Antwort Co to je smrže? Weitere Antworten – Co jsou to smrže
Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.V Česku se vyskytuje hned několik různých druhů – všechny jsou jedlé a patří mezi naše tržní houby. Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami.Několik užitečných rad zájemcům o smrže, kačenky a ucháče obrovské: Všeobecně doporučuji Český nebo Moravský Kras, Bílé Karpaty, Chřiby a lužní jaseninovo-jilmové lesy Podyjí a při cestě do Bratislavy Podunají.
Jak najít smrže : Smrž obecný roste spíše nehojně na jaře (březen – květen) v křovinách nebo lesích, na neobdělané půdě, na příkopech u cest a nepoužívaných železničních tratích. Pro šíření výtrusů této houby je velmi důležitý vítr, takže naleznete-li pěknou plodnici, jděte po převažujícím směru větru a pak můžete najít další plodnice.
Jak vypadá smrž
Je dlouhý 40–100 mm a je celý pokryt jamkami v nepravidelném uspořádání, a tak svým tvarem připomíná včelí plástev. Třeň nebo spíše pseudotřeň je dlouhý 20–100 mm a široký až 40 mm, dutý, křehký a na bázi rozšířený. Má bělavou až světle okrovou barvu a obvykle jemně zrnitý. Dužina je bělavá.
Jak připravit smrže : Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.
Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.
Je dlouhý 40–100 mm a je celý pokryt jamkami v nepravidelném uspořádání, a tak svým tvarem připomíná včelí plástev. Třeň nebo spíše pseudotřeň je dlouhý 20–100 mm a široký až 40 mm, dutý, křehký a na bázi rozšířený. Má bělavou až světle okrovou barvu a obvykle jemně zrnitý. Dužina je bělavá.
Jaký je rozdíl mezi Kačenkou a Smržem
Na levé straně je smrž kuželovitý, na pravé straně kačenka česká. Kačenka má kloouk přirostlý ke třeni nahoře. Na fotografiích je krásně rozdíl vidět!!!Smrže není možno zaměnit s žádnou jedovatou houbou. Zaměnit se dá pouze s jinými druhy Smržů, ale ty jsou všechny jedlé. Tato houba se výborně hodí do polévek nebo mletého masa s nádivkou k pečení. Pěstování Smržů je do velké míry závislé na přírodě.Čerstvé smrže se nejlépe skladují v chladničce rovně vedle sebe na utěrce. V zásadě platí: Čím rychleji se čerstvé smrže spotřebují, tím lépe chutnají. Pokud je smržů příliš mnoho, lze je snadno usušit v troubě při teplotě přesně 50 stupňů. Tímto způsobem vydrží smrže podstatně déle.
Kačenky jsou štíhlé houby s okrově žlutým až olivově hnědým kloboučkem, mozkovitě nebo laločnatě žebernatým. Třeň je bělavý nebo okrový, v mládí vatovitě vycpaný, později dutý.