Antwort Co to je černucha? Weitere Antworten – Na co se používá černucha
Černuchu lze použít k okořenění pečiva, luštěnin, masa i polévek.Černucha setá (Nigella sativa) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Je to jednoletá, rychle rostoucí bylina s nitkovitě členěnými listy a pohlednými, bledě modrými květy s množstvím tyčinek. Rostlina má zajímavý způsob opylování. Plodem je tobolka.Charakteristika: Černucha setá (Nigella sativa), lidově černý kmín, je jednoletá bylina z čeledi pryskyřníkovité pocházející původně z jihozápadní Asie. V současnosti je široce rozšířeným druhem v oblasti severní Afriky, přes Blízký východ až po Indii.
Jak uzivat Cernuchu : Dávkování Černuchy
Dávkování závisí na věku, zdravotním stavu a dalších lécích, které užíváte. Pro dospělé se obecně doporučuje užívat 3-4 tablety denně, zatímco děti ve věku 3-11 let a těhotné ženy by měly užívat nižší dávku – 1-2 tablety denně.
Na co se používá olej z černého kmínu
Posiluje imunitní systém: Obsahuje mnoho antioxidantů a má protizánětlivé účinky, což pomáhá posilovat imunitní systém a bránit tělu před infekcemi a chorobami. Pomáhá při dýchacích potížích: Olej z černého kmínu je účinným prostředkem při léčbě dýchacích potíží jako je astma, alergie, kašel a záněty průdušek.
Jak dlouho užívat olej z černého kmínu : Také byl např. při užívání oleje z černého kmínu 2 x denně za 4 týdny zjištěn nárůst T- buněk ( T- buňky zvyšují schopnost imunitního systému) o více než 70%. Velmi úspěšně pomáhá při léčbě autoimunitní nemoci jako je revmatoidní artritida, lupus, celiakie a Crohnova choroba.
Semena černuchy vyséváme v průběhu března a dubna přímo na záhon. Poslední výsevy můžete udělat ještě v květnu i červnu, rostliny díky tomu pokvetou po celou sezónu. Vykvétají velmi brzy – cca 10 týdnů po výsevu. Rostlinám ponecháme prostor 10-20 cm, protože se bohatě větví a kvetou.
Černucha je jedinečné nenahraditelné koření, které výtečně pasuje do pečiva a zejména houskám či rohlíkům, ale také chlebu dává úplně jiný rozměr. Chutí připomíná oregano, černý pepř a cibuli.
Kam dát použitý olej
Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.Samotný olej má příjemnou, typicky kmínovou chuť. Lze jej přidávat i do salátů či jako „koření“ i na další jídla. Jeho dávkování je zhruba od 30 kapek (1 ml) až po jednu mokka lžičku 3× denně.Olej z černého kmínu je ceněnou potravinou a to pro vysoký obsah omega-6 mastných kyselin, které přispívají k udržení správné hladiny cholesterolu v krvi. Dále v něm lze najít velké množství kyseliny listové, vitaminů skupiny B a vitaminu E.
Je vhodný pro nakládání masa a zeleniny, dochucování polévek, omáček, tučného masa. Lze jej využít při pečení chleba a slaného pečiva. Pro jeho velmi silnou chuť doporučujeme kmínový olej ředit s jiným olejem např. řepkovým za studena lisovaným.
Kdy začít dělat sazenice : Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.
Co se dá sázet v červenci : V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.
Proč Nelít olej do odpadu
Proč je problém vylévat olej do odpadu Olej obalí vnitřní stranu odpadních trubek. I pokud je občas proléváte horkou vodou, ta v potrubí není horká dlouho a nakonec se někde ten olej uchytí. Pak na sebe navazuje další nečistoty a olej, případně vodní kámen.
Možností máš několik:
- Sběrné místo nebo kontejner na použitý olej. Sběrné místo nebo třídicí nádoba na jedlý olej a tuk jsou nejjednodušší způsoby, jak můžeš zlikvidovat (i velké množství) přepáleného oleje.
- Kompost. Pokud bydlíš v domě se zahradou, je to snadnější, než si myslíš.
- Výkupny rostlinného oleje.
Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.
Jak užívat olej z černého kmínu : Výhodou oleje z černého kmínu je, že se snadno přidává do jídel a salátů a lze ho konzumovat i samostatně jako doplněk stravy. Co se týče dávkování, doporučuje se užívat 1-2 čajové lžičky oleje z černého kmínu denně, což odpovídá asi 5-10 ml.