Antwort Co se dává na dno akvária? Weitere Antworten – Co je nejlepší na dno akvária

Co se dává na dno akvária?
Nejvhodnější jsou tmavé písky (např. hnědé). Hodí se pro bohatě osázené společenské nádrže, neboť hrubá zrna zajišťují přístup kyslíku ke kořenům rostlin a nedochází k hnití dna. Při výběru písku je dobré vědět, že není vhodný kopaný písek a písek s velkým množstvím vápenatých sloučenin.Kolik substrátu potřebuju do svého akvária Do akvária o rozměru 60x30x30 cm, kde chceme mít například 4 cm substrátu (používá se cca 4 – 10 cm dle velikosti nádrže), potřebujeme přibližně 7 litrů substrátu. Výpočet je snadný: Plochu dna v cm vynásobíme výškou substrátu (také v cm), tedy v tomto případě 60x30x4.Kolik písku/kamínku potřebujete Změřte šířku, délku akvária a určete si výšku písku či kamínků (minimální výšku podloží doporučujeme 3cm). Tyto 3 rozměry (šířka, délka akvária, výška podloží) mezi sebou vynásobte v centimetrech a výsledek vydělte 1000.

Jak napustit vodu do akvária : Akvárium napouštíme vlažnou vodovodní vodou (20°C). Abychom zabránili zvíření dna, napouštíme vodu velmi pomalu přes sáček, který rozprostřeme na dně akvária a zatížíme. Nebo použijeme hadici opatřenou růžicí. Po napuštění akvária spustíme filtr a zapneme topítko.

Proč ne kulaté akvárium

Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.

Jakou zrnitost písku do akvária : Doporučená zrnitost: Pro běžná akvária doporučujeme zrnitost 1 až 4 mm.

Vyber si substráty vhodné do tvého akvária:

  1. Pasivní substráty – neovlivňují parametry vody a slouží jako vrchní dekorační vrstva.
  2. Aktivní substráty – zlepšují parametry vody a částečně vyživují rostliny.
  3. Podkladové substráty – dlouhodobě a efektivně zásobují rostliny důležitými výživnými látkami.


Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.

Jak naplnit akvárium vodou

Akvárium napusťte do 1/2 až 4/5 vodou z vodovodního řádu. Je nutné přidat do vody přípravky na odstranění případného chlóru a těžkých kovů. Je důležité, abyste nerozvířili písek na dně. Použijte malý trik: Na dno akvária položte plochý talíř a přes něj napouštějte vodu.20–30l akvárium – je ideální pro tyto druhy ryb – parmička duhová, neonka černá, neonka červená, dánio, parmička duhová či paví očko. Tyto druhy akvarijních rybiček se ale nejlépe cítí v hejnu, proto si do malého akvária pořiďte maximálně 2 druhy ryb.Jelikož však ve většině akvárií je více ryb než je obvyklé v přírodě, je biologická rovnováha narušena. Proto je u běžného akvária vhodné měnit alespoň jednou měsíčně čtvrtinu až třetinu vody, kterou nahradíte odstátou vodou stejné teploty. U malých akvárií je výměna nutná přibližně jednou za týden.

Filtrační kuličky z polyetylenového vlákna se používají do bazénových filtrací místo písku. Vláknité kuličky dokáží zachytit nečistoty až do velikosti 1,5 mikrometru (pro srovnání písek zachycuje nečistoty do velikosti 40 mikrometrů). Kuličky nečistoty dobře absorbují a není je potřeba propírat tak často jako písek.

Kolik ryb do 60 l akvária : Ze zkušenosti doporučujeme počítat s 1cm ryby na 1l vody v akváriu. Počítejte, ale rozměr ryby v dospělosti a při nákupu se vždy dobře informujte jaké velikosti se ryby dorůstají, abyste pak nebyli překvapení.

Co do akvária bez filtrace : Vhodné jsou Bucephaladry, Anubiasy, řasokoule a přírodní mechy. Použít se dají však i Kryptokoryny nebo jiné menší druhy rostlin.

Jak casto mít zapnuty filtr v akváriu

Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.

Vzduchování pro rybičky je nutné v akváriích, kde je mnoho ryb a málo rostlin. Naopak akvárium, kde je zasazeno dostatek rostlin není z důvodu fotosyntézy nutné vzduchovat vůbec a pokud ano, pak jen přes noc. Akvarijní vzduchování se nicméně vyplatí použít při jakékoliv kalamitě v akváriu.Jak se nálevníka efektivně zbavit

  1. Pořiďte si UV lampu (UV sterilizér). Její pořízení je sice nákladnější, ale díky ní se nálevníka zbavíte snadno a rychle.
  2. Naočkování filtru či vody prospěšnými bakteriemi.
  3. Výměna filtru za výkonnější.
  4. Dále můžete také na pár dní vypnout světlo, nekrmit ryby a zvýšit vzduchování.

Kolik rybek do 20 l akvária : Častá otázka na kterou je zapotřebí si stanovit jednoduché pravidlo. Především z důvodu, že každá ryba se dorůstá jiné velikosti a tak se nedá množství stanovit konkrétním číslem. Ze zkušenosti doporučujeme počítat s 1cm ryby na 1l vody v akváriu.