Antwort Co se děje s odpadem v Praze? Weitere Antworten – Co se deje s odpadem v Praze
Obyvatelé Prahy mají celoročně možnost odkládat objemný odpad buď v rámci tzv. mobilních sběrných dvorů (MSD), nebo do velkoobjemových kontejnerů (VOK), které jsou přistavovány přímo v ulicích města. Obyvatelům Prahy jsou také v průběhu roku přistavovány kontejnery na bioodpad (BioVOK).Směsný komunální odpad z celé Prahy končí v malešické spalovně.Nakládání se zbytky po spalování
I přes to jsou popel a struska ze spaloven někdy využívány jako příměs do stavebních materiálů. Často se tak děje i ve směsi s mnohem toxičtějším popílkem. Legislativa umožňuje vydávání certifikátů, které otevírají cestu k využití odpadů ze spaloven jako stavebního materiálu.
Co se děje s odpadem z popelnice : V popelnici na směsný odpad se všechno smísí dohromady a je konec. Směsný odpad pak končí ve spalovně – třeba v téhle v Malešicích – nebo na skládce (nedejbože na té černé). I tak je škoda vyhazovat do směsného odpadu složky, které se dají vytřídit a využít dál.
Co se nesmí házet do popelnice
Směsný komunální odpad
Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.
Kolik se plati za popelnice v Praze : směsný odpad – se vyhazuje do nádob k tomu určených, pro něž dosud užíváme název popelnice. Úhrada za hospodaření s komunálním odpadem se nyní provádí formou místního poplatku, který je každý občan s trvalým bydlištěm v Praze povinen zaplatit Magistrátu hlavního města Prahy, a to ve výši 468 Kč v termínu do 15. 6.
Jakýkoliv objemnější odpad (kovové roury, trubky, hrnce, vany, kola, elektrospotřebiče apod.) odvážíme vždy na sběrný dvůr. Stejně tak na sběrný dvůr odvezte plechovky od barev, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, toxické kovy (olovo, rtuť) nebo vysloužilá zařízení složená z více materiálů.
Po vysypání barevných popelnic a kontejnerů do svozového auta se vytříděné odpady odvezou na tzv. dotřiďovací linku. Každý druh odpadu se sváží samostatně. Odborné dotřídění na jednotlivé druhy materiálů je důležité pro jejich další zpracování – recyklaci.
Co se děje s tělem v rakvi
Spalovací pece
Rakev s tělem se zpopelňuje při teplotě 1150 °C (1423 K, 2102 °F). Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve. Kosti jsou zcela zpopelněny.Výsledný popel z nebožtíka rozhodně nevypadá jako cigaretový, jeho konzistence spíše připomíná velmi jemný štěrk. Trvá přibližně hodinu, než vychladne a může být zabalen. Práce v krematoriu rozhodně není pro každého, člověk se musí naučit žít s tím, že je každý den v kontaktu se smrtí.Tříděním odpadu napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Vytříděním odpadů umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Co se stane kdyz Neplatim popelnice : Pokud nezaplatíte vyměřený poplatek, může obecní úřad dluh vymáhat sám a výjimečně o to může požádat i soudního exekutora. Více v letácích Daňová exekuce a Exekuce. Pokud nesplníte rozhodnutí, kterým Vám soud uložil zaplatit poplatek plátci, může plátce navrhnout exekuci.
Co se stane když nezaplatím popelnice : Pokud nezaplatíte vyměřený poplatek, může obecní úřad dluh vymáhat sám a výjimečně o to může požádat i soudního exekutora. Více v letácích Daňová exekuce a Exekuce. Pokud nesplníte rozhodnutí, kterým Vám soud uložil zaplatit poplatek plátci, může plátce navrhnout exekuci.
Kdo nemusí platit za popelnice
Osvobozeny od poplatku jsou v roce 2024 tyto osoby:
od roku 2020 dítě, které v aktuálním kalendářním roce dosáhlo nejvýše 3 let věku. od roku 2020 senior, který v aktuálním kalendářním roce dosáhl věku 70 a více let.
Suť, kam spadá beton, cihly, střešní krytiny, obkladačky, umyvadla, WC mísy apod., by měla být před likvidací zabalená (ideálně v pytlích). Patří do sběrného dvora, další možností je přistavení kontejneru nebo svěření specializované firmě.Například za metr krychlový suti se zaplatí 500 korun, za jednu pneumatiku 25-150 korun, za dřevo, například staré skříně nebo zbytky ze stavby, je to 200 korun za kubík. Ne každý sběrný dvůr bere i nebezpečný odpad jako například staré baterie z auta.
Kde končí odpad : Tuzemské domácnosti vytvoří ročně zhruba čtyři miliony tun odpadu. Z toho bezmála polovina končí na skládkách, třetina se recykluje a okolo dvanácti procent končí ve spalovnách, kde odpad slouží především k výrobě tepla.