Antwort Co to je doména prvního radu? Weitere Antworten – Co je doména nejvyššího řádu

Co to je doména prvního radu?
Doména nejvyššího řádu (TLD, z anglického Top Level Domain) je internetová doména na nejvyšší úrovni stromu internetových domén. V doménovém jméně je doména nejvyšší úrovně uvedena na konci (např. u cs.wikipedia.org je doménou nejvyššího řádu . org).Doména druhého řádu je konkrétnější a nachází se hned před doménou nejvyššího (prvního) řádu. Pro představu „pankrea.cz“ je doména druhého řádu. Tato úroveň je určena např. pro název společnosti, kterou doména reprezentuje.Doména I. řádu – v angličtině TLD (top level domain), nachází se na konci za tečkou, jde tedy o koncovku. Rozlišují se 2 druhy, a to geografické (pro Českou republiku „cz“) a generické („com“, „info“ či „org“ a další). Příklad: www.jmenowebu.cz.

Co je to domén : Slovo doména může znamenat: oblast zájmu, působiště, hlavní obor působnosti (aplikační doména atd.) fyzická oblast stejné magnetizace (elektromagnetické polarizace) ve feromagnetiku (feroelektriku) – praktické využití například v datových médií na principu magnetického záznamu a čtení.

Jak vypadá doména 3 řadu

Doména třetího řádu neboli subdoména je rozšíření doménového názvu o další stupeň. Vypadat může následovně: chrome.google.com nebo newslettery.vasefirma.cz. Subdoménu třetího řádu lze vytvořit u domén druhého řádu. Subdoména je vždy hostována na hostingu domény druhého řádu.

Co to je subdoména : Subdoména je doména která je vytvořena "pod" hlavní doménou. Například aaaaa.subreg.cz je subdoménou pro hlavní doménu subreg.cz . Subdoména může mít nastavené vlastní DNS záznamy nezávisle na hlavní doméně, může tedy například směřovat i na jiný webhosting než hlavní doména.

Kupují se (neboli registrují se) přes internet na stránkách poskytovatelů domén. Například Forpsi.com nebo Wedos.cz kde nakupuji i já. Nebo Cesky-hosting.cz/domeny. Registrátorů existuje spousta a ceny domén mají dokonce různé.

Řád domény

Říká se jim také domény nejvyššího řádu, z toho zkratka TLD (Top Level Domain). Jakmile k nim přidáme název, vznikne nám doména druhého řádu, např. seznam.cz nebo google.com . Doména třetího řádu pak už tvoří adresu webu, kterou známe z prohlížeče, typicky www.seznam.cz nebo maps.google.com .

Jak vytvořit doménu třetího radu

Jak v nové administraci vytvořím doménu 3. řádu (subdoménu)

Vytvoříme ji přes FTP klienta, například FileZillu. Přístupové údaje můžete zjistit nebo přenastavit v administraci na adrese admin1.gigaserver.cz. Na FTP vytvoříme složku a pojmenujeme ji ve tvaru nazevsubdomeny.Z technického hlediska je subdoména doména, která je součástí větší domény, ale funguje jako samostatná jednotka. Vzniká přidáním nové úrovně vlevo od názvu primární domény. Pokud je například primární doména \"example.com,\", subdoména může být \"blog.example.com\" nebo \"store.example.com. \".Kolik stojí doména

Název domény Cena registrace bez DPH Obnovovací poplatek bez DPH
.com 9,90 Kč /rok bez DPH potom 13,90 Kč/rok 13,90 Kč bez DPH
.to 77,90 Kč /rok bez DPH potom 77,90 Kč/rok 77,90 Kč bez DPH
.jp 99,90 Kč /rok bez DPH potom 99,90 Kč/rok 99,90 Kč bez DPH
.net 11,90 Kč /rok bez DPH potom 15,90 Kč/rok 15,90 Kč bez DPH


Běžná praxe je, že si doménu registrujete na jeden rok. Před skončením lhůty vám pak registrátor pošle připomínku s fakturou na další období – pokud zaplatíte, vše se automaticky prodlouží. Pokud ne, bude doména po uplynutí ochranné doby volná a může si ji registrovat kdokoliv.

Kdy vyprší doména : CZ domén je ochranná lhůta celých 60 dní a je rozdělena na dvě fáze. Prvních 30 dní je doména funkční (je v zóně CZ), Dalších 30 dní doména již nefunguje (CZ. NIC ji negeneruje do zóny).

Jak si zaregistrovat doménu : Jak zaregistrovat doménu v 5 krocích

  1. vyberete si název domény.
  2. zvolíte si registrátora (ideálně toho, u koho máte nebo budete mít webhosting – viz dále)
  3. ověříte dostupnost domény přes centrální registr domén (WHOIS)
  4. zadáte všechny potřebné údaje (to je vlastní registrace domény)
  5. pronajmete si ji na 1, 2, 3, 5, 10 let.

Jak si udělat vlastní doménu

zaregistrovat doménu, na které má jeho web fungovat. Není to nic složitého, prostě vyplníš registrační formulář u některého z pověřených registrátorů domén. Aby zvolená doména byla opravdu tvoje, je potřeba, aby ji už neměl zaregistrovanou někdo jiný. A taky za ni musíš zaplatit.

K vytvoření subdomény stačí přidat novou podsložku do složky sub . Případně stačí postupovat podle návodu na vytvoření nového FTP účtu, který umožnuje vytvoření podadresáře spolu s FTP přístupem.Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény. Lze ho ještě rozkliknout a vidět podrobnější údaje.

Kolik se plati za doménu : Doménu můžete zakoupit od více poskytovatelů a ceny se pohybují mezi 170 až 240 Kč včetně DPH. Českých domén (. cz) je skoro 1,5 milionu. Nejpopulárnější doménou stále zůstává .com, kterých je zaregistrováno více než 145 milionů.