Antwort Co se dělá z jedle? Weitere Antworten – Na co se používá jedle

Co se dělá z jedle?
Po dřevu dubovém je nejodolnější pro použití ve vodě, a tak se jedlové kmeny používaly k vodním stavbám, na výrobu vodovodních rour, k výrobě šindelů a sudů, ale také člunů a lodních stožárů. Další využití má jedle jako vánoční stromek a ozdobná vánoční klest.Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.Jehlice 20-30 mm dlouhé a 2,0–2,5 mm široké, na svrchní straně dopředu směřující a svrchu zakrývající větvičku, na spodní straně rozdělené do 2 řad, na vrcholu vykrojené, na bázi štítkovitě rozšířené, na líci tmavě zelené, silně lesklé, s podélnou rýhou, na rubu se 2 bílými proužky.

Jaké jsou druhy jedle : Podívejte se na několik populárních druhů jedlí.

  • Jedle korejská – Abies koreana. Oblíbená jedle korejská patří mezi nejmenší jedle, dorůstá do výšky 9-12 metrů.
  • Jedle ojíněná – Abies concolor.
  • Jedle kavkazská – Abies nordmanniana.
  • Jedle španělská – Abies pinsapo.
  • Jedle plstnatoplodá – Abies lasiocarpa.

Jak rostou šišky na jedlí

Objevuje se pouze u nahosemenných rostlin. Jedle (abies) Šišky jedlí dozrávají již koncem léta a jsou velmi dekorativní. Šišky jedlí se na podzim zcela rozpadají a na větvích zbyde pouze úzké vřeteno. Délka šišek se pohybuje od 10 do 20 cm.

Co se vyrábí z jehličí : Z čerstvého jehličí, konkrétně z borovicových a smrkových výhonků, se vyrábějí masti, tinktury, dělají se z nich koupele. „Koupele z jehličí jsou velice léčivé, osvědčují se například při revmatismu.

Šišky jsou vzpřímené, 10–20 cm dlouhé, 3–5 cm široké, válcovité, nahoře zaoblené. Dozrávají během září a rozpadají se na stromech: jejich šupiny opadávají a na stromech zůstávají pouze vřetena.

Kromě typicky temně zelené barvy může jehličí variovat v odstínech od leskle světle zelené (jedle sachalinská) přes nasivělou a stříbřitou (jedle ojíněná, jedle španělská, kultivary různých druhů typu 'Glauca' či 'Argentea') až po žlutozelenou (kultivary 'Aurea' mnoha druhů) a bělavě zelenou (varianty 'Variegata', resp …

Jak zpracovat jehličí

Jehličí má svou specifickou chuť, dokáže dodat jídlu kořenitost a pikantnost. Některé jehličnany mají citrónovou příchuť. Přidat je můžete do salátů, do těsta na sušenky či do koláčů a chlebů. Lze je nakládat a také fermentovat, z jehličí připravíte chutný čaj, sirup či aromatickou sůl.Délka šišek se pohybuje od 10 do 20 cm. Borovice (pinus) Šišky se semeny složené z dřevnatých šupin zrají přibližně 2-3 roky a po dozrání se většinou rozevírají (výjimku tvoří např. borovice limba).Jedle bělokorá se vyskytuje v evropských pahorkatinách a horských polohách s optimem v Alpách, Českém masivu, Karpatech, méně také ve střední Francii, západním Německu a v jihoevropských Apeninách a na Balkáně. Jako horská dřevina se vyskytuje v Pyrenejích.

Jehličí má svou specifickou chuť, dokáže dodat jídlu kořenitost a pikantnost. Některé jehličnany mají citrónovou příchuť. Přidat je můžete do salátů, do těsta na sušenky či do koláčů a chlebů. Lze je nakládat a také fermentovat, z jehličí připravíte chutný čaj, sirup či aromatickou sůl.

Co se dělá z výhonků smrku : Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.

Jak očistit šišky od smůly : Pokud nemáte odlakovač, zkuste líh, terpentýn nebo technický benzín. Je to skvělý způsob, jak dostat smůlu z oblečení: Aplikujte na skvrnu. Nechte působit a následně vyperte žlučovým mýdlem.

Jakou jedlí do zahrady

Do středně velkých zahrad se hodí stromy s výškou 2,5–4 metry. Vybrat můžete třeba jedli bělokorou s úzce kuželovitou korunou, jedli korejskou, která brzy nasazuje a má množství velmi dekorativních šišek, či kultivar Silberlocke s výrazně prohnutými jehlicemi, díky čemuž je strom zajímavý na pohled z mnoha úhlů.

Jak si udělat čaj z jehličí

  1. jednu polévkovou lžíci jehličí zalijeme horkou vodou (my dáváme větvičku a tu zalijeme)
  2. necháme 15 minul louhovat (my máme konvici na čaj, pod kterou je svíčka a popíjíme klidně i dvě hodiny-bylinky a jehličí v té konvici necháváme celou dobu)
  3. tento nálev můžeme použít i do koupele.

Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají vzpřímeně a ve zralosti se rozpadají na stromech.

Proč se šišky otevírají a zavírají : Buňky tvořící pletivo uvnitř šišek reagují na vlhkost. Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře.