Antwort Co se vaří na sv. Martina? Weitere Antworten – Co se říká Na svateho Martina

Co se vaří na sv. Martina?
Nejednou-li studený vítr zavěje, na Martina když sluníčko hřeje. Padá-li první sníh toho dne, říkáme, že svatý Martin přijel na brůně. Padá-li sníh toho dne neb v noci, říká se, že svatý Martin přijel na bílém koni.Svatomartinský den byl velmi oblíbeným svátkem už pro naše předky. Pekla se husa a martinské rohlíčky, děti se těšily na první sníh, čeledi ten den končila sjednaná služba a ve vinařských oblastech se těšili na ochutnávání nového vína.Svatomartinská husa

Základem svatomartinského menu je pečená husa se zelím a kynutými nebo bramborovými knedlíky. Svatomartinská husa patří k oslavám podobně jako kapr k Vánocům. Legenda praví, že se svatý Martin schovával před svým jmenováním biskupem mezi husami. Husy ho ale svým kejháním prozradily.

Co patří na sváteční stůl o svátku svatého Martina : Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, zahýbáky – prostě posvícení, jak se patří. Svatomartinské rohlíky nebo podkovy svatého Martina byly obvyklým jídlem na sv. Martina.

Proč se dělají svatomartinské rohlíčky

Protože svátek svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, dostávala toto pečivo na odchodnou (proto vandrovnice). Martinské rohlíčky také dostávali koledníci, kteří na tento svátek chodili na martinskou koledu.

Kdy se slaví svátek sv. Martina :

Martin
mužské jméno
Svátek 11. listopadu
Původ latinský
Jméno v Česku

K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.

Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.

Proč se slaví svátek svatého Martina

Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.Svatomartinské rohlíčky najdete v různých variacích a většinou se dělí na kynuté a nekynuté. Ty kynuté jsou o fous pracnější a dělají se z bohatšího těsta s máslem a vejci (tady úžasná kvasová varianta). Nekynuté rohlíčky se zase opírají o křehké těsto s velkým podílem másla a mají volně nakročeno do oblasti cukroví.Upečené, ještě horké rohlíčky potírejte rozpuštěným rumovým máslem a obalujte v moučkovém cukru. Jsou dobré s povidly, ale dají se naplnit také mákem, tvarohem, ořechy nebo jablky. A vždy s úspěchem!

Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.

Co znamená jméno Martina : Martina je ženská forma vlastního jména Martin. Je odvozena od jména římského boha války Marta. Martina proto znamená, volně interpretováno, bojovná, válečnice, Martovi zasvěcená, Martovi oddaná, Martovi náležící.

Jak zemřel svatý Martin : Svatý Martin zemřel 8. listopadu 397 v Candes na jedné ze svých misijních cest, kdy byl již vyčerpaný a oslabený nemocí. Po krátkém sporu o nároku Martinových ostatků bylo jeho tělo převezeno do Tours.

Proč se slaví svátek svatého Martina 11 listopadu

Někdy i za účasti samotného sv. Martina na bílém koni. Podle české pranostiky je totiž 11. listopad dnem, kdy by měl celou republiku pokrýt první sníh.

Rohlíčky klademe na plech vyložený pečicím papírem a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C asi dvacet minut dozlatova. Hotové rohlíčky necháme vychladnout a poprášíme moučkovým cukrem.Na Martinské rohlíčky existuje nespočet různých receptů, já tu dnes pro vás mám recept po mojí prababičce. Rohlíčky jsou parádně vláčné a křupavé. Jako čerstvé vydrží i několik dní.

Jak vznikl svátek svatého Martina : Svátek Svatého Martina (11. 11.) se oslavoval na počest biskupa Martina (Martinuse) z Tours, který byl nejdříve vojákem, ale jelikož obdaroval žebráka, tak se mu ve snu zjevil sám Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít a opustil armádu a začal sloužit Bohu.