Antwort Co se stane kdyz Pujcim auto nekomu kdo nemá řidičák? Weitere Antworten – Co když půjčím auto někomu kdo nemá řidičák
To že jsi mu půjčil auto nic neznamená.Za auto je odpovědný ten kdo ho řídí. Pokud mu zabaví papíry nebo uděájá jiný průser že mu zakáží další jízdu popř auto zruší, auto si zjistí čí je a kontaktují tě,auto ti bude vráceno.Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.Pokud tedy s náhradním vozidlem nabouráte, pravděpodobně část škody zaplatíte ze svého. Při půjčení náhradního auta může půjčovna požadovat také složení kauce. Tu vám pak po bezproblémovém vrácení vozidla vrátí.
Na co nepotrebuji řidičák : Řidičský průkaz nemusíte mít na ty skútry, jejichž rychlost nepřevýší 25 km/h, jsou vybaveny pedály a výkonem nižším nebo rovným 250 W. Taková zařízení jsou považována za elektrokola. Klíčové je zejména to, že vozidlo je poháněno šlapáním do pedálů.
Kdo platí pokutu majitel nebo provozovatel
Když policie neodhalí řidiče, který spáchá přestupek, pokutu musí zaplatit majitel nebo provozovatel auta. Tahle povinnost u nás platí už několik let. Ústavní soud (ÚS) posuzoval, jestli není protiústavní. Nakonec rozhodl, že zákon o silničním provozu se měnit nebude.
Kdy není potřeba řidičský průkaz : Od 1. ledna 2024 nemusíte mít při cestách po ČR u sebe řidičský průkaz, technický průkaz ani průkaz profesní způsobilosti řidiče, všechny doklady však musí být platné. Při silniční kontrole stačí, když policistům prokážete svoji totožnost.
V případě, že budete řídit motorové vozidlo bez řidičského oprávnění, tak se dopouštíte závažného přestupku, za který vám může být uložena pokuta od 25.000 do 50.000 Kč a dále zákaz řízení od 1 do 2 let (§ 125c odst. 1 písm. e) Zákona o silničním provozu). Současně je tento přestupek spojen se zápisem 4 bodů.
Řídil/a jsem v zákazu řízení Porušili jste nařízený zákaz řízení Jedná se o vážný přestupek nebo trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, kde hrozí zákaz řízení až 10 let, odnětí svobody až 2 roky nebo vysoký peněžitý trest., kde vám hrozí nejen další zákaz řízení, ale i možný výkon trestu.
Co dělat když vám někdo nabourá auto
Odřené auto na parkovišti nebo nabourané auto na parkovišti řeší policie dnes a denně. Pokud zaviníte nehodu vy, počkejte na majitele auta nebo kontaktujte policii. V případě, že vám někdo auto poškrábal nebo naboural a od nehody odjel, neprodleně se obraťte na policii, která s vámi nehodu zdokumentuje.Odškodnění po dopravní nehodě dostávají ti účastníci, kteří nehodu nezavinili, a to z povinného ručení viníka. Pojišťovna zaplatí nejen škodu na autě, ale i újmu na zdraví (bolestné, léčebné náklady). Ten, kdo nehodu zavinil, však z povinného ručení nedostane nic.Aktuálně platný CENÍK od 01.01.2024
Osobní automobil | |
---|---|
B – L17 | 18 000 Kč |
B + A2 | 29 000 Kč |
B + A | 30 000 Kč |
B + E (jízdní soupravy do 7000 kg) B 96 ( jízdní soupravy do 4250 kg) | 6 000 Kč 5 000 Kč /neprovádí se zkouška z testů! |
Za to, že u sebe nemáte doklady, tedy nemůžete dostat pokutu – můžete ale strávit čas na policejní stanici, pokud si policie nebude jistá uvedenými údaji.
Kdo je vlastník a kdo provozovatel vozidla : Provozovatelem vozidla je osoba, která nemusí vozidlo vlastnit, ale se souhlasem vlastníka je fakticky užívá a provozuje, například hradí náklady provozu atd. Pokud je provozovatel jinou osobou než vlastník, pak se tento odlišný provozovatel zapisuje do registru vozidel.
Kdo je majitelem vozidla : Vlastník nebo provozovatel vozidla V řeči zákona rozlišujeme mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla. Definice vlastníka je přitom nabíledni – vozidlo fyzicky vlastní a ve velkém technickém průkazu je zapsaný jako vlastník. Vedle toho provozovatel vozidlo fyzicky nevlastní, ale aktivně se podílí na jeho provozu.
Co se stane kdyz mě policie chytne bez řidičáku
Pokud policie zjistí, že osoba za volantem nemá patřičné osvědčení o řízení vozidla, tedy řidičský průkaz na patřičnou skupinu vozidel, zahajuje trestní stíhání pro spáchání trestného činu podle § 180d řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, provinilci hrozí až roční trest odnětí svobody, trest zákazu …
Zákaz řízení uložený soudem
Pokud Vám zákaz řízení uložil soud, je možné ho zkrátit pouze na základě žádosti, která bude splňovat náležitosti dle trestního řádu. Pokud je tato žádost správně sepsaná, nařídí soud veřejné zasedání, v rámci kterého dojde i k Vašemu výslechu.Zranění nebo usmrcení při dopravní nehodě
Dojde-li ke zranění nebo usmrcení – je vaší povinností přivolat policii. Pozornost věnujte i zraněním, která se na první pohled jeví jako bezvýznamná či skrytá. Pokud máte v nastalé situaci jakékoliv pochybnosti, je přivolání policie vždy na místě.
Co dělat když viník nenahlásí škodu : Pokud to viník odmítá, měl by si poškozený opsat alespoň SPZ a údaje si sám vyhledat v databázi České kanceláře pojistitelů na jejím webu, nebo se obrátit na Českou kancelář pojistitelů přímo a tam mu údaje o pojistiteli podle SPZ sdělí.