Antwort Co s sebou do Laponska? Weitere Antworten – Kdy je nejlepší jet do Laponska
Ideální období, kdy Laponsko navštívit, je od ledna do března.Co by mělo být na vašem seznamu:
- Termoprádlo.
- Fleecová bunda.
- Teplý (vlněný) svetr.
- Zimní bunda.
- Teplé kalhoty.
- Teplé (vlněné) ponožky.
- Teplá obuv.
- Rukavice.
Do norského Laponska na konec Evropy
- sedlo Korgfjellet s panoramatem horských štítů a ledovce Okstibreen,
- peřeje Malselvfossen na „lososí řece“ Malselv,
- divoká krajina se stády sobů kolem Altafjordu,
- pohádková „Cesta sobů" do Olderfjordu,
- burácející vodopády Laksfossen,
- sněhem sevřený Kafjord,
- půvabné jezero Snasa.
Jak cestovat do Finska : Jak do Finska
Nejjednodušší cestou je letecká přeprava. Do Helsinek létá několik aerolinek, a to jak přímých, tak i s přestupem. Asi nejvýhodněji se dá cestovat s Norweginan Praha – Helsinky, kdy ceny začínají na 35 eur za jednosměrnou letenku nebo s Air Baltic s odletem z Prahy nebo Vídně přes Rigu do Helsinek.
Kolik stupnu je ve Finsku v lete
Naštěstí to není pravidlem: běžné zimní teploty se pohybují mezi -5 a -15 stupni. V létě bývá horko až 30 stupňů Celsia, někdy i více. Běžná letní teplota je něco málo přes 20 stupňů. V lednu a únoru je v severním a východním Finsku téměř vždy sníh.
Kdy je polární noc ve Finsku : Polární noc – od listopadu do ledna
Čím severněji se oblast nachází, tím déle toto období trvá. Nejsvětlejší část dne začíná mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, trvá tři až čtyři hodiny a připomíná zamračený den s modrým nádechem. Barva oblohy se prohlubuje z modré do fialové a pak přichází temná noc.
Pro vstup do země nejsou potřeba žádná speciální zdravotní opatření, nicméně je vhodné se před cestou patřičně pojistit. Řidiči by si také měli dát pozor na losy nebo soby, kteří se často pohybují po vozovce a pro řidiče tak mohou být hrozícím nebezpečím.
Nejběžnějšími nápoji ve Finsku jsou voda a káva, ale během jídla je oblíbené také mléko a podmáslí.
Kdy je vidět polární záře Finsko
Finsko je jedním z nejlepších míst na světě, kde můžete sledovat polární záři. Tuto neuvěřitelnou hru žluté, zelené, růžové a fialové barvy můžete v Laponsku vidět od září do března. Bývá viditelná až 200 dní v roce, takže v zimě každý den.Tak se pojďme podívat, co tady můžete navštívit a zažít, ať už v zimě nebo v létě.
- Santa Claus Village. Santova kancelář Santova pošta. Polární kruh. Husky park. Sobí farma. Ubytování v Santově vesničce.
- Arktikum.
- Tiedekeskus Pilke.
- Korundi museum.
- Lordi's Square.
- Koivusaari nature trail.
- Vodopády Korouoma.
- Pozorování polární záře.
Kolik běžně stojí zpáteční letenky do Finska Ceny letenek do Finska se po odchodu společnosti Norwegian z trasy Praha – Helsinki mírně zvýšily a v současnosti je pořídíte nejčastěji okolo 4 000 Kč z Prahy (s ČSA i Finnair).
Pokud plánuješ navštívit Helsinky, nejlepší období je od května do srpna. V těchto měsících můžeš očekávat příjemné teploty přes den a přes noc, a to až do 25 °C v nejteplejších dnech června a července.
Co si přivézt z Finska : Potraviny: koření na ryby citronpeppar, marmelády (brusinky – lingon, morušky – hjorton / lakka), marcipán (balení v šišce jako salám), marinovaný losos v kopru, cukru a soli – gravad lax, sobí a losí maso, ve Finsku se dá sehnat i medvědí, nakládaní sledi ve skleničkách s různými příchutěmi – inlagd sill, z Norska a …
Jak dlouho trvá polární den a noc : Čím je pozorovatel dále od polárního kruhu (blíže k pólu), tím je polární noc delší. V oblasti pólů pak půl roku (179 dnů zcela pod horizontem, a dalších 7 dnů částečně pod horizontem) Slunce nevychází (trvá polární noc) a pak následně půl roku nezapadá (polární den).
Kolik stupnu je ve Finsku v létě
Naštěstí to není pravidlem: běžné zimní teploty se pohybují mezi -5 a -15 stupni. V létě bývá horko až 30 stupňů Celsia, někdy i více. Běžná letní teplota je něco málo přes 20 stupňů. V lednu a únoru je v severním a východním Finsku téměř vždy sníh.
Výběr z tradičních finských jídel
- Finský chléb: Je oblíbenou součástí finské kuchyně.
- Stroganov: Jde sice o ruský pokrm, ale ve Finsku je velmi rozšířený.
- Leipäjuusto: Je to tradiční laponský sýr.
- Lihapullat: Jsou to populární kuličky z mletého masa (vepřového a hovězího).
- Poronkaristys:
- Karjalanpaisti:
Například v baru zaplatíte za 0,4 l piva přibližně 5 euro a za panáka 6 euro.
Jak je to s alkoholem ve Finsku : Alkohol nad 22 % se prodává pouze osobám starším 20 let, do 22 % i 18 a 19letým. V restauracích a barech je nicméně jen jedna věková hranice pro prodej veškerého alkoholu, a to 18 let. Extra silný alkohol (nad 80 %) je možné držet a prodávat jen se zvláštním povolením.