Antwort Co se dělá ze žluté cukety? Weitere Antworten – Co udělat ze žluté cukety

Co se dělá ze žluté cukety?
Žlutá cuketa má, podobně jako zelená, snad nejvšestrannější použití v kuchyni ze všech druhů zeleniny. Hodí se k dušení, pečení, smažení, grilování, ale také do sladkého pečiva, do nádivek, polévek.Plody žluté cukety se oproti zelené vyznačují zejména křehčí dužinou a výraznější chutí. Barva cuket vznikla šlechtěním s malými žlutými tykvičkami. Jemná dužina je krémově zbarvená. Včas sklizené cukety obsahují jen minimální množství velmi drobných semen.Cuketu můžete zpracovat i do různých čalamád a omáček nebo ji zavařte jako okurky. Z cukety připravíte výtečné polévky, hodí se na zapékání, smažení i dušení. A díky své neutrální chuti můžete cuketu použít i do sladkých moučníků, kterým dodá příjemnou šťavnatost.

Kdy může být cuketa jedovatá : Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Jak se dá zpracovat cuketa

Cukety lze vařit v páře i ve vodě, dusit, zapékat nebo smažit v těstíčku. Přidávají se do mnoha pokrmů, včetně polévek a nákypů. Mladé menší plody není nutné loupat ani vykrajovat. Velmi chutné jsou i čerstvé cuketové květy, které se připravují zpravidla plněné nebo smažené v těstíčku.

Jak zavařovat cukety : Cuketu vyčistíme od jader a hrubě postrouháme. Přidáme pokrájenou cibuli na kostičky a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem a octem. Necháme asi 1/2 hod odležet a pak naplníme do sklenic a sterilujeme 30 minut při 85 °C. V zimě jen podusíme na troše sádla a můžeme hodovat.

Cuketa je obzvláště ceněna pro svůj obsah vápníku, hořčíku, železa, vitaminů skupiny B, vitaminu A (provitamin A) a vitaminu C. S přibližně 19 kcal na 100 g je cuketa velmi nízkokalorickou a lehce stravitelnou zeleninou. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů se stala důležitou součástí zeleninových jídel.

Cuketu omyjte. I se slupkou ji podélně rozkrojte, nakrájejte na proužky a pak na větší kostičky. Na nepřilnavé pánvi rozpalte olivový olej a cuketu restujte pár minut tak, aby "povolila", ale zůstala křupavá.

Co z cukety na sladko

  1. Jednoduchý cuketový perník. Více než hodinu.
  2. Cuketová buchta. Do hodiny.
  3. Čokoládovo-cuketová buchta. Do hodiny.
  4. Cuketový perník. Do hodiny.
  5. Cuketová buchta od maminky. Do hodiny.
  6. Hrnkový cuketový koláč s lískovými oříšky. Do hodiny.
  7. Čokoládovo-cuketové bochánky. Do 30 minut.
  8. Koláč s cuketou, polentou a citronem. Více než hodinu.

Cuketu není nutné loupat, naopak zelená cuketa po rozmixování udělá polévku vzhledově lákavou. Ve chvíli, kdy je zelenina tak akorát měkká, rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme česnek a sůl. Podáváme s osmaženou houstičkou či chlebem.Vlivem velkých veder se jí ale v cuketě vytvořilo takové množství, které může organismus otrávit a v extrémním případě i zcela přemoct. Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.

Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.

Jak se dá uchovat cuketa na zimu : Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku.

Proč jíst cuketu : Cuketa je bohatá na vlákninu, která, jak víte, zvyšuje peristaltiku a stimuluje správné fungování trávení, jemně ovlivňuje orgány gastrointestinálního traktu. Výhody pro imunitu. Bez ohledu na to, jak dlouho a jak byla zelenina skladována, obsahuje obrovské množství užitečných vitamínů.

Co rychleho z cukety

Vyzkoušejte ty nejlepší recepty s cuketou:

  1. Cuketové raw špagety s krevetami. Ingredience:
  2. Cuketové hranolky. Ingredience:
  3. Opravdu zdravý cuketový koláč Ingredience: Na těsto.
  4. Cuketové muffiny naslano se sýrem feta a rozmarýnem. Ingredience:
  5. Salát z grilovaných cuket.
  6. Cuketové chipsy se sýrem.
  7. Jak ještě využít cukety.


Cukety naskládejte na gril a opékejte z obou stran 3-4 minuty. TIP: Grilované cukety máme nejradši v salátu, nebo jako přílohu k masu.Rozehřejeme si olej v širším hrnci. Vložíme vedle sebe plátky cukety. Posolíme a posypeme tymiánem. Jakmile se cuketa začne smažit, snížíme plamen, přikryjeme pokličkou a smažíme cca 3-4 minuty, aby byly plátky zlatavé.

Jak se dělá zelí z cukety : Cuketu oloupeme, očistíme od jader a nastrouháme nahrubo. Přidáme jemně nakrájenou cibuli a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem i octem. Necháme asi půl hodiny odležet a pak naplníme do sklenic. Sterilujeme 30 minut při teplotě 85 °C.