Antwort Co se dělá s nalezenou urnou? Weitere Antworten – Kdo je vlastníkem urny

Co se dělá s nalezenou urnou?
Obecně platí, že urnu s ostatky jsou vydány tomu, kdo sjednal pohřbení. Tato osoba pak rozhoduje o tom, kde urnu uloží a zpravidla se tak děje na základě dohody pozůstalých.Postupuje tak dle ustanovení občanského zákoníku o věci nalezené. V případě, že byla urna nalezena ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, odevzdá ji nálezce provozovateli těchto zařízení, který obvykle postupuje tak, jako by byl sám nálezcem a urnu předá příslušného obecnímu nebo městskému úřadu.Pokud je to Váš pozemek, nic nebrání tomu, aby jste prázdnou urnu na něm uložil do země. Žádný předpis tomu nebrání. Pokud to není Váš pozemek, pokuste se domluvit s majitelem pozemku. Je také možno prázdnou urnu odevzdat jako plastickou hmotu sběrným surovinám.

Proč nemá být urna doma : Zpopelnění sice stále platí, ale nakládat s popelem katolického zesnulého dle vlastního uvážení už pozůstalí nemohou. Nebo by neměli. Ať už se jedná o rodinu, nebo jiné lidi. Blízcí katolíků, kteří byli po pohřbu zpopelněni, nebudou smět popel svých zesnulých nechat rozptýlit ani si urnu ponechat doma.

Kam vysypat popel z urny

Urnu si pozůstalí mohou nechat doma, uložit ji do urnového hrobu nebo do kolumbária. Oblíbená je i možnost popel rozptýlit na rozptylové loučce nebo ho vsypat do loučky vsypové. Co když ale největším přáním nebožtíka bylo spočinout na oblíbené stráni nebo v řece Ani to by neměl být problém.

Co se dělá s urnou : Nejčastěji se volí rozloučení s urnou v obřadní síni, je ale možné provést rozloučení také v kostele či kapli nebo přímo na zvoleném pohřebišti. Po rozloučení následuje uložení urny do hrobu či kolumbária (urnového háje) či rozptyl popela na rozptylové loučce.

Hrobové místo – je asi nejčastěji volený způsob uložení urny. K náležitému provedení je zapotřebí pracovníka veřejného pohřebiště (hrobníka), který jediný smí ostatky uložit na své budoucí místo. Jedná se o dosti pietní událost, které se účastní již povětšinou pouze nejbližší okruh rodiny.

Nejčastěji se volí rozloučení s urnou v obřadní síni, je ale možné provést rozloučení také v kostele či kapli nebo přímo na zvoleném pohřebišti. Po rozloučení následuje uložení urny do hrobu či kolumbária (urnového háje) či rozptyl popela na rozptylové loučce.

Jak dlouho můžu mít urnu doma

Doma – ano, urnu s ostatky si můžete ponechat i doma a mít tak stále své blízké pod jednou střechou.Spalovací pece

Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve. Kosti jsou zcela zpopelněny. Spálení obvykle trvá asi dvě hodiny.Zatímco někteří pozůstalí si chtějí nechat urnu uloženou doma, jiní preferují její uložení do hrobu na veřejném hřbitově nebo v kolumbáriu. Popel z urny se dá rozsypat do více uren, dá se udělat odsyp a nechat si zhotovit šperk z popela na památku, je to vždy podle přání zúčastněných.

Kremace (také cinerace nebo incinerace)

Jedná se o způsob pohřbu zesnulého, kdy je jeho tělo spáleno v kremační peci za vysoké teploty. Popel zesnulého je poté v urně uložen do hrobu nebo kolumbária, případně se přistupuje k vsypu nebo rozptylu popela.

Kolik se platí za uložení urny do hrobu :

Název činnosti jednotka Cena bez DPH
Urovnání a doplnění zeminy, odklízení věnců a květin úkon 775 Kč
Uložení urny úkon 446 Kč
Uložení popelu do společného pohřebiště úkon 805 Kč
Vyjmutí urny úkon 446 Kč

Kam lze ulozit urnu : Zatímco někteří pozůstalí si chtějí nechat urnu uloženou doma, jiní preferují její uložení do hrobu na veřejném hřbitově nebo v kolumbáriu. Popel z urny se dá rozsypat do více uren, dá se udělat odsyp a nechat si zhotovit šperk z popela na památku, je to vždy podle přání zúčastněných.

Jak dlouho vydrží urna v zemi

Jak dlouho trvá rozklad ekologické urny Proces rozkladu urny v zemi začíná po 1 roce a trvá až 5 let.

Pro uložení urny potřebujete souhlas majitele hrobového místa (tj. majitele hrobu), doklad o zpopelnění a úmrtní list.Výsledný popel z nebožtíka rozhodně nevypadá jako cigaretový, jeho konzistence spíše připomíná velmi jemný štěrk. Trvá přibližně hodinu, než vychladne a může být zabalen. Práce v krematoriu rozhodně není pro každého, člověk se musí naučit žít s tím, že je každý den v kontaktu se smrtí.

Kam s popelem z urny : Pro uložení urny s popelem nebožtíka máte hned několik možností:

  • Kolumbárium – je místo, kam se urny ukládají vedle sebe.
  • Doma – ano, urnu s ostatky si můžete ponechat i doma a mít tak stále své blízké pod jednou střechou.
  • Hrobové místo – je asi nejčastěji volený způsob uložení urny.