Antwort Co se musí citovat? Weitere Antworten – Co všechno musím citovat

Co se musí citovat?
Samo citování má dvě složky. Odkaz a bibliografický záznam. Odkaz je údaj v textu, který odkazuje na bibliografický záznam. Bibliografický záznam uvádíme v seznamu použité literatury, obvykle na konci práce.Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování.V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně. Tedy v citaci opravdu doslova a v parafrázi dodržet význam.

Jak správně psát citace : Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.

Proč je nutné citovat

Správným citováním se vyhnete podezření z plagiátorství. Kromě toho je na analýze citování založeno měření výsledků vědy a úspěšnost vědců a institucí či se dle něj určuje aktuálnost tématu – zjednodušeně lze říci, že čím více autorů cituje konkrétního vědce, tím je tento vědec významnější.

Jak se cituje parafráze : Existují dva základní způsoby, jak využít ve svém textu cizí informace či myšlenky: citace a parafráze. V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně.

Za plagiátorství lze považovat úmyslné kopírování cizího textu a jeho vydávání za vlastní, nedbalé nebo nepřesné citování použité literatury, opomenutí citace (byť neúmyslné) některého využitého zdroje.

Norma ČSN ISO 5127 definuje plagiát jako „představení duševního díla jiného autora, půjčeného nebo napodobeného v celku nebo z části, jako svého vlastního“.

Jak vypada citace APA

„Text citace“ (autor, rok, mm:ss). V případě narativní přímé citace je možné citační závorku rozdělit na část s rokem vydání a část s umístěním. Autor (rok) uvádí: „text citace“ (s. xy).Norma uvádí tři metody citování:

  • forma jméno-datum (harvardský systém / harvardský styl) – tato forma přináší i jiný způsob psaní bibliografických citací – viz příklady pro harvardský systém,
  • forma číselného odkazu,
  • forma průběžných poznámek.

Norma uvádí tři metody citování:

  • forma jméno-datum (harvardský systém / harvardský styl) – tato forma přináší i jiný způsob psaní bibliografických citací – viz příklady pro harvardský systém,
  • forma číselného odkazu,
  • forma průběžných poznámek.


V citaci vybrané stránky nebo příspěvku se před adresou URL píše „Dostupné z:“ – neuvádí se však pouze url adresa webového sídla, jako např. „Dostupné z: www.idnes.cz“, ale celá url adresa, na které byl daný příspěvek/část webu nalezen.

Jak citovat bez autora : Jak citovat zdroj, u kterého není uveden autor Jestliže totiž u nějakého zdroje není uveden autor, uvádí se např. název instituce nebo serveru, na kterém je tento zdroj dostupný + (ROK).

Kdy použít citaci : Pokud používáme cizí myšlenky ve vlastním textu, je vždy nutné uvést autora této myšlenky, a to bez ohledu na to, jestli text uvádíme doslova, tj. používáme citát (přímou citaci), nebo tento text vyjádříme vlastními slovy, tj. použijeme parafrázi.

Jak se cituje článek

U článku z časopisu uvádíme pochopitelně jméno autora, rok vydání článku a název článku. Dále uvádíme název časopisu. Časové údaje upřesňujeme ročníkem a číslem časopisu v daném roce. Můžeme uvést, kdy jsme článek citovali.

Zkopírovat celý cizí text nebo jeho část bez uvedení zdroje a tvářit se, že jde o naši vlastní práci, je nejzávažnější forma plagiátu. Za plagiát se považuje i situace, kdy odkaz sice v textu je, ale není jasné, co je naše a co máme odjinud.Proč kontrolovat plagiátorství Přece abyste nepřekročili povolený limit podobností! Ten bývá nejčastěji okolo 20 %, co se týče celé práce a do 5 % u jednotlivých souborů. U mnoha prací však může být procentuální podobnost mnohem vyšší nebo naopak nižší, záleží na mnoha okolnostech.

Jak průběžně citovat : V textu průběžně odkazujeme pomocí číslic v hranatých (preferovaný způsob) i kulatých závorkách nebo v horním indexu v pořadí, v jakém jsou v textu uvedeny poprvé. Další odkazy v textu na stejný informační zdroj mají stejné číslo jako první odkaz v textu.