celeru
Celerovou nať zpočátku používejte tepelně upravenou a pouze v malém množství. Vždy předem malý kousek vyzkoušejte. Lze využít při přípravě polévek, omáček či zeleninových pomazánek. Nevařenou celerovou nať podávejte až starším dětem.Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.Odřezky navíc můžete v pohodě zpracovat. Tyčky na chroupání, listy a srdíčko do salátu, diamanty na glazování a kostky do vývaru. Jemné lístky a srdíčko nevyhazujte – obojí využijete v salátech nebo jako ozdobu. Očištěné řapíky jinak velmi snadno nakrájíte na tyčinky, kostky nebo šikmé diamanty.
Co s listy z celeru : Celerové listy mají výrazné aróma, koření se jimi v balkánské, americké, italské, francouzské i anglické kuchyni. Celerová nať i semena /sušené, mleté/ se používají do směsí pro grilování, do polévek i omáček. Čerstvá nať se používá do polévek, omáček, mletého či dušeného masa, do pomazánek, salátů i nádivek.
Jak uchovat nakrájený celer
Před skladováním odstraníme celeru natě, vydrží pak déle
V takovýchto podmínkách by měl vydržet až 4 měsíce. Já osobně dávám kořenovou zeleninu do spodní části lednice, kde je teplota nejvyšší a nestane se, že by zelenina přemrzla, jak se může přihodit v části ve výšce – blíže mrazáčku.
Jak zmrazit celerovou nať : Máte-li v oblibě používání mrazáku, pak je dobré umytou nať dát do sáčku, zamrazit 24hodin, pak vyndat a v rychlosti rozklepat paličkou na drť. Pozor však na některé sáčky, mohou prasknout, pak je potřeba přesypat do nového sáčku nebo uložit do krabičky.
Zralý bulvový celer je až 60 centimetrů velký, maximální hmotnost je 600 gramů. Bulvový celer chutná velmi trpce, ale pikantně, což je způsobeno velkým množstvím éterických olejů obsažených v celeru. Vedle bulvy se jako potravina z celeru používá také stonek.
Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Díky své křupavosti se výborně hodí jako přísada do různých salátů nebo jednoduše jako zdravá alternativa ke křupkám, chipsům apod., klidně i s nějakým dipem. Jeho aroma se hodí především do zeleninových polévek, dušených pokrmů nebo omáček na těstoviny.
Proč jíst řapíkatý celer
Řapíkatý celer je tvořen především z 95% vody, je bohatý na vlákninu, enzymy, minerální soli, významné minerály, jako hořčík, vápník, křemík, zinek, draslík, sodík, železo a vitamíny A, B ( B6, biotin B7, folát B9), C, K. Díky vysokému množství antioxidantů má velmi výrazné protizánětlivé účinky.Listy můžeme použít čerstvé nebo je usušit pro pozdější využití. Bulvy celeru skladujeme v chladném a vlhkém prostředí, například ve sklepě, v bedně s pískem nebo rašelinou. Můžeme je také zabalit do novin nebo igelitu a uložit do lednice.Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Celer | 10 dní | 2 – 3 týdny |
Kapusta, zelí | 2 týdny | 2 – 3 týdny |
Houby | 2 – 5 dní | |
Špenát | 2 – 3 dny | 3 – 5 dní |
Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.
Jak usušit celerovou nať : Celerová a petrželová nať
Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.
Proč jíst sýrový celer : Je to vitamínová bomba mezi zeleninou, obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, A, E a z minerálních prvků je zastoupen nejvíce draslík, vápník, hořčík a fosfor. Celer působí antibakteriálně díky vysokému obsahu silic a éterických olejů. Má močopudné účinky a pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu.
Kdy pít šťávu z řapíkatého celeru
Klíčem je pít ji v době, kdy jste neměli v žaludku pevné jídlo. Proto já začínám pitím této šťávy ráno, protože to je nejoptimálnější čas. Pití celerové šťávy ráno zároveň posílí trávení jídla i po zbytek dne. Kombinace s jablkem a citrónem neruší způsob vstřebávání živin z celeru.
Pro nejjednodušší odšťavňování je dobré sáhnout po horizontálním šnekovém odšťavňovači, který si s řapíkatým celerem poradí velmi dobře. Velkou výhodou je, že řapíkatý celer nemusíte krájet.Řapíkatý celer rozhodně ano… syrový v množství kolem 3 stonků v kombinaci s jiným ovocem či ještě lépe zeleninou do freshe či smoothie (v dávce do 300-500 ml na jednu porci max. podle toho, kdo je jak zvyklý). Ne více a ne častěji než 2-3x týdně.
Na co je zdravý celer : Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.