Antwort Co to je plyn? Weitere Antworten – Jaké jsou plyny

Co to je plyn?
Základní informace o technických plynech v nabídce. Mezi nejrozšířenější technické plyny patří kyslík (O2), dusík (N2), acetylen (C2H2), argon (Ar), oxid uhličitý (CO2), helium (He) a vodík (H2).Zemní plyn (novodobě někdy označován jako fosilní plyn) je nejedovatý přírodní hořlavý plyn využívaný jako fosilní palivo (zdroj energie) a jako surovina pro chemický průmysl. Jeho hlavní složkou je methan. Používá se také jako zdroj vodíku a pro výrobu dusíkatých hnojiv.Metan, a tedy i zemní plyn, může vznikat několika způsoby: Biogenicky – tedy rozkladem organické hmoty bez přístupu kyslíku. Zemní plyn takto přírodně a samovolně vzniká třeba v bažinách a při zemědělské činnosti (typicky je to chov skotu). Cíleně se tímto způsobem vyrábí v bioplynových stanicích.

Jaké jsou základní vlastnosti plynu : ▶ Molekuly plynu se neustále neuspořádaně pohybují, jejich vzájemné vzdálenosti nejsou stálé. ▶ Plyn vyplní vždy celý objem nádoby. ▶ Plyny jsou stlačitelné a tekuté.

Jak se Znaci plyn

V chemických rovnicích se plyn podle potřeby označuje písmenem g (gas).

Co jsou plynne latky : Plynné látky (plyny, páry):

– Jsou rozpínavé: vyplňují celý prostor, ve kterém se nacházejí. Otevřete-li v místnosti voňavku, brzy ji ucítíme v celé místnosti. Voňavka se rychle vypařuje a je- jí páry se rozšíří do celého prostoru, rozpínají se. – Jsou stlačitelné a pružné.

Zemní plyn je těžen pomocí sond. Těžební vrty (označované jako sondy) jsou zpravidla vystrojeny 7“ těžební pažnicovou kolonou a stupačkovou kolonou. Těžba plynu probíhá přes produkční kříž. Vytěžený zemní plyn je veden do povrchové technologie, odkud je dopravován potrubím na sběrné plynové středisko.

V roce 2023 byly hlavními dodavateli plynu Norsko a Spojené státy. Norsko zajistilo téměř 30 % veškerého dovozu plynu. Mezi další dodavatele patří severoafrické země, Spojené království (UK) a Katar.

Co tvori plyn

Pracovními dny jsou pondělí, úterý, středa, čtvrtek a pátek. Výjimku tvoří státní svátky. Osoba na plném pracovním úvazku tak pracuje 5 dní v týdnu, 8 hodin denně, tedy 40 hodin týdně. Tato pracovní doba může mít různé variace.Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.Xenon je nejtěžší plyn této skupiny a jako jediný má anestetické účinky za normálního tlaku vzduchu.

Vnímejte podezřelé zvuky a zápach vycházející z plynových spotřebičů. Plameny na sporáku by měly mít modrou barvu, žlutá nebo oranžová poukazují na únik plynu. Pravidelně větrejte v místnostech, kde se nacházejí plynové spotřebiče.

Jak dlouho vydrzi plyn : Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let.

Jaké jsou vlastnosti plynných látek : Plynné látky (plyny, páry):

– Jsou rozpínavé: vyplňují celý prostor, ve kterém se nacházejí. Otevřete-li v místnosti voňavku, brzy ji ucítíme v celé místnosti. Voňavka se rychle vypařuje a je- jí páry se rozšíří do celého prostoru, rozpínají se. – Jsou stlačitelné a pružné.

Jak se dělí látky

Látky v pevném skupenství mají stálý tvar a objem, jejich částice se výrazněji nepohybují. Látky v kapalném skupenství mají stálý objem, tvar mění podle nádoby. Částice jsou blízko sebe, ale mohou se volně pohybovat. Látky v plynném skupenství mají částice daleko od sebe, tyto částice na sebe víceméně nepůsobí.

Zásoby a těžba zemního plynu

Spotřeba zemního plynu se ve světě pohybuje kolem 2 200 mld. m3 ročně. Zemní plyn patří společně s kapalnými a tuhými palivy mezi tři nejvýznamnější energetické zdroje. Prokázané celosvětové zásoby zemního plynu (zásoby, které dokážeme vytěžit) jsou dnes 161 000 mld.Plynárenství na Ukrajině se rozvíjí na základě ložisek v Dněpro-Doněcké ropné a plynárenské oblasti, v Předkarpatské ropné a plynárenské oblasti a v Černomořsko-Krymské ropné a plynárenské provincii. Největší ložiska plynu se nacházejí v Charkovské, Poltavské a Lvovské oblasti.

Kolik je v ČR plynovodu : Plynárenská soustava je tvořena plynovody, předávacími stanicemi (v ČR 86), kompresními stanicemi, regulačními stanicemi, podzemními zásobníky plynu a dále zařízeními upravujícími a čistícími plyn.