Antwort Co to je střecha? Weitere Antworten – Co tvori strechu

Co to je střecha?
Střechu tvoří krov z nosných trámů a latí, izolace, střešní krytina a klempířské prvky. Patří k ní i komín, střešní okna a vikýře. Kotví se na ni hromosvod i antény. Jedná se o velice složitou konstrukci, která by neměla být svěřena do neodborných rukou.Zamezuje průniku deště a sněhu do konstrukce střechy a zároveň zajišťuje funkci větrání střechy. Pro zajištění funkčnosti hřebene či nároží slouží všechny potřebné typy hřebenáčů – hřebenáče, spojovací, zakončovací hřebenáče, uzávěry hřebene, vruty, příchytky a příslušenství zajišťující odvětrání střechy.Odpověď: Střechy se dělí na ploché a šikmé. Za plochou se označuje ta se sklonem do 10 stupňů, šikmá má sklon 10 až 45 stupňů, strmá pak větší než 45 stupňů. Šikmé se pak dále dělí podle tvaru na klasické sedlové střechy, střechy valbové, polovalbové, mansardové, stanové a pultové.

Kolik stojí střecha : Ceny střešních krytin jednotlivých výrobců i prodejců se výrazně liší, nelze tedy uvést např. cenu plechové střechy přesně, ale troufáme si říci, že při rozloze 200 m2 se u pálených tašek dostanete na 120 000 – 160 000 Kč, s plastovou krytinou pak na 52 000 – 90 000 Kč. Plechová střecha má cenu za m2 kolem 200 Kč.

Jaký materiál na střechu

Mezi tyto krytiny patří:

  • Plechové střešní krytiny – vyrábí se z válcovaných plechů.
  • Vláknocementové krytiny – při výrobě se používá směs umělých vláken a cement.
  • Asfaltové šindele – asfaltové střešní krytiny vyráběné z asfaltu neboli bitumenu.
  • Plastové střešní krytiny – většina bývá vyráběna z recyklovaných plastů.

Co je střešní plášť : Střešní plášť chrání budovu před vnějšími vlivy a pomáhá zajišťovat optimální vnitřní prostředí v budově. Skladba střešního pláště se navrhuje s ohledem na typ střechy, využití podstřešního prostoru a okolní podmínky. Obvykle se skládá z tepelněizolační, hydroizolační a parotěsné vrstvy.

Pochozí střecha

Tento typ střech může být realizován jako terasa u druhého podlaží domu, jako parkoviště v případě úpravy na vyšší zatížení nebo jako střecha zelená. U zelených střech můžete mít i v centru města zelený trávník, ovocné stromy nebo vánoční stromky přímo na své střeše.

Není proto divu, že 25 až 30 % všech tepelných ztrát má na svědomí právě střecha. Pokud ji ale dobře zateplíte, udržíte teplo doma a výrazně ušetříte za energie na vytápění. V létě zase zateplení brání přehřívání podkroví, takže uspoříte i za klimatizaci a v prostorách pod střechou už nebude nesnesitelné horko.

Jaký typ střechy je nejlepší

Průsečíkem všech ideálních vlastností střechy je betonová střešní krytina. Tento druh střechy je pevný, odolný, stálobarevný a odráží sluneční záření. Betonová střešní krytina je navíc relativně lehká a snadno se pokládá. Je tedy nejlepší střešní krytinou pro většinu domů.Rovná střecha je přitom nejlevnější. Náklady na údržbu jsou však vyšší než u ostatních typů střech. Pultové a sedlové střechy mají jednodušší konstrukci, a proto jsou také relativně levné.Životnost střechy je ovlivněna nejen materiálem, ze kterého je vyrobena, ale také sklonem střechy a dalšími faktory. U plochých střech se obvykle uvádí životnost krytiny 30–40 let, u šikmých střech je životnost zhruba následující: Plechová střecha: 25–40 let. Hliněné střešní tašky: 40–60 let.

Za jak dlouho postavíte novou střechu Nedá se přesně odpovědět, jelikož doba závisí na velikosti a typu střechy a na výběru střešní krytiny. Ale obecně lze říci, že průměrná doba pro výstavbu nové střechy trvá cca 3 týdny.

Která střecha je nejlevnější : Při rozhodování o tvaru střechy hraje samozřejmě roli také finanční hledisko. Cenové rozdíly jsou značné. Rovná střecha je přitom nejlevnější. Náklady na údržbu jsou však vyšší než u ostatních typů střech.

Čím nejlépe zateplit střechu : Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.

Co se dává na střechu

Základem je hydroizolace

Nejdůležitější částí ploché střechy je hydroizolace, která je nejsvrchnější vrstvou. Ta má bránit pronikání srážkové vody do dalších vrstev střechy a do obytných prostor. Nejrozšířenější jsou hydroizolační pásy na bázi PVC a nebo asfaltu. Poměrně oblíbené jsou také plechy.

Nejlépe se na podbití střechy bude hodit evropský nebo sibiřský modřín a evropský nebo severský smrk. Použijte palubky o tloušťce 16-19 mm, ne slabší. Na materiálu se nevyplatí šetřit, následná oprava ve výšce několika metrů by vám totiž přidělala spoustu starostí.Cena plechové střechy se pohybuje od 172 Kč za m2. Pozinkovaný vlnitý plech, používaný především na průmyslové objekty, je v cenové hladině kolem 338 Kč za m2. Při objednávce většího množství se cena snižuje. Konkrétní ceny najdete níže u produktů střešní krytiny.

Jak chodit po střeše : Chodit po plechové střeše vyžaduje opatrnost a dodržování určitých zásad, aby byla zachována bezpečnost a integrita střechy. Používejte boty s gumovou podrážkou, která poskytuje dobrý úchop na plechové povrchy. Vyhněte se použití bot s podrážkou z plastu nebo jiných kluzkých materiálů.