Antwort Co to je překážka? Weitere Antworten – Na co nemá zaměstnavatel právo
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Pracovní volno vám zaměstnavatel poskytne na nezbytně nutnou dobu a bez náhrady mzdy nebo platu. Podmínkou je, aby se jednalo o nepředvídané přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků a neexistovala jiná přiměřená možnost, jak se do zaměstnání dostat včas.Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu částečné nezaměstnanosti, tj. z důvodu omezení odbytu výrobků/poptávky po službách, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku, je-li uzavřena dohoda s odborovou organizací.
Kdy může zaměstnanec odmítnout práci : Podle § 106 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. (zákoníku práce) je zaměstnanec „oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, případně život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možno posuzovat jako nesplnění povinností zaměstnance“.
Co je překážka na straně zaměstnavatele
Mezi překážky v práci na straně zaměstnavatele patří zejména: prostoj, přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí, jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát : sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Právní úprava překážek v práci je obsažena zejména v § 191 až 210 zákoníku práce. Jedná se o situace, kdy zaměstnanec nemůže plnit část pracovního závazku spočívající ve výkonu práce, protože nastanou určité skutečnosti, které činí toto plnění nemožným nebo je značně ztěžují.
Překážky v práci jsou skutečnosti, které zaměstnanci brání ve výkonu práce v rozvržené pracovní době po časově omezenou dobu. Zákoník práce upravuje případy, kdy je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, a při nichž proto vzniká z vymezených důvodů zaměstnanci nárok na pracovní volno.
Co je považováno za překážku v práci
Právní úprava překážek v práci je obsažena zejména v § 191 až 210 zákoníku práce. Jedná se o situace, kdy zaměstnanec nemůže plnit část pracovního závazku spočívající ve výkonu práce, protože nastanou určité skutečnosti, které činí toto plnění nemožným nebo je značně ztěžují.Překážky v práci jsou skutečnosti, které zaměstnanci brání ve výkonu práce v rozvržené pracovní době po časově omezenou dobu. Zákoník práce upravuje případy, kdy je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, a při nichž proto vzniká z vymezených důvodů zaměstnanci nárok na pracovní volno.V případě jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši 100 % jeho průměrného výdělku. Jedním z těchto případů je i částečná nezaměstnanost, kdy dojde k omezení poptávky po službách zaměstnavatele, a zaměstnavatel tudíž nemůže zaměstnanci přidělovat práci.
Zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu.
Na co by se zaměstnavatel neměl ptát : Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Na co se neptat při pohovoru : Jakékoli příliš osobní otázky
Otázky týkající se například rodinného stavu, věku, mzdy nebo toho, co se jim na práci nelíbí, jsou jedny z nejméně vhodných. Co můžete a měli byste se ptát, jsou otázky zaměřené například na jejich kariéru a společnost.
Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci
Kromě vhodných pracovní podmínek musí zaměstnavatel svým zaměstnancům poskytnout ochranné pracovní prostředky a v některých případech také pracovní oděv a obuv. To se ale týká jen těch profesí, kdy dochází k nadměrnému opotřebování nebo zašpinění, případně i z hygienických důvodů.
Obecně platí, že zaměstnanec by měl chodit k lékaři mimo pracovní dobu a pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou. Přesná doba nezbytně nutná není zákonem stanovena, ale závisí na celkovém čase stráveném u lékaře a také na čase cesty tam a zpět do zaměstnání.Zpravidla je s nárokem na pracovní volno spojen nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku, neplatí to ale vždy. Náhrada mzdy nebo platu za dobu zameškanou pro překážky v práci se vyplácí ve výplatních termínech určených pro výplatu mzdy nebo platu.
Co když zaměstnanec odmítne převzít výpověď : V případě, že zaměstnanec odmítne převzít listinu, nastává fikce doručení. Zaměstnavatel musí být připraven na situaci, že zaměstnanec odmítne listinu převzít a musí vyhotovit písemný záznam, kde doručovatel, případně svědci potvrdí, že došlo k odmítnutí převzetí.