Antwort Co se dělá při mši? Weitere Antworten – Co se dělá na mši
Tradiční mše se skládá ze tří hlavních částí: části přípravné (neboli modliteb u stupňů oltáře), mše katechumenů, a mše věřících; nová mše se dělí na dvě části: bohoslužby slova, jejímž jádrem je předčítání biblických textů, a bohoslužby oběti, připomínající oběť, vzkříšení a stálou přítomnost Ježíše Krista.Přijďte na mši nejméně několik minut před začátkem a sedněte si co nejblíže oltáři. Pokud se opozdíte, sedněte si dozadu kostela tak, abyste nerušili ostatní. Když vcházíte do chrámu, i když jej opouštíte, pokřižujte se svěcenou vodou. Je to připomínka našeho křtu, který nás začlenil do Kristovy církve.Po vstupních obřadech se koná bohoslužba slova, kde po evangeliu zazní homilie, nikoliv pohřební chvalořeč. Po ní následují přímluvy, po nich přinášení obětních darů, někdy bývá zvykem přinášet s obětními dary také své osobní dary, tzv. ofěra, poté eucharistická oběť.
Co se říká na mši : způsob: L: Vyznávám se všemohoucímu Bohu a vám všem, že často hřeším myšlením, slovy i skutky a nekonám, co mám konat: bijí se v prsa a říkají: je to má vina, má veliká vina. Dále pak pokračují: Proto prosím Matku Boží, Pannu Marii, všechny anděly a svaté i vás, bratři a sestry, abyste se za mě u Boha přimlouvali.
Co udělat při vstupu do kostela
Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".
Kdo může na mši : V katolickém kostele se může každý člověk zúčastnit mše, ale pokud člověk není ještě pokřtěný, nesmí přijímat Tělo Kristovo v podobě chleba. Může si ale jít tzv. pro požehnání. Kněz mu udělá křížek na čelo a řekne nad ním požehnání, (aby kněz věděl, že nepřijímáte, dejte si, prosím, ukazováček na ústa).
Jakýkoliv pozdrav je přístupný. Pokud jsi praktikující věřící, tak třeba Pochválen buď pán Ježíš Kristus, POzdrav pánbůh, pokud nejsi, pak to prosté Dobrý den je zcela dostačující.
Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “
Co se říká Na konci mše
Po skončení vstupního zpěvu kněz říká: Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Lid odpovídá: Amen. (slovo amen znamená „kéž se tak stane“) Potom kněz pozdraví lid (může zvolit z více variant pozdravu):Stát v kostele znamená nejen naši připravenost poslouchat, ale i udělat to, co Bůh chce. Stojíme, když slyšíme evangelium. Stojíme, když chválíme Boha chvalozpěvy (Gloria) a hymny (Te Deum). Stojíme, když vyznáváme svou víru (Credo).Nedostatečné oblečení odhalující hrudník, ramena, břicho a stehna se snad hodí na plovárnu, ale k návštěvě kostela je nepřípustné!. Jestliže je zpřístupněna loď kostela, je tam pro příchod a odchod z kostela k dispozici k tomu, abyste se požehnali, svěcená voda.
A všichni se navzájem pozdraví způsobem, který je v místě obvyklý, např. podáním ruky se slovy Pokoj s tebou. Kněz dá pozdravení pokoje jáhnovi nebo přisluhujícímu. Deinde, pro opportunitate, diaconus, vel sacerdos, subiungit: Offérte vobis pacem.
Co dělat při vstupu do kostela : Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".
Co si vzít na sebe do kostela : Košile a slušné (dlouhé) společenské kalhoty by měly být samozřejmostí. Kaple není ani pláž, ani hřiště, čemuž by mělo odpovídat i obutí. Džíny a sportovní trika jsou vhodné na brigádu, ne však na bohoslužbu.
Co se nesmi nosit do kostela
I když je velké vedro, podle příručky do kostela ženy nesmí v minisukni a s velkým výstřihem. Kaple není ani pláž, ani hřiště. Džíny a sportovní trika jsou vhodná na brigádu, ne však na bohoslužbu, stojí v příručce. Stejně tak se mluví o obepínavém a elastickém oblečení.
Jakýkoliv pozdrav je přístupný. Pokud jsi praktikující věřící, tak třeba Pochválen buď pán Ježíš Kristus, POzdrav pánbůh, pokud nejsi, pak to prosté Dobrý den je zcela dostačující.Jmenuje se Korytná. Svůj název dostala buď od toho, že se zde vyráběla dřevěná koryta, nebo, že leží uprostřed kopců, v korytě. Obvykle v tuto dobu se na místní faře pekly vánoční oplatky. Pro celou vesnici, čítající něco kolem 1300 obyvatel.
Jak se obléci na zádušní mši : Což například v případě zádušní mše a následného pohřbu znamená černý (smuteční) oblek. Přijít si na pohřeb v odřených modrých manšestrákách a ošoupaném tričku je nejen mimořádně nevkusné a nevhodné, ale doslova a do písmene vrcholně neuctivé k nebožtíku a jeho rodině.