Antwort Co se dá zjistit na magnetické rezonanci? Weitere Antworten – Co vše se dá zjistit z magneticke rezonance

Co se dá zjistit na magnetické rezonanci?
Vyšetření magnetickou rezonancí přináší trojrozměrné zobrazení tělesných orgánů. Je tou nejlepší možností pro zobrazení měkkých tkání. Využívá se především pro diagnostiku zánětů, nádorového bujení, anomálií, krvácení, poranění kloubů, svalů. Vyšetření je nebolestivé.MRI vyšetření páteře má své pevné místo v diagnostickém algoritmu páteřních onemocnění. Elegantně určí výši poškození, lépe než jiné zobrazovací metody zobrazí měkké tkáně – tedy ploténky, vazy a míchu s míšními nervy. Nemocný segment lze vyšetřit ve 3 prostorových rovinách, což též jiné metody nedovolují.Jako příklad uvedu magnetickou rezonanci mozku, tam se částka za vyšetření pro samoplátce pohybuje od 8 000 Kč do 12 000 Kč.

Jak dlouho se čeká na výsledky z magnetické rezonance : Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.

Kam se posilaji výsledky magneticke rezonance

Pacient se může informovat u vyšetřujícího lékaře pouze na předběžný nález. Definitivní nález je pak přístupný lékařům naší nemocnice přes nemocniční informační systém, ostatním indikujícím lékařům se zasílá poštou druhý den po vyšetření.

Co se nesmí před magnetickou rezonancí : Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.

Největší přínos vyšetření magnetickou rezonancí lze očekávat při onemocněních centrálního nervového systému (mozku a míchy), pohybového aparátu (páteřní kanál, klouby), měkkých tkání (svaly, pojivová tkáň) a některých kardiovaskulárních onemocněních (srdce a cévy).

Magnetická rezonance (MR) je zobrazovací metoda, která využívá k zobrazení jednotlivých tkání měření změn magnetických momentů atomových jader vodíku. Obecně lze říci, že MR je až na několik výjimek nejcitlivější metodou pro posouzení morfologie a patologie měkkých tkání – tedy mozku, míchy, svalů, šlach a kloubů.

Kdy se dává kontrastní látka při magnetické rezonanci

V některých případech se před vyšetřením pacientovi aplikuje kontrastní látka. Ta slouží ke zlepšení zobrazení snímané oblasti, zvýrazňuje struktury v těle pacienta. Kontrastní látka je aplikována do žíly (nejčastěji na ruce). Tyto látky jsou relativně bezpečné a nežádoucí reakce se vyskytují zcela ojediněle.Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.Magnetická rezonance je hlučná, jelikož se zapínají a vypínají cívky magnetického záření a to způsobuje hluk, který připomíná údery kladivem. Nevýhodou MRI jsou pak vysoké pořizovací a provozní náklady. P ro pacienty je sice magnetická rezonance hrazená pojišťovnou, ale má celkem dlouhou čekací lhůtu.

Pacient se může informovat u vyšetřujícího lékaře pouze na předběžný nález. Definitivní nález je pak přístupný lékařům naší nemocnice přes nemocniční informační systém, ostatním indikujícím lékařům se zasílá poštou druhý den po vyšetření.

Jak dlouho je kontrastní látka v těle : Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.

Proč se dává kontrastní látka při magnetické rezonanci : Kontrastní látka u vyšetření MR

Ta slouží ke zlepšení zobrazení snímané oblasti, zvýrazňuje struktury v těle pacienta. Kontrastní látka je aplikována do žíly (nejčastěji na ruce). Tyto látky jsou relativně bezpečné a nežádoucí reakce se vyskytují zcela ojediněle.

Co muze zpusobit Kontrastni látka

Nežádoucí účinky kontrastních látek

  • anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
  • kontrastní nefropatie:
  • Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
  • Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.


Magnetická rezonance umí na rozdíl od jiných metod zobrazovat měkké tkáně, šlachy, vazy. Proto se využívá k zobrazení zejména centrálního nervového systému (CNS) a systému muskuloskeletálního. Metoda odhalí nádory CNS, poškození vazů a chrupavek, umožní včasnou diagnostiku náhlých mozkových příhod.Před vyšetřením magnetickou rezonancí není nutná speciální příprava. Je vhodné, abyste nebyli přejedeni, protože při MR vyšetření budete muset ležet na vyšetřovacím stole bez pohybu po delší dobu – cca od 20 do 50 minut. Je to vhodné pro vaše pohodlí i pro výsledky vyšetření.

Kdy jsou výsledky MR : Kdo hodnotí výsledky vyšetření Vyšetření hodnotí lékař – radiolog, který má dostatečné zkušenosti s MR. Výsledek vyšetření (tj. popis a snímková dokumentace) bude připraven k osobnímu vyzvednutí či zaslání poštou na adresu odesílajícího lékaře do 4 dní od vyšetření.