Antwort Co se dá udělat z cerneho bezu? Weitere Antworten – Co se dá udělat z černého bezu
Bezinky – plody bezu v kuchyni
- Bezinkový čaj na bolesti nervového původu.
- Sušené plody bezinek zastaví průjem.
- Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.
- Bezinková šťáva.
- Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertů
- Bezinková marmeláda.
- Bezinkový kompot a pudink.
- Bezinky v dezertech.
Bezové plody
Nebojte se, malé tmavé bobulky černého bezu, čili bezinky, nejsou jedovaté, ale když je sníte za syrova, mají projímavý účinek. Sbírají se jenom ty úplně černé a stejně jako u květů, si je můžete: usušit na čaj. uvařit sirup (šťávu)Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.
Co z květů černého bezu : Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).
Jak zavařit černý bez
Bezinky nasypeme do zavařovacích 0,7 l sklenic, přidáme 2-4 lžíce cukru (jak je kdo zvyklý), zalijeme vodou, zavíčkujeme a zavaříme (80-85°C/20-25 minut). Občas se vyskytující tenoučká, kratičká stopička, která na kuličce drží, v kompotu nepřekáží.
Jak uvařit čaj z černého bezu : Recept na čaj z květů černého bezu:
2 lžíce sušených květů přelijeme 0.5 l vroucí vody a necháme 10 min louhovat, přecedíme a podáváme buď neslazený, nebo lehce slazený medem.
Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.
Bezpečně sníst můžete jen malé množství. Bezinky používáme i za čerstva ve formě šťáv, likérů, kompotů, sirupů a zavařenin. Na léčení se využívají sušené plody nebo tepelně upravené plody jen v malém množství. Je to skutečné velmi účinný lék.
Jak zpracovat bezový květ
Co z čerstvých, nesušených květů černého bezu připravit
Osvěžující sirup nezaměnitelné vůně i chuti využijeme do limonád, osvěžujících nápojů v létě, koktejlů, do čajů v zimě, i do sladkého pečení nebo domácích zmrzlin. Jsou na něj potřeba pouze zmíněná květenství černého bezu, citron, cukr a kyselina citronová.Čerstvé bobule otrhejte, operte, vložte do hrnce, zalijte vodou a přidejte koření. Nechte vařit asi půl hodiny. Občas zamíchejte a pokud je to třeba přidejte trochu vody, aby vznikla konzistentní hmota. Když jsou bobule uvařené, propasírujte je a pak přidejte med (můžete je i rozmixovat).Z čerstvých květů černého bezu připravujeme osvěžující sirupy, nápoje a limonády nebo je sušíme do čajů, které se hodí především v zimě a když jsme nachlazení. Aromatické květy, které vždy sbíráme v čistém prostředí, najdou své uplatnění také ve sladké a slané kuchyni.
Plody bezinky obsahují vitaminy B, C, glykosidy, antokyan, karoteny a organické kyseliny. Z bezinek můžete vyrobit sirup, víno, likér, marmeládu nebo čaj.
Kdy se sbira černý bez : Bobule černého bezu v Česku dozrávají během září a října. Již od poloviny května lze však sklízet jeho květy.
Co léčí bezinka : Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.
Kdy pít čaj z černého bezu
Nálev z bezového květu se používá při nachlazení a horečnatém onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce. Pije se horký, oslazený medem. Bez zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak.
Čaj z černého bezu
Usušené květy černého bezu dáme vyluhovat do vroucí vody asi na 7 – 10 minut. Množství sušeného květu záleží na Vaši chuti, pokud máte raději slabší nebo naopak silnější chutě čajů. Já doporučuji přibližně 2 polévkové lžíce na 0,5 l vody.Kdy sbírat černý bez a jak bylinu správně nasušit
Květ a list sbíráme v květnu a červnu, nejlépe okolo poledne. Nejsilnější účinky má prý květ sbíraný po ránu o letním slunovratu. Sušíme ve vzdušné místnosti bez přístupu přímého slunečního světla. Květ nesmí zhnědnout, musí zůstat světlý.
Co léčí bez : Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.