Antwort Co se dá udělat s fazolí? Weitere Antworten – Co udělat z fazolí
Chuť fazolí je příjemně neutrální, proto se dají kombinovat téměř s čímkoli. Výborné jsou třeba zeleninové polévky, které díky fazolím krásně zasytí a mohou fungovat i jako výborné hlavní jídlo. Parádní je i spojení s masem či uzeninami a vůbec nejlepší je, pokud přidáte trošku chilli.Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty a články na dané téma:
- Recepty. Zapečené tacos s rychlým chilli con carne a avokádovou salsou.
- Maso. Fazolový salát s pečeným jehněčím masem a sýrem s modrou plísní
- Vegetariánské Smažené květákové řízky s krémovou fazolovou kaší
- Maso.
- Saláty.
- Vegetariánské
- Vegetariánské
- Saláty.
Konzerva kvalitních fazolí v bio kvalitě se ve spíži určitě neztratí. Hodí se, když potřebujete připravit rychlé a syté jídlo a zapomněli jste si dopředu namočit fazole. Fazole nemusíte vařit, stačí jen prohřát a můžete jíst. Jsou univerzální, vykouzlíte z nich polévky, pomazánky i hlavní jídla.
Jak zpracovat fazole : Před vařením je znovu propláchneme a vždy vodu, ve které se fazole namáčely, vylijeme. Uvolnily se do ní látky (sacharidy tvořící plyny), které vyvolávají nadýmání. Fazole dáme vařit. Nejprve je uvedeme do varu, poté teplotu ztlumíme a vaříme je pozvolna do změknutí.
Jak se dělá Fazolková omáčka
Postup přípravy
- V hrnci rozpustíme máslo. Zasypeme moukou, promícháme a krátce osmahneme.
- Vznikne světlá jíška, kterou rozředíme vývarem a nálevem z fazolek.
- Podle chuti osolíme a necháme 5 minut povařit.
- Přidáme smetanu a vložíme fazolky.
- Můžeme dochutit octem.
- Podáváme s vařeným hovězím masem, vajíčkem a bramborami.
Jak se dělá fazolový salát : Scezené fazole dáme do misky, přidáme drobně pokrájenou cibuli a okurky, osolíme, opepříme, zakápneme olejem a dochutíme trochou láku z okurek, případně octem nebo balzamikem. Necháme alespoň hodinu v chladu odležet. Podáváme s pečivem. Jako obměnu můžeme přidat sterilovanou kápii, hříbky v sladkokyselém nálevu…
Okořeníme např. chiili vločkami, granulovaným česnekem, osolíme. Přidáme zeleninovou směs s kukuřicí. Chvílí promícháváme.
Fazole zalejte alespoň dvojnásobným množstvím vody a namáčejte minimálně přes noc u menších druhů fazolí, u velkých 12 – 24 hodin. Vodu pak vylejte, přidejte čerstvou, pro snížení nadýmavosti můžete přidat bylinky jako je bazalka, saturejka, oregano, majoránka či libeček, které zároveň vylepší chuť.
Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté
Oloupaný a sušený hrách se uvaří za 45 až 60 minut, sušené fazole po 120 minutách, menší semena jsou uvařená rychleji. Dobu vaření lze výrazně zkrátit použitím tlakového hrnce.Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.Bílé fazole mají neutrálnější chuť, hodí se do pomazánek a také k rozmixování s uvařenou zeleninou na omáčku. Máte červené fazole Zkuste recepty na chilli sin carne, náplně do wrapů a tortill nebo si vyrobit vege burger. Větší barevné fazole se šiknou třeba do polévek nebo gulášů.
Fazolky vhodíme do vroucí osolené vody, necháme přejít varem a scedíme. Slaninu nakrájíme na kostičky a v rozpálené pánvi necháme orestovat. Přidáme scezené fazolky a společně se slaninou asi 5 minut opékáme. Potom přisypeme nasekaný česnek, bylinkovou kostku, přikryjeme pokličkou a chvilku dusíme.
Jak se dělají mexické fazole : Fazole den předem namočíme, vodu slijeme, přidáme novou a fazole uvaříme téměř doměkka s bobkovým listem. Pak teprve osolíme a opepříme. K vaření můžeme použít i tlakový hrnec. Před dokončením přidáme kukuřici a ještě krátce povaříme, ale jen v malém množství vody.
Jak udělat kovbojské fazole : Na hlubší pánev (nejlépe WOK) dáme olej, osmažíme cibuli, přidáme párek a smažíme tak 2 minutky. Přidáme protlak a kečup, osolíme, opepříme. Jako poslední dáme prolisovaný česnek a přidàme fazole. Povaříme 5 minut a podáváme s chlebem.
Jak vařit fazole aby změkly
Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.
Pozor, fazole se nesmí jíst syrové!
Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin. Tento lektin se nachází v syrových nebo nedovařených semenech některých druhů luštěnin. V nejvyšší koncentraci se fytohemaglutinin nachází v červených a bílých fazolích, v menším množství v různých odrůdách zelených fazolí a také v cizrně.Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.
Jak moc jsou fazole jedovaté : První pomoc: Po požití syrových fazolí zjistit počet, podat tekutiny, několik tablet aktivního uhlí. Vyhledat lékaře při požití více než 4-6 ks fazolí. Nadzemní části rostliny obsahují jehličky šťavelanu vápenatého, které mechanicky poškozují sliznice. Pokojová rostlina je méně jedovatá než divoce rostoucí.