Antwort Co to je prvotni tvoreni státu? Weitere Antworten – Co tvoří stát
Stát je vymezen státní mocí, státním lidem (státním občanstvím) a státním územím. Svrchovaný stát není podřízen žádné jiné moci, a to jak vnější, tak vnitřní. Stát je územní veřejnoprávní korporace.Stát má území, obyvatelstvo, právo, organizaci, správu a suverenitu (to jsou hlavní znaky státu, viz níže). První státy vznikaly kolem 3500 př. n.l. (Egypt a Mezopotámie) nejprve sdružováním rodových občin do vesnic a měst a následným vznikem městských států.Podle suverenity:
- Státy svrchované
- Státy nesvrchované (závislé) – suverenita (Francie – Monako)
Co je to statni utvar : Organizační složka státu je v Česku organizační útvar, který v určité vymezené oblasti veřejné správy zastupuje stát a který nakládá se státním majetkem, ačkoli nemá vlastní právní osobnost. Jedná se o zvláštní typ instituce, který vznikl roku 2001 na základě zákona č.
Jaké jsou typy státu
Typy státu podle uspořádání
- Unitární stát.
- Regionální stát.
- Federace.
- Konfederace.
- Říše.
- Protektorát.
Jak vznikl stát : Obecně lze dnes teorie zabývající se vznikem státu rozdělit do dvou skupin. První vychází z toho, že stát vzniká dobrovolně sloučením nižších jednotek, jakýmsi aristotelovským způsobem. Druhá skupina teorií vychází z toho, že stát vzniká z „donucení“, z jakési objektivní, nevyhnutelné potřeby.
Podstata státu
- Území – suchozemský prostor, plocha vnitřních i pobřežních vod, prostor pod nimi a vzdušný prostor nad nimi.
- Obyvatelstvo – všechny osoby, které obývají určité území a spadají pod státní moc.
- Státní organizace – vláda, státní moc, právní řád/ – nejproblematičtější prvek – jedná se státoprávní uspořádání ,
Pojem právního státu zahrnuje transparentní, odpovědný, demokratický a pluralitní proces tvorby právních předpisů, účinnou soudní ochranu nezávislých a nestranných soudů, včetně přístupu ke spravedlnosti, a rozdělení pravomocí.
Co znamená suverénní stát
Nezávislost státní moci na jakékoli jiné moci. Stát je navenek i uvnitř omezen pouze svrchovaností (suverenitou) jiných států, obecným mezinárodním právem a svobodně převzatými mezinárodními závazky.Typy státu podle uspořádání
- Unitární stát.
- Regionální stát.
- Federace.
- Konfederace.
- Říše.
- Protektorát.
Seznam obsahuje 193 zemí OSN a Vatikán. Dále zahrnuje území se spornou otázkou suverenity Tchaj-wan, Kosovo, Severní Kypr, Abcházie, Jižní Osetie, Somaliland, Podněstří, Palestina a Západní Sahara, která nejsou všeobecně mezinárodně uznány, ale prakticky nezávislými jsou.
Česko je parlamentní republika. Hlavou státu je prezident a v čele vlády stojí premiér. Země vznikla v roce 1993 rozdělením Československa na Česko a Slovensko. Země je rozdělena na 14 krajů, mezi něž patří hlavní město Praha.
Jak dělíme republiky : republika – v čele státu prezident, který je volen buď zastupiteli nebo občany. O dění v zemi rozhoduje zákonodárný sbor. Prezident má menší či větší pravomoci. parlamentní republika – prezident má spíše reprezentativní funkci, rozhodující roli hraje zákonodárný sbor, který volí prezidenta.
Proč začaly vznikat první státy : První státy zde vznikly právě kvůli potřebě regulovat říční tok. V šestém tisíciletí před Kristem bylo na severu Mezopotámie založeno zemědělství, v pátém tisíciletí před Kristem zde vznikla malá sídliště, která se postupně vyvíjela v města.
Jaký byl první stát na světě
San Marino je pravděpodobně nejstarší stále existující republikou na světě. Legendárním zakladatelem státu je Svatý Marinus, kameník z Loparu na jadranském ostrově Rabu, jenž je dnes součástí Chorvatska a v Marinově době byl součástí Římské říše.
Základními principy právního státu patří: Stát je založen na ústavnosti a ústavních právech občanů. Občanská společnost je rovným partnerem státu. Moc ve státě je rozdělena na zákonodárnou, výkonnou a soudní.Stát = instituce disponující mocí vládnout; je to organizované společenství lidí, žijících trvale na určitém ohraničeném území. Na světě existuje téměř 200 států, které se v mnohém liší, ale následující znaky mají společné: Území – na něž se vztahuje působení státních orgánů tj.
Kolik je suverénních států : V občasné době je ve světě téměř 200 suverénních států, které tvoří mezinárodní společenství.