Antwort Co se hasí piskem? Weitere Antworten – Co můžu hasit piskem

Co se hasí piskem?
PĚNOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE

Při svém použití vytvářejí na povrchu hořících látek vrstvu pěny, která zabraňuje přístupu kyslíku a tím vlastně hasí. Používají se především na požáry hořlavých kapalin ( benzín, nafta, oleje).Práškový přístroj je určený pro hašení tříd A, B, C, D, včetně pevných látek kromě sypkých hmot. Dobře hasí zejména požáry hořlavých kapalin a hořlavých plynů a speciální typy prášku i požáry některých lehkých kovů.Nejsou vhodné na hašení:

Hořlavých kapalin mísících se s vodou. Hořlavých kapalin nízkovroucích t.j. na úrovni okolní teploty a níže jako petoleter, ditileter, monochloretan. Hořlavé plyny. Stejný problém jako u vody.

Čím hasit plyn : Třída C – požáry plynů (např. zemní plyn, propan-butan, vodík, svítiplyn, acetylen, metan). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje práškové nebo plynové hasicí přístroje s náplní CO2 (oxidu uhličitého).

Čím hasit kovy

označované též jako prášky M (metal). K výrobě těchto prášku se nejčastěji používá chlorid sodný (NaCl, kuchyňská sůl) včetně dalších organických přísad. Při hašení se organický materiál spaluje a zároveň tvoří s chloridem sodným roztavenou masu na povrchu hořícího kovu a izoluje jej od vzduchu.

Co se nesmí hasit vodou : Jsou nevhodné na hašení:

Hořlavých kapalin nemísících se s vodou jako benzín, motorová nafta, minerální oleje, líh, ředidlo,…). Je třeba velkého množství vody, abychom kapalinu zředili, některé neuhasíme vůbec, např. benzín na vodě plave.

Pěnový hasicí přístroj

Pěnové hasící přístroje jsou vhodné na hašení: pevných hořlavých látek, hasební pěna obsahuje vodu, eliminuje tedy i žhnutí. Voda je však pro hašení účinnější hořlavých kapalin nemísících se s vodou (benzín, motorová nafta, minerální oleje, tuky apod.).

Nejvhodnější hasicí přístroj pro osobní vozidla je práškový, který můžeme zakoupit ve většině prodejen s autodíly a autodoplňky. Postačí malý kilový nebo dvoukilový. V některých zemích EU tvoří povinnou výbavu vozidla.

Čím hasí hasicí

Práškový hasicí přístroj

Jedná se o nejpoužívanější a nejuniverzálnější hasicí přístroj. Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.včetně jedlých tuků, protože se při hoření nacházejí v rozpuštěné formě) a C (požáry hořlavých plynů). Téměř ve všech evropských státech preferují protipožární předpisy pro provozy s fritovacím a pečícím zařízením použití hasicích dek a hasicích přístrojů s oxidem uhličitým pro hašení požárů jedlých tuků.Práškový hasicí přístroj

Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.

dělí do následujících tříd:

  • A pevné látky – vhodné jsou vodní, pěnové a. práškové hasicí přístroje.
  • B hořlavé kapaliny – je možné použít. pěnové, práškové a sněhové hasicí
  • C plyny – používají se práškové a sněhové hasicí přístroje.
  • D hořlavé kovy (lehké a alkalické kovy) – ha.
  • E elektrické zařízení pod proudem – hasí se.
  • F.

Čím se hasí uhlí : Voda hasí přímo "u zdroje", likviduje i žhnutí, které je s hořením pevných látek prakticky téměř vždy spojeno. další pevné hořlavé látky (papír, uhlí, textilie, guma) a pouze v nutosti použitelné k hašení menších množství hořlavých kapalin mísících se s vodou jako líh, éter apod.

Čím se hasí : Práškový – je universální (elektřina, domácí spotřebiče, oleje, plyny, pevné látky). Pěnový – lze použít na benzín, naftu, olej (nikdy ne na elektřinu, domácí spotřebiče). Sněhový – používat na elektřinu, jemnou mechaniku. Halotronový – vhodný na hašení auta, elektřiny, domácích spotřebičů, archívů.