Antwort Co se tezi v Ceskolipsku? Weitere Antworten – Co se těží v České Lípě
Otevření expozice Těžba uranu na Českolipsku. Vlastivědné muzeum v České Lípě prošlo zevrubnou rekonstrukcí. Novinkou po jeho opětovném otevření je zbrusu nová expozice dobývání uranu na Liberecku, která vznikla ve sklepení muzea.K objevení ložisek uranu s průmyslovým významem v oblasti Hamr na Jezeře a Stráž pod Ralskem došlo v 60. letech. V roce 1963 bylo objeveno ložisko Hamr, v roce 1967 ložisko Stráž. Ložisko Hamr bylo dobýváno hornickým způsobem, následně byla zahájena chemická těžba uranu na ložisku Stráž.Po roce 2000 až do roku 2017 probíhala v Česku hlubinná těžba pouze v Dolní Rožínce (okres Žďár nad Sázavou), a to na dole Rožná. Důl byl otevřen v roce 1957, postupně byl prohlubován až na úroveň −1200 metrů a v posledních letech těžil z hloubky 1000–1100 metrů jako jediný uranový důl v Evropě.
Co se nejvíce těží v ČR : V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.
Co se vyrábí v České Lípě
Závod v České Lípě byl založen v roce 1992 a dnes je nejstarším závodem v evropské větvi TRIM, která vyrábí autopotahy. Zhruba 800 zaměstnanců v našem závodě se v současné době zabývá šitím autopotahů pro automobily značek Škoda a Land Rover.
Kde se v ČR tezi hnede uhli : Hlavní těžební střediska v Česku se nachází v podhůří Krušných hor – v sokolovské a chomutovsko-mostecké pánvi. Těžba probíhá povrchovým způsobem, což je zdrojem kontroverzí.
Uran lze získat dvojím způsobem: důlní těžbou nebo chemickým loužením. U důlní těžby se uran vytěží z povrchových či hlubinných dolů, u chemického loužení se vstřikuje do podzemí žíravina, například kyselina sírová. Uran se v žíravině rozpustí a vyčerpá se zpět na povrch.
Ložisko Stráž pod Ralskem se dobývalo kyselým loužením uranové rudy z vrtů přímo v rudních tělesech (loužení in situ). Ložisko se nachází v hloubce cca 220 – 260 m pod povrchem. V České republice bylo od roku 1945 vytěženo celkem cca 108.000 tun uranu.
Co se dělá z uranu
Uran je stříbřitě bílý kovový prvek, který je tvárný, kujný, velmi hustý a přirozeně radioaktivní. Dá se použít pro barvení skla a porcelánu i v několika důležitých průmyslových aplikacích, ale jeho hlavním dnešním využitím je štěpný materiál pro výrobu jaderného paliva pro elektrárny.EVIDOVANÁ LOŽISKA RUD
V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud. S výjimkou některých ložisek zlata, wolframu a případně lithia by těžba rud při současných podmínkách nebyla ekonomická (ložiska mají pouze nebilanční zásoby).mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).
Ve městě je několik památných stromů a také několik přírodních památek – Okřešické louky, Manušické rybníky, Česká Lípa – mokřad v nivě Šporky. Na okrajích města jsou tři kopce, Špičák, Holý vrch a Hůrka. Městem protéká řeka Ploučnice a její přítoky Šporka a Robečský potok.
Co dělat na Českolipsku : Tipy na výlet
- Hubertova naučná stezka.
- Naučná stezka Špičák.
- NPP Peklo.
- Žizníkovský rybník.
- Naučná a interaktivní stezka ve Sloupu v Čechách.
- Naučná stezka Za lilií zlatohlavou.
- Meixnerova pohybová stezka.
- Lesnická naučná stezka.
Jaké rudy se těží v ČR : V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.
Odkud Česko dováží uran
ČR byla až do konce loňského roku, kdy došlo k ukončení komerční těžby uranu na dole Rožná, jedinou zemí střední Evropy těžící uran. Co se týče dalších zemí Evropské unie, těžba uranové rudy probíhá pouze v Rumunsku.
Encyklopedie. Základem pro výrobu jaderné bomby je dostatečné množství štěpného materiálu uranu 235U a plutonia 239Pu, a to pokud možno v čisté formě. Každá příměs reakci (a tím i její účinnost) zpomalí a vede ke ztrátě neutronů.doba objevu: uran objevil Martin Heinrich Klaproth v roce 1789, kdy ze smolince získal oxidy uranu, izolovat prvek se podařilo až v roce 1841. získávání v době objevu: sloučeniny uranu byly získány ze smolince pomocí rozpouštění v kyselině dusičné a následným vysrážením.
Kde se tezilo železo : Nejvýznamnější naleziště železné rudy jsou v Brazílii, Austrálii a Číně, další potom v Rusku, Indii, Ukrajině a USA (viz tabulka). Největší těžba železné rudy hlubinným způsobem probíhá v současnosti ve Švédsku (státní koncern LKAB).