Antwort Co to je očkování? Weitere Antworten – Na co se očkovat

Co to je očkování?
Mezi pravidelná očkování dětí podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem patří očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B, proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a u rizikových dětí proti …Po podání očkovací látky se aktivuje imunitní systém očkovaného a tvorba protilátek proti danému infekčnímu onemocnění. To se někdy může projevit zvýšenou teplotou, zarudnutím v místě vpichu (lokální, místní reakce) nebo celkovými příznaky podobnými chřipkovému onemocnění (celkové reakce).Mezi povinná očkování patří:

Kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně Vakcína proti tuberkulóze (u rizikových dětí s indikací)

Kdo vymyslel očkování : Jennerův postup byl pojmenován "vakcinace" neboli očkování, vyplývající ze slova "vacca" (latinsky kráva). Tímto se venkovský praktický lékař Edward Jenner stal významným badatelem, který svými prvními vědeckými výzkumy v roce 1796 přispěl při prevenci pravých neštovic.

Kdy se očkuje

Očkovací kalendář platný k 1.1.2018

Věk Povinná očkování (od 1.11.2010) Nepovinná/zvláštní očkování
5 let 1. přeočkování: záškrt, tetanus, pertuse (1. přeočkování)
10 let záškrt, tetanus, pertuse, polio (2. přeočkování)
14 let dívky i chlapci: papilomavirus (3 dávky)
20–25 let tetanus (7. dávka)

V kolika letech se očkuje : Ve věku od dovršení 10. roku do dovršení 11. roku se provede podle české legislativy posilující očkování. K očkování se používá výhradně redukovaná vakcína proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a dětské přenosné obrně, se sníženým obsahem vakcinačních.

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

Po očkování pro možnou případnou reakci na očkování vyčkejte v čekárně 30 minut. V den očkování dopřejte vašemu dítěti klidový režim – bez výletů, návštěv, cestování, plavání a tělesné výchovy. Po očkování na 48 hodin vynechejte rehabilitační cvičení.

Jaké očkování je v ČR povinné

Povinné očkování

Věk dítěte Povinné očkování
Nemoc Očkovací látka
5. – 6. rok Spalničky, zarděnky, příušnice M-M-RVaxPro (2. dávka)
5. – 6. rok Záškrt, tetanus, černý kašel Boostrix (přeočkování)
10. – 11. rok Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna Adacel polio (přeočkování)

Dle ustanovení § 29 odst. 1 písm. f) se přestupku dopustí ten, kdo nesplní povinnost stanovenou nebo uloženou k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění. Za tento přestupek lze uložit fyzické osobě pokutu až do výše 10 000 Kč.Očkování má na našem území dlouhou tradici. Začalo už v roce 1803 a první očkovanou nemocí byly pravé neštovice. Koncem 19. století se přidalo očkování proti vzteklině.

Historie. První očkování prováděli čínští lékaři proti pravým neštovicím. Používali však k němu prášek z rozdrcených strupů pravých neštovic, což bylo dost riskantní a mohlo vést k plnému propuknutí nemoci.

Co se očkuje v 13 letech : Standardně očkuje proti HPV praktický lékař pro děti a dorost v rámci preventivní prohlídky v 11 nebo 13 letech. Očkování proti HPV je totiž plně hrazeno z veřejného pojištění všem dětem ve věku 11 – 14 let včetně.

Jak se aplikuje očkování : Existují čtyři způsoby aplikace očkovacích látek:

  1. Injekčně do svalu se podává většina očkovacích látek.
  2. Injekčně do kůže se v našich podmínkách očkuje proti tuberkulóze, ve světě se takto očkuje i proti vzteklině.
  3. Injekčně pod kůži se očkuje opět do oblasti deltové, aby se imunitní odpovědi účastnily podpažní uzliny.

Na co se očkuje ve 13 letech

V České republice je očkování proti HPV plně hrazeno chlapcům i dívkám ve věku 11 – 14 let včetně. To znamená, že aby bylo dosaženo nároku na úhradu, musí být první dávka vakcíny podána nejpozději jeden den před 15.

Je to například:

  • epilepsie v rodině,
  • syndrom náhlého úmrtí kojence v rodině,
  • nežádoucí reakce po očkování v rodině, která nesouvisí s poruchou imunity,
  • alergie na jiné látky než složky vakcíny,
  • intolerance laktózy,
  • alergie na antibiotika kromě neomycinu, kanamycinu a streptomycinu,

MUDr. Hana Černá z dětského oddělení Pardubické nemocnice potvrzuje, že například rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.

Jak dlouho trvá reakce na očkování : Lehké lokální reakce vznikají krátce po očkování, obvykle během 12 až 48 hodin. Patří k nim mírná bolest, otok, zarudnutí nebo zatvrdlina v místě vpichu a funkční omezení svalu, výjimečně může být přítomno zduření mízních uzlin. Tyto příznaky obvykle vymizí během 1–2 dnů.