Antwort Co se starým povlečením? Weitere Antworten – Co ze starého povlečení
Přinášíme vám zajímavé inspirace, jak ho využít.
- Látková hračka. Pokud ovládáte šití na stroji, můžete dětem vyrobit látkovou hračku.
- Zástěra. Ze starého povlečení si můžete ušít zástěru.
- Látková taška.
- Ozdoba ramínek.
- Pytel na špinavé prádlo.
- Ochrana před dětskými hrami.
- Čistá malba.
- Pelíšek pro zvířecí miláčky.
Čisté ložní prádlo a prostěradla
Možná to bude znít neekologicky, ale všechny oděvy, ložní prádlo i obuv byste měli do kontejnerů na oděvy vkládat zabalené v igelitové tašce nebo sáčku. Zabráníte tak jejich znečištění v kontejneru, kde často končí všechno na jedné hromadě.Kromě kostýmu ducha z prostěradla snadno vyrobíte i římskou tógu či antické oblečení. Během chvíle se tak můžete proměnit v řeckou bohyni či boha. Celý kostým můžete doladit zlatými šperky, páskem a páskovými sandálky.
Na co prát povlečení : Obecně se doporučuje při praní volit teplotu maximálně 40 °C, ale u bílého ložního prádla můžete zvolit teplotu až 60 °C. Těchto teplot se držte při praní bavlněného povlečení, ale i povlečení například z bavlněného saténu nebo krepové. Snažte se prát nejen ložní prádlo vždy na nižší teploty.
Jak vyprat zašlé povlečení
Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.
Kam dát staré povlečení : Sběrné kontejnery na staré oblečení Staré oblečení, které už něco zažilo, můžete vyhodit do speciálního kontejneru na textil. Z těchto kontejnerů se oblečení protřídí a následně poputuje například na charitu, do second handů nebo se zrecykluje.
Může to být ukazatelem nekvalitního materiálu, ale také toho, že vašemu povlečení právě odzvonilo a je třeba se poohlédnout po novém. Ovšem, pokud kromě žmolků nejeví povlečení žádné další vady, můžete je odstranit. Výborně se na to hodí odstraňovač žmolků, ale stejně dobře vám poslouží i nůžky, holítko nebo pemza.
Natrhejte staré povlečení na kousky a využijete ho při každodenní údržbě domácnosti. Kousky látky vám poslouží jako prachovka, větší kusy jako hadry na vytírání podlahy a povlečením také skvěle vyleštíte okna.
Jak udělat ducha z prostěradla
Vystačíte si jen s bílým prostěradlem, fixou a nůžkami. Kostým ducha z prostěradla vyrobíte tak, že nositeli přehodíte prostěradlo přes hlavu a v místech, kde má oči a pusu, si vyznačíte tři body. Po stažení prostěradla na vyznačených místech vystřihnete tři otvory, průzory pro oči a pro pusu. A vlastně máte hotovo.Víte, jak často byste ji měli správně převlékat Podle průzkumů mění většina českých domácností ložní povlečení zhruba 1× do měsíce. To je ale bohužel zoufale málo. Podle odborníků by měli zdraví dospělí lidé měnit ložní povlečení maximálně po dvou týdnech a prostěradlo pak dokonce po týdnu.Ložní prádlo měňte minimálně jednou za 14 dní. Povlaky na polštáře i 1x týdně. Perte na 40 °C.
Povlečení můžete prát v automatické pračce při teplotě max 40oC, samozřejmě rozdělené podle barevnosti ložního prádla. Nižší teplota šetří energii a zároveň prodlužuje životnost ložního prádla. Na barevné povlečení použijte kvalitní prací prášek nebo raději gel určený pro barevné prádlo – lépe se při praní rozpouští.
Jak zlikvidovat oblečení : Jak a co vhazovat do kontejnerů na textil
Do kontejnerů na textil vhazujte oděvy vždy v pytli nebo igelitové tašce. Vhazujte pouze ty oděvy nebo textilie, které je ještě možné dále nosit / používat. Nevhazujte vyloženě obnošené kusy šatstva, roztrhané, znečištěné nebo jinak znehodnocené kusy.
Jak dlouho vydrží povlečení : Povlečení se doporučuje zcela obměnit každé tři roky. Tedy za předpokladu, že převlékáte postel dle doporučení – alespoň jednou za 14 dnů. Pokud je však to vaše i po letech stále hezké a zachovalé, protože se o něj staráte, můžete si ho v klidu nechat tak dlouho, jak jen chcete.
Jak často měnit prostěradlo
Odborníci se tedy shodují na tom, že měnit lůžkoviny jednou za měsíc, ne-li za dva, je na pováženou. Výměna povlečení a prostěradel za čisté by měla v ideálním případě proběhnout alespoň jednou týdně, alergici by pak měli být ještě důslednější a převlékat postel přinejlepším jednou za 3 dny.
Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.Mumie z látek či novin: Staré bílé oblečení, ručníky, prostěradlo či noviny roztrhejte na dlouhé pruhy. Oblečte si nějaké starší oblečení, ideálně světle hnědé nebo tělové barvy. Pruhy látek či novin omotejte kolem těla a některá místa nechte odkrytá pro autentický vzhled mumie.
Jak udělat kostým pavouka : Na kostým pavouka potřebujete černé punčochy, které vycpete čímkoli, co máte po ruce a připevníte je dítěti kolem pasu. Dítě slaďte také do černé a můžete mu přidat ještě mouchu, na které si bude pochutnávat.