Antwort Co to je slinivka? Weitere Antworten – Jak se projevuje problém se slinivkou

Co to je slinivka?
Jak poznat zánět slinivky břišní Nejčastějším ukazatelem je výrazná bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do zad. Doprovází ji nevolnost i zvracení. Při těžší formě dochází k rozvoji šokového stavu se zvýšenou srdeční frekvencí, horečkou až ztrátou vědomí.Chronický zánět slinivky břišní mohou provázet bolesti břicha, hubnutí, zvracení, nadýmání a průjmovité stolice. Těžká nedostatečnost slinivky se projevuje průjmy vyšším obsahem nestrávených tuků a zbytků potravy, únavou a hubnutím a projevy diabetes mellitus.K typickým příznakům akutního zánětu slinivky patří náhlá prudká bolest horní části břicha (vlevo nebo ve středu), která se může šířit do zad až k levé lopatce. Vyskytuje se zpravidla brzy po jídle.

Jak poznat nádor na slinivce : Mezi nejčastější příznaky spojené s postupujícím onemocněním patří zežloutnutí kůže, bolesti břicha a úbytek tělesné hmotnosti. Diagnózu karcinomu slinivky břišní lze obvykle stanovit na základě výsledků počítačové tomografie (computed tomography, CT), které mohou ukázat, zda se ve slinivce břišní nachází nádor.

Co poškozuje slinivku

Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět. Taktéž obliba tučných a propálených jídel slinivce neprospívá.

Kde bolí zánět slinivky : Jaké jsou příznaky Mezi příznaky akutního zánětu slinivky bolest v oblasti žaludku, nevolnost, zvracení. Nejprve to vypadá jako nějaká dietní chyba, ale potíže, které jsou způsobeny slinivkou, však snadno nepřecházejí. Bolest se může šířit pod levá žebra, což je varovný příznak.

Příznaky a projevy zánětu slinivky

U akutní formy se vyskytují prudké bolesti v nadbřišku (epigastrium) nebo levém podžebří, někdy se ale mohou objevit v celém břiše nebo vystřelovat do jiných částí těla (zad, levé lopatky a někdy až do levého ramene).

Dodržujte dostatečný pitný režim. Vhodná je voda, Bílinská kyselka či čaje (smetánka, měsíček, čekanka, vyhněte se naopak silnému černému a zelenému čaji). Slinivce můžete ulevit nahrazujícími trávicí enzymy (Kreon 25.000 i 40.000, Panzytrat 25.000, Pangrol 20.000, Panzynorm Forte-N, Pancreolan…).

Co nejvíc škodí slinivce

Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů.Nevhodné jsou tučné kousky masa hovězího a vepřového, kachna, husa, vnitřnosti, tučná mletá masa, tučné salámy, uzenářské výrobky, paštiky, prejty, sádlo, škvarky, slanina. Ryby zařazovat min. 2–3 porce týdně (pstruh, treska, candát, lín, platýz, losos, tuňák).Při akutním zánětu slinivky se náhle objevuje velmi prudká bolest v nadbřišku či v jeho pravé části, která vystřeluje do zad, břicho je napjaté a nejsou slyšet zvuky ze střev. Někdy se přidá nevolnost a zvracení, pacient má nízký tlak, je skleslý a potí se.

Akutní zánět slinivky břišní (akutní pankreatitis)

Je způsobena hlavně infekcemi, obstrukcem (ucpáním) vývodů, ischémií (nedostatečným přívodem krve a kyslíku ke tkáni), toxickými faktory a poraněními. Je častější u mužů mezi 30. a 50. rokem věku, ale přibývají případy i mezi mladšími.

Co na zklidnění slinivky : Dodržujte dostatečný pitný režim. Vhodná je voda, Bílinská kyselka či čaje (smetánka, měsíček, čekanka, vyhněte se naopak silnému černému a zelenému čaji). Slinivce můžete ulevit nahrazujícími trávicí enzymy (Kreon 25.000 i 40.000, Panzytrat 25.000, Pangrol 20.000, Panzynorm Forte-N, Pancreolan…).

Co se nesmi na slinivku : Doporučuje se lehce stravitelná strava, úplná abstinence alkoholu, omezení příjmu tuku, potravin dráždících zažívací trakt, jako je např. ostré koření a nadýmavá zelenina. Je třeba navýšit příjem bílkovin, dbát dostatečného příjmu polysacharidů, jíst pravidelně 4–6 menších porcí za den (po 2,5–3 hodinách).

Co se nesmí při slinivce

Zpravidla jsou špatně tolerovány obecně nadýmavé druhy zeleniny, jako je cibule, česnek, paprika apod., a také potraviny s tvrdou nestravitelnou vlákninou, jako jsou luštěniny a celá zrna. Tekutiny je nutné přijímat v dostatečném množství mezi jídly, minimálně 1,5 l/den, nejsou-li přítomné jiné komplikace.

Méně vhodné jsou nadýmavá zelenina (kapusta, zelí, květák, brokolice, cibule, česnek, paprika, okurky), houby a luštěniny. Ovoce je vhodné čerstvé, vařené, kompotované, lépe s oloupanou slupkou, strouhané (vyzrálá jablka, banány, citrusové ovoce, meruňky, broskve, třešně, blumy, vyzrálé švestky).Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.

Co je dobré jíst na slinivku : Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.