Antwort Co to je inspekce? Weitere Antworten – Co dělá školní inspekce

Co to je inspekce?
V rámci inspekční činnosti Česká školní inspekce získává a analyzuje informace o vzdělávání dětí, žáků a studentů, o činnosti škol a školských zařízení zapsaných do školského rejstříku, sleduje a hodnotí efektivnost vzdělávací soustavy, zjišťuje a hodnotí podmínky, průběh a výsledky vzdělávání, a to podle příslušných …Každá škola vyžaduje něco jiného, ale průměrně předpokládáme, že inspekce trvá týden. Během něho probíhají řízené rozhovory s učiteli, s třídními učiteli, výchovným poradcem, metodiky, s vedením školy, návštěvy hodin.Návštěva ČŠI ve školní jídelně (nebo výdejně) je ve většině případů součástí kompletní inspekce celé školy. Současná praxe je taková, že kontrola se předem ohlásí řediteli školy a ten s touto skutečností seznámí vedoucí jídelny.

Co může Česká školní inspekce : ČŠI vždy posuzuje kvalitu výchovy a vzdělávání. V souladu s § 3 odst. 1 zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), může ČŠI provádět úkony před zahájením kontroly a v jejich rámci zjišťovat u ředitele školy, jakým způsobem prošetřil oznámení na zaměstnance v rámci svých kompetencí.

Kdo kontroluje ČŠI

Návštěva ČŠI ve školní jídelně (nebo výdejně) je ve většině případů součástí kompletní inspekce celé školy. Současná praxe je taková, že kontrola se předem ohlásí řediteli školy a ten s touto skutečností seznámí vedoucí jídelny.

Co vše kontroluje Česká školní inspekce : Kontroluje dodržování právních předpisů, které se vztahují k poskytování vzdělávání a školských služeb, a to včetně zajištění bezpečnosti dětí, žáků a studentů a včetně poskytování školního stravování.

Co řeší školský ombudsman

  • Pokud nesouhlasíte s rozhodnutím vedení školy nebo zřizovatele.
  • Pokud vedení školy nebo zřizovatel nevydal rozhodnutí ve stanovené lhůtě, nezahájil řízení apod.
  • Pokud se domníváte, že se vedení školy nebo zřizovatel k vám chová arogantně či nevhodně.


ČŠI v rámci inspekční činnosti kontroluje a hodnotí kvalitu vzdělávacích veřejných služeb z hlediska dodržování zákonnosti, ochrany žáků, kvality výchovy a vzdělávání, cílů politiky výchovy a vzdělávání.

Jak zavolat inspekci do školy

Pokud nejste spokojení s řešením školy ani zřizovatele, můžete si stěžovat přímo u České školní inspekce (ČSI). Tu můžete kontaktovat hned na začátku, nicméně doporučujeme nejprve zkusit problém vyřešit přímo u vedení školy. Pro stížnost určenou ČSI můžete použít tento vzorový formulář.V takovém případě je nejlepší variantou vyhledat odbornou pomoc v podobě dětského psychologa nebo pedagogicko-psychologické poradny. Psycholog nejlépe posoudí stav vašeho dítěte, zjistí nakolik je vážný a co k němu skutečně vedlo.Vyloučit ze školy lze pouze tehdy, jestliže se žák nebo student dopustil jednání, které lze kvalifikovat jako „závažné“ porušení povinností stanovených školským zákonem, školním či vnitřním řádem. Vyloučení ze školy tedy nelze využít v případě jakéhokoliv porušení povinností.

Od roku 1999 byl učiněn obrovský pokrok. Počet dětí, které nechodí do školy, klesl o celých 36 milionů. Dnes již 90 % dětí primárního školního věku chodí do školy, zbylých 10 % se však ukazuje jako mnohem větší problém, než se očekávalo. Od roku 2005 rozšiřování základního vzdělání prakticky stagnuje.

Co dělat když mě nevezmou ani na jednu školu : Doporučujeme kontaktovat ředitele školy a domluvit se s ním na dalším postupu. Pro další kolo přijímacího řízení můžete podat neomezené množství přihlášek. Přihlášku do dalšího kola přijímacího řízení získáte u ředitele střední školy, případně na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Co se stane kdyz mám 5 na 1 pololeti : Žák neprospěl, je-li hodnocen v některém povinném předmětu stupněm 5 – nedostatečný nebo není-li hodnocen z některého předmětu na konci 2. pololetí. Žák je nehodnocen, pokud není možné ho hodnotit z některého předmětu na konci 1. pololetí ani v náhradním termínu.

Co mám dělat když nechci jít do školy

V takovém případě je nejlepší variantou vyhledat odbornou pomoc v podobě dětského psychologa nebo pedagogicko-psychologické poradny. Psycholog nejlépe posoudí stav vašeho dítěte, zjistí nakolik je vážný a co k němu skutečně vedlo.

„Pokud neomluvená absence u žáka dosáhne deset hodin, zabývá se jí pouze třídní učitel spolu se zákonným zástupcem dítěte. Když dítě chybí 10 až 25 hodin, svolá ředitel školní výchovnou komisi, na které se problém řeší,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.Co se stane, když se nedostanu na střední školu Musíš počkat do 20. května 2024, což je datum zahájení 2. kola, a ucházet se o volná místa na školách ve 2. kole přijímacího řízení.Ve 2. kole zvažte i kombinované a dálkové maturitní obory i výuční obory.

Co dělat když se nedostanu ani na jednu střední školu : Doporučujeme kontaktovat ředitele školy a domluvit se s ním na dalším postupu. Pro další kolo přijímacího řízení můžete podat neomezené množství přihlášek. Přihlášku do dalšího kola přijímacího řízení získáte u ředitele střední školy, případně na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.