Antwort Co s rýži k obědu? Weitere Antworten – Co udělat se zbytkem rýže
Nejjednodušším způsobem, jak naložit s přebytkem uvařené rýže, je spotřebovat ji do improvizovaného rizota, do kterého lze dále přidat jakoukoli oblíbenou zeleninu, orestované kousky drůbežího nebo vepřového masa nebo podušené houby. Děti jistě ocení, přidáte-li do „rizota“ najemno nastrouhaný sýr.Skvělým oživením rýže především na jaře a v létě je doplnit ji o čerstvé bylinky ze zahrady nebo z trhů. Rýži přiveďte k varu a v polovině doby varu k ní přidejte lžíci másla rozmíchanou s nasekanou pažitkou, petrželkou, libečkem, majoránkou, případně dalšími bylinkami, které máte k dispozici.Rýže v české kuchyni
Možná pro svou rychlou přípravu nebo pro její dietní charakter, ji rádi podáváme místo kynutých knedlíků k tradičním hnědým omáčkám. Ať už je to španělský ptáček nebo dušená roštěná. Je také základem ‚našeho' srbského rizota i rýžového nákypu.
Jak okořenit rýži : S rýží se dají míchat různé druhy koření a bylinek. Ozdobit se dá oříšky, rozinkami nebo sezamovým semínkem. Doporučujeme vyzkoušet bílou rýži posypanou kořením sumah. Toto lehkce kyselé koření doplní rýži krásným červeným popraškem s vůní dálného východu.
Co dělat s Přesolenou rýži
Přesolenou rýži použijte jako základ do rizota nebo zavářku do polévky. Můžete jí také nastavit masové nebo zeleninové karbanátky. Jednoduše se nebojte experimentovat.
Jak uchovat rýži : Cereálie, obiloviny, luštěniny, rýže, mouka, cukr:
Dózy skladujte na dobře větraném suchém místě se stabilní teplotou a vlhkostí a mimo přímé sluneční světlo. Vhodná je i suchá tmavá komora, špajz nebo kuchyňská skříňka.
Rýži raději neohřívejte
Pokud vám rýže zbyde a je vám líto ji vyhodit, pak ji ochlaďte co nejrychleji (například studenou vodou) a ihned uložte do chladničky. Před další konzumací by měla znovu projít varem, při ohřevu v mikrovlnné troubě ji důkladně promíchejte.
V hrnku smícháme vodu, solamyl, sojovou omáčku, ocet, cukr, podravku a sůl. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme obsah hrnku za stálého míchání a dle potřeby doředíme studenou vodou do potřebné hustoty. Povaříme asi 3 minuty a nakonec vmícháme prolisovaný česnek. Podáváme s rýží.
Jak ohřát hotovou rýži
Rýži bychom měli ohřívat zásadně jen v páře, jinak ztrácí svoji přirozenou chuť. Dáme ji na sítko, které položíme nad hrnec s vroucí vodou, a zakryjeme pokličkou. Rýže by neměla přijít do kontaktu s vroucí vodou. Je ohřívána vlastně jenom párou.Pokud koření k rýži přidáte už na začátku dušení, obsažená mrkev, řepa a sušené květy chrpy ji zajímavě vybarví. Kořenící směs dále obsahuje semínka hořčice, koriandru, skořici, zázvor a citronovou kůru. Jako sladká tečka jsou použity sušené okvětní plátky růži.Pokud jste to poněkud přehnali při solení polévky, zkuste do ní ponořit na lžičce kostku cukru. Počkejte chvíli, než se cukr začne rozpouštět a poté ho vyjměte z polévky. Cukr pohltí nadbytek soli. Tento postup můžete i několikrát zopakovat, než dosáhnete požadované chuti.
Pokud nevíte, jak zachránit slaný pokrm, zde je několik účinných triků, jak se zbavit soli v jídle, které jistě přinesou výsledky:
- Voda. Pokud je polévka přesolená, tak stačí do polévky přidat vodu a znovu nechat vařit.
- Citronová šťáva nebo ocet.
- Brambory.
- Smetana.
- Cukr.
- Jablko.
Proč se nesmí ohřívat rýže : Teoreticky se v syrové rýži může nacházet bakterie Bacillus cereus, která dokáže částečně přežít i teplotu varu. Lidské zdraví ohrožují toxiny, které Bacillus cereus uvolňuje do okolí. Odolávají vysokým teplotám a následné ohřátí rýže je nezlikviduje.
Kdy je rýže jedovatá : Rýži raději neohřívejte
Rýži konzumujte ideálně vždy čerstvě připravenou. Syrová rýže totiž často obsahuje bakterii bacillus cereus, která se nezničí ani vařením. A když pak rýži necháte vychladat při pokojové teplotě, bakterie se mohou pomnožit a způsobit až otravu.
Čím se dá zahustit omáčka
Čím můžete zahustit omáčky
Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Do kastrůlku dáme ½ kostky zeleninového bujónu, 250 ml vody a 2 lžíce celého zeleného pepře. Pomalu přivedeme k varu a hned potom přilijeme 250 ml smetany. Necháme alespoň 30 minut velmi zvolna povařit, aby zelený pepř změkl. Když máme pepř „al dente“, omáčku dochutíme solí a kapkou citronové šťávy.Rýže chutná jako čerstvá, když ji vložíte do mikrotenového sáčku, uděláte uzlík a vložíte do mikrovlnné trouby. Za minutku je řýže napařená a chutná jako čerstvá. Pokud nemáte mikrovlnnou troubu po ruce, protože jste třeba na chalupě, postupujte stejně s tím, že rýži v sáčku vložíte do hrnce s horkou vodou.
Kolik kurkumy do rýže : Jedna porce – 100g. Na dno kastrolku dám nažhavit menší kávovou lžičku kokosového oleje, přidám 1/3 lžičky kurkumy, 6-8 semínek koriandru celých nadrcených, 1/3 lžičky pískavice a špetku soli. Minutu nechám provonět, přidám jasmínovou rýži, 2 minuty opražím a přileju 1,5x tolik vroucí vody – cca 150ml.