Antwort Co s natí od Redkvicek? Weitere Antworten – Jak využít Nat z ředkviček
Jak využít ředkvičkové listy
Mladší nať se skvěle hodí do zeleninových salátů nebo do sendvičů. Má lehce štiplavou chuť, ostatně jako ředkvička samotná, a má detoxikační účinky. Avšak ani starší listy nepatří do koše, z déle skladovaných listů se dá připravit skvělé pesto nebo se mohou přidat do krémových polévek.Listy z ředkviček přidejte do salátu
Mají lehce štiplavou chuť, protože obsahují hořčičné silice a díky tomu pomáhají dezinfikovat organismus. Lidové léčitelství je doporučuje jako lék na infekce zažívacího traktu. Listy ředkviček můžete přidávat do salátů, do smoothie nebo je použít pro přípravu pesta.Raphanus sativus var.
Jedlé jsou i listy ředkviček. Ředkvičkám se nejlépe daří na slunném místě v písčitohlinité, mírně kyselé až neutrální (pH 6,5 až 7,0) půdě. Díky různým odrůdám jsou dostupné celoročně. Červená kulatá a bílá protáhlá ředkvička.
Proč jíst ředkvičky : Ředkvičky obsahují hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které pomáhají rostlinu chránit před býložravci a zároveň jí dodávají typickou chuť a mírnou štiplavost. Tyto látky jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a mají mimo jiné pozitivní vliv na imunitní systém.
Co dělat s mrkvovou natí
Jemně nasekaná nať se hodí podobně jako pažitka nebo petrželka na ozdobu studené kuchyně a na chlebíčky. A také na grilované pokrmy a do pomazánek. Na dochucení vařených brambor a kaše. Silná je do polévek podobně jako libeček.
Jak využít listy z kedlubny : Z kedlubnových listů můžete v kuchyni kouzlit. Lze je nakrájet do zeleninového salátu, nasekat je na chléb namazaný máslem, připravit z nich „špenát“, uvařit polévku – zkusit můžete čistě kedlubnovou, upravuje se stejně jako špenátová, případně lze nasekané listy přidat do vývaru spolu s běžně používanou zeleninou.
Až rostlinky vyrostou a budou se v záhonech tlačit, neváhejte je protrhat. Listy ředkviček nevyhazujte, mají jemně palčivou chuť a pozvednou jarní saláty. Ředkvičky sklízejte nejpozději 8 až 10 týdnů od výsevu. Jinak ztratí svoji křehkost, jemnou chuť a budou dřevnaté.
Květákové listy
Uvařené listy i košťál se dají rozmixovat do polévky nebo do zeleninového pyré a kaše. Tepelně zpracované listy se také skvěle hodí do různých placiček, karbanátků, těstovin, polévek, kari i zapečených masových pokrmů.
Proč ředkvičky hodně pálí
Typickou štiplavou chuť dávají ředkvičkám hořčičné silice, které se uvolňují při porušení buněk. Tedy i při kousání. Jejich role je pro rostlinu důležitá, protože štiplavost ji chrání před škůdci. A stejně působí i v našem těle.Potraviny, které nejvíce nadýmají Tato brukvovitá zelenina obsahuje rafinózu, což je trisacharid, který je tráven bakteriemi v tlustém střevě, jež produkují plyn.Mrkev je doslova nabitá antioxidanty. Najdeme v ní hojně zastoupeny vitamín C, vitamín E a selen. Tato kořenová zelenina nám pomáhá nejen k dobrému zraku, je také vynikajícím pomocníkem při nemocech jater, zánětech kloubů, revma, nemocech střev, průjmu, astmatu a dokonce i proti obávané rakovině.
Rozmíchejte dohladka, dochuťte solí, bílým pepřem, muškátovým květem nebo nastrouhaným oříškem a duste asi 10 minut, až bude mrkev měkká, ale nerozvařená. Nakonec dochuťte cukrem nebo citronovou šťávou, případně obojím, podle vaší chuti.
Co se dá udělat z kedlubny : Je skvělá s různými dipy nebo hummusem, připravit z ní lze křupavé saláty nebo ji nastrouhejte do tvarohové pomazánky. V teplé kuchyni se nejčastěji používá k přípravě kedlubnového zelí, ale je skvělá i pečená. Klidně ji nakájejte do asijských stir. fry nebo do různých curry.
Co s listy od květáku : Povařené listy, případně i nedřevnaté stonky, můžete dále využít obdobně jako samotný květák: můžete z nich udělat placičky, přidat je do těstovin, do polévky, do knedlíčků do polévky, do omelety, do kari, zapéct s mletým masem pod pokličkou z bramborové kaše, přidat do bramborové kaše…
Jak daleko od sebe sázet ředkvičky
Ředkvičky se vysévají od dubna rovnou na záhon, velmi řídce a do hloubky cca 1 cm v řádcích 15 cm od sebe. Jakmile vzejdou, je třeba je vyjednotit na vzdálenost 2,5 cm od sebe, tedy vytrhnout slabé rostlinky a ponechat jen ty silné.
Košťály oloupejte nakrájejte na kolečka, sirčičky nebo třeba nastrouhejte a přidejte k dušené zelenině, stir-fry, rizotu, nishime, číně, brokolici na mozeček, luštěninovým směsím atp. Osmahněte, ochuťte, poduste… Použijte tak, jako kdybyste používali do jídel kedluben.Květák je nízkokalorická zelenina, která vás díky vysokému obsahu vlákniny zasytí na dlouhou dobu. Je bohatý na vitaminy a minerály – vitamin C, vitamin K, kyselinu listovou a také draslík, vápník a hořčík. Tmavší druhy květáku mají ještě vyšší obsah vitaminů a minerálů.
Jak často zalévat ředkvičky : Voda. Rostliny ředkvičky obvykle potřebují zhruba 3 cm vody za týden. Zalévejte však půdu podle potřeby (častěji, pokud se půda velmi rychle vysouší).