Antwort Co se vyrábí z kameniny? Weitere Antworten – Co se vyrábí z keramiky

Co se vyrábí z kameniny?
Keramika (řecky „pro hrnčířství“) je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se využívá pro výrobu nádobí, nástrojů, šperků, v sochařství, ve stavebnictví a kamnářství.Kamenina je keramika s podstatně vyššími užitnými vlastnostmi než běžně vyráběná keramika. Hmota je složená z více komponentů, přidává se kaolin, taviva, ostřiva, eventuálně barvící kysličníky. Kamenina se obvykle pálí nad 1200°C, snese i vyšší teploty podle druhu použitých jílů. Barva střepu po výpalu je bělavá.Vyrábí se z kameninového jílu. Pokud jsou kameninové jíly kvalitní, nemusí se do základní hmoty nic přidávat. Někdy se ale používají ve směsi se žáruvzdornými jíly, někdy se do nich přidává kaolín, vápenec nebo živec. Základní hmota kameniny se vypaluje obvykle v rozmezí teplot 1 200 až 1 280 °C.

Co vyrobit z keramické hlíny : Keramika samozřejmě našla nejširší uplatnění při běžné denní potřebě, jako nádoby varné, jako zásobnice, ale též jako nádoby kultovní a rituální či popelnice (urny).

Co vyrábí keramický průmysl

Keramický průmysl zahrnuje na jedné straně oblasti užitkové keramiky, jako jsou sanitární, stavební nebo stolní výrobky. Kromě toho hraje stále důležitější roli technická keramika, která zahrnuje výrobky z oblasti elektroniky, automobilového průmyslu, letectví, výroby nástrojů a lékařské techniky.

Z jakého materiálu se vyrábí porcelán : Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel.

Kamenina opravdu je vlastně keramika, ale s výrazně vyššími užitnými vlastnostmi . Je složena z více komponentů (kaolin, taviva, ostřiva, barvící kysličníky). Kamenina se pálí na 1200°C, někdy i víc, podle toho, jaký druh jílu je k její výrobě použit.

Kdy vznikla keramika

První formy keramických předmětů, zhotovené z přírodní zeminy, měly zpočátku tvar košíku nebo měchu a byly nejprve pouze vysušené a teprve později vypalované. Nejstarší keramické nádoby byly nalezeny v jižní Číně a doba jejich vzniku byla datována na 10 370± 870 let př. n. l. (Hanykýř, Kutzendörfer 2000).Keramická hlína se velmi jednoduše a rychle zpracovává a i úplný začátečník nebo dítě z ní dokáže vyrobit krásný květináč, hrneček či třeba zápichy do bylinkové zahrádky. Vyrobit si ale můžete i cokoli jiného, co vás napadne (figurky, mističky, domovní znamení, dekorace,…).Keramika je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, který je vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika je ve vodě prakticky nerozpustná a nejméně ze 30 % krystalická.

Fajáns (z franc. faïence, it. Faenza) je proslavený druh hrnčířských výrobků nažloutlé nebo načervenalé barvy, které jsou pokryty bílou neprůhlednou glazurou. Jsou považovány za jemnou keramiku, proto vzhledem často připomínají porcelán.

Jak pracovat s keramikou : Jak se pracuje s keramickou hlínou Za pomoci vody si hlínu vlhčíme a modelujeme do požadovaného tvaru. Při tvarování můžeme použít nejrůznější pomůcky, jako jsou špachtle a dráty, které nám při tvarování keramické hlíny pomohou. Točířskou hlínu je také možné zpracovávat na hrnčířském kruhu.

Čím kreslit na keramiku : Na keramiku, která nepřijde do styku s jídlem, vodou, zeminou, oleji můžete malovat pastelkami, fixami, temperami, akrylkami nebo si ji oblepíte papírovými výstřižky technikou decoupage.

Jak kreslit na keramiku

Před nanášením barev štětcem si můžete keramiku postříkat vodou z rozprašovače, barvy se pak nanášejí lépe a hladčeji. Nenanášejte na keramiku příliš vysokou vrstvu glazury, mohla by při vypalování stéci. Barvy můžete nanášet přes sebe, tmavší barva vždy překrývá světlejší, kombinací mohou vznikat nové barevné odstíny.

Barvy na keramiku s výpalem 150°C

Po nanesení a zaschnutí barvy je nutné barvu vypálit po dobu 35 minut na teplotě 150°C. K výpalu lze použít obyčejnou kuchyňskou troubu. Všechny barvy jsou volně mísitelné mezi sebou a jsou ředitelné vodou. Pokud není barva na výrobku vypálená, lze ji taktéž vodou odstranit.Pálení v peci je završením práce každého keramika a záleží na něm výsledný úspěch celé snahy. Některé druhy keramiky se pálí jen jednou, keramici tomu říkají ostrý výpal. Pokud však budeme výrobky glazovat, provádíme tvz. přežah, při teplotě kolem 700-800°C, při němž střep zpevní a umožní tak následné glazování.

Čím lze psát na keramiku : Na keramiku můžete i s pastelkami

Ne všechnu keramiku je třeba vypálit s glazurami. Na keramiku, která nepřijde do styku s jídlem, vodou, zeminou, oleji můžete malovat pastelkami, fixami, temperami, akrylkami nebo si ji oblepíte papírovými výstřižky technikou decoupage.