Antwort Co se dá odečíst ze základu daně? Weitere Antworten – Co si mohu odečíst od základu daně
Ušetřit na daních můžete díky odčitatelným položkám. Patří mezi ně úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění, dary apod. Podle výše příspěvků, úroků nebo darů si snížíte základ daně. To se projeví v daňovém přiznání.Co jsou odčitatelné položky Odčitatelné či odpočitatelné položky jsou položky, které si můžete odečíst od základu daně. Tím si ho snížíte a tudíž platíte nižší daň. Odčitatelné položky si uplatňujete jednorázově při ročním zúčtování daně (zaměstnanci) nebo při podání daňového přiznání (podnikatelé).Odčitatelné položky
Daňový odpočet | Částka | Maximální výše vrácených daní |
---|---|---|
Příspěvek na doplňkové penzijní spoření | maximálně 24 000 Kč/rok | 3 600 Kč |
Životní pojištění | maximálně 24 000 Kč/rok | 3 600 Kč |
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření | maximálně 150 000 Kč | 22 500 Kč |
Dary a bezúplatná plnění | maximálně 15 % ze základu daně |
Co vše si lze odečíst z dani : Patří mezi ně: Reprezentace firmy – nejčastěji pohoštění, občerstvení či dary. Daň z příjmu, daň dědická a darovací Zdravotní a sociální pojištění podnikatele.
Co si mohu dát do nákladů
Jedná se například o výdaje na dopravu zaměstnanců, ubytování, pronájem prostor, či úhradu odměny lektorovi. Daňově neuznatelné však nadále budou výdaje na občerstvení zaměstnanců či na zábavu,“ doplňuje daňová poradkyně Ing.
Co se dá odecist z dani 2024 : Beze změny jsou nezdanitelné položky: poskytnuté dary a darování krve nebo kostní dřeně, úroky z úvěrů na bydlení, penzijní připojištění a životní pojištění. Od 1. ledna 2024 je možné navíc odečítat z daňového základu také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty.
Jedná se například o výdaje na mzdy zaměstnanců, výdaje na zákonné sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců, výdaje na zřízení pracovního místa, příspěvek na stravování (pokud je zaměstnanec přítomen během stanovené doby alespoň 3 hodiny a příspěvek je do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu).
Od 1. ledna 2024 je možné kromě penzijního a životního pojištění odečítat také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty. Tyto položky se tedy uplatní až v roce 2025 (zpětně za rok 2024).
Co se počítá do osobních nákladů
U fyzických osob je to součet výdajů na nákup materiálu, zboží, výdajů na mzdy a platby pojistného (sociální a zdravotní pojištění), provozní režie a uzávěrkových úprav výdajů.Podle zákona o daních z příjmu si každý rok můžete od základu daně odečíst vámi zaplacené pojistné na vaše životní pojištění až do výše 24 000 Kč. Naopak nepočítají se různá připojištění, které máte v rámci životního pojištění sjednaná navíc, například úrazové pojištění nebo pojištění závažných nemocí.Kromě základní slevy na poplatníka lze v daňovém přiznání uplatnit další daňové slevy, jako jsou:
- sleva na manželku.
- sleva na invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně
- slevu na průkaz ZTP/P.
- slevu na studenta.
- slevu na EET.
- slevu formou školkovného.
Snížená sazba DPH 12% od 2024
Do snížené 12% sazby patří od roku 2024: ubytovací služby. stravovací služby kromě podávání nápojů (do 12 % sazby patří z podávání nápojů tyto nápoje: neochucená kohoutková voda, mléko, kysané mléčné výrobky, rostlinné alternativy mléka)
Kolik si mohu vydělat bez zdanění : Příležitostný příjem 2023 – limit 30 tisíc
Limit pro příležitostné příjmy za rok 2023 je 30 tisíc Kč za rok. Znamená to, že pokud součet našich příjmů z příležitostných činností (bez odečtení výdajů) nepřesáhne v kalendářním roce 30 tisíc Kč, nemusíme tyto příjmy danit ani uvádět v daňovém přiznání.
Co vše se započítává do nákladů na bydlení : Náklady na bydlení musí být rozepsány na jednotlivé položky, kterými jsou nájemné, plyn, elektřina a náklady za plnění spojené s užíváním bytu. Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku na bydlení stanoví jako jejich průměr za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, na které se nárok na dávku prokazuje.
Co lze započítat do nákladů na bydlení
V obou případech je do nákladů na bydlení nutné započítat také náklady související s užíváním bytu. Těmi jsou zejména náklady za dodávku elektřiny, plynu, tepla, vodné a stočné, náklady spojené s užíváním společných prostor domu (provoz výtahu, úklid a osvětlení společných prostor aj.) či s odvozem komunálního odpadu.
Od 1. ledna 2024 je možné kromě penzijního a životního pojištění odečítat také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty. Tyto položky se tedy uplatní až v roce 2025 (zpětně za rok 2024).Podle zákona o daních z příjmu si každý rok můžete od základu daně odečíst vámi zaplacené pojistné na vaše životní pojištění až do výše 24 000 Kč. Naopak nepočítají se různá připojištění, které máte v rámci životního pojištění sjednaná navíc, například úrazové pojištění nebo pojištění závažných nemocí.
Co lze odečíst z dani 2024 : Změny se týkají finančního trhu, hlavně penzijního a životního pojištění. Od 1. ledna 2024 si tak můžete od základu daně odečíst příspěvky ve výši 48 000 Kč, což je oproti přechozím letům dvojnásobek. Při daňové sazbě 15 % tak můžete ušetřit na daních až 7 200 Kč.