Antwort Co se dělá z polníčku? Weitere Antworten – Co se dá udělat z polníčku

Co se dělá z polníčku?
Kromě toho je všestrannější než třeba hlávkový salát – může se konzumovat syrový, ale skvěle chutná i v polévkách, zmíněných smoothies, omáčkách na těstoviny nebo dokonce dušený podobně jako špenát. Mladé listy jsou ale hodně jemné a nejvíc živin si zachovají, když je tepelně upravovat nebudete.Polníček

  • podporuje imunitní systém a sliznice.
  • podporuje krvetvorbu, pomáhá při tvorbě červených krvinek.
  • působí proti vzniku křečí (hořčík)
  • zdroj elektrolytů
  • podporuje činnost srdce.
  • snižuje napětí a stres v těle, zklidňuje nervovou soustavu.

Z čerstvých listů polníčku si můžete připravit chutný zeleninový salát, nebo ho přidat ke grilovanému masu či smíchat s vařenými brambory a cibulkou. Výbornou kombinaci tvoří s rajčaty, ať už pečenými, nebo syrovými.

Jak ochutit polníček : Zeleninu dáme do mísy, ochutíme jí troškou balsamikového octa nebo krému, solí, případně olivovým olejem s chilli nebo bazalkovou příchutí či dresinky dle vlastní chuti a promícháme. Fantazii při dochucování se meze nekladou a každý si přidá to, co je jeho chuti nejbližší.

Jak se dělá salát z polníčku

Orestujeme si slaninu a na másle kousky toastového chleba. Dále si připravíme dresink, který namícháme z citrónové šťávy, hořčice, medu, cibule, pepře a soli. Očištěný a osušený polníček bez kořínků smícháme s dresinkem, opečenými krutony a slaninou.

Jak uchovat polníček : Skladování listové zeleniny.

Například špenát, rukola, polníček, bylinky, kadeřávek a podobně přendejte do misky, přikryjte vlhkým, ale ne mokrým ubrouskem a vložte do lednice. Je důležité, aby se na dně nedržela voda a aby byl ubrousek stále vlhký, takže ho namáčejte každý den. Rukola vydrží i týden úplně čerstvá.

Zelené listové saláty, jako je špenát, římský salát nebo rukola, jsou bohaté na vlákninu a jsou nízkokalorické. Přidejte do salátu také rajčata, okurky, papriky nebo mrkev. Tyto zeleninové přísady dodají salátu chuť, barvu a důležité vitamíny. Dalším prvkem salátu jsou bílkoviny.

Ledový salát natrháme do mísy na malé kousky, přidáme nakrájená rajčata, papriky, okurku, posypeme trochou vegety, pepře, zakápneme olivovým olejem a promícháme. Do kysané smetany vmícháme trošku octa, cukru a přidáme nasekaný kopr – nebo trochu koření na tzatziki – je to chutnější. Tímto zalijeme salát a promícháme.

Jak udělat zálivku na salát

V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.Pokud je třeba rostlinky uchovat, je nutné ponechat kořínky, navlhčený polníček vložit do misky, přikrýt mokrým papírem a přetáhnout potravinářskou fólií. Takto vydrží v lednici cca 3 dny aniž by ztratil svou vůni a chuť.Čerstvý špenát nelze dlouho skladovat. Nám se nejvíce osvědčilo uchovávat jej v igelitovém sáčku, aby neztrácel vlhkost, ale s mírně pootevřeným hrdlem, aby nezahníval.

Polníček vypadá skoro jako plevelná rostlina – má drobné zelené lístky rostoucí v růžicích. Můžeme jej pěstovat i doma (podobně jako řeřichu), vyhovuje mu slunné stanoviště s propustnou půdou – pokud ho opakovaně vysadíme, můžeme ho sklízet nejen na jaře, ale v průběhu celého roku.

Jak se dělá Ředkvičkový salát : Ředkvičky důkladně omyjte a zbavte kořínků a lístků. Nakrájejte je na kostičky a dejte do misky. Petrželku nasekejte najemno a přidejte k ředkvičkám. Ochuťte citronovou šťávou, osolte, opepřete a pokapejte olejem.

Jak udělat zálivku na okurkový salát : Připravíme si v libovolné nádobě nálev a počkáme než se sůl a cukr rozpustí. Smícháme dohromady nastrouhanou okurku a sladkokyselý nálev. Tip na závěr : Recept vychází z pravidla 5-4-3-2-1 pro snadné zapamatování poměrů v nálevu. Tedy 500 ml vody, 4 lžíce cukru, 3 lžíce octa, 2 špetky pepře, 1 lžička soli.

Co nedávat do lednice

Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.

Čerstvé listy kadeřávku uložené po sklizni v lednici vydrží pouze pár dnů, je tedy lepší sklízet jej průběžně v potřebném množství. Chcete-li si kadeřávek uskladnit, zamrazte ho. Před zmrazováním spařte listy krátce horkou vodou, pak rychle zchlaďte studenou a nechte dobře oschnout.Při nákupu dbejte na čerstvé listy bez skvrn. Špenát pěstovaný venku obvykle obsahuje méně dusičnanů než ten skleníkový. Špenát by měl být zpracován relativně rychle, neměl by být dlouho skladován. V zásuvce na zeleninu v chladničce může být uložen maximálně dva dny.

Co udělat z čerstvého špenátu :

  1. Špenátová žemlovka s uzeným masem. Do hodiny.
  2. Kuřecí polévka s bramborami a špenátem. Do 20 minut.
  3. Kuřecí roláda se špenátem a bramborovými knedlíky.
  4. Losos s ochucenou strouhankou a čočkou se špenátem.
  5. Tofu ramen se špenátem.
  6. Žluté kari s treskou a špenátem.
  7. Špenátová polévka s quinoou.
  8. Nudle se špenátem po asijsku.