Antwort Co to je urychlovač? Weitere Antworten – Co dělá urychlovač
Urychlovače slouží k výzkumu elementárních částic, ale i v technické praxi. Urychlovač částic způsobuje čelní srážky mezi dvěma svazky částic stejného druhu, buď protony, nebo různými typy iontů, především iontů olova.Otázkou je, zda si to myslí zbytek světa. Cena urychlovače se odhaduje zatím na 15 miliard švýcarských franků, tedy zhruba 400 miliard korun.Lineární urychlovač je dlouhá řada válcových elektrod, mezi nimiž se napětí vhodně střídá tak, aby letící nabitou částici stále urychlovalo. Na elektrody se z generátoru G přivádí střídavé vysokofrekvenční napětí. Ze zdroje Z je vyzářena částice (např. proton) v okamžiku, kdy je na první elektrodě záporné napětí.
Co urychluje cyklotron : Lineární urychlovač a cyklotron jsou přístroje sloužící k urychlení nabitých částic, které se používají k léčbě nádorů (radioterapii) . Lineární urychlovač urychluje elektrony, které jsou buď přímo použity k ozařování, nebo dopadají na kovový terčík, což vede k vniku záření X, které se rovněž využívá k léčbě.
Kde je urychlovač
Urychlovač tvoří kruhový tunel umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku.
Co dělá CERN : Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) je mezinárodní organizací výzkumu a vývoje se sídlem ve švýcarské Ženevě, která provozuje největší světovou laboratoř v částicové fyzice.
Urychlovač tvoří kruhový tunel umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku.
Lineární urychlovač je přístroj, který se v lékařství užívá při radioterapii, tedy ozařování zhoubných nádorových onemocnění. Funguje na principu urychlování elektronů. Používá k urychlení částic po lineární přímkové dráze jen elektrické pole, to je buď statické, nebo se může i měnit.
Jak funguje cyklotron
Elektrickým polem se nabité částice urychlují, v magnetickém poli se pohybují po kruhových drahách. Cyklotron využívá kombinace obou těchto jevů. Částice, emitované iontovým zdrojem v centru mohutného magnetu, se zde urychlují elektrickým polem a jejich dráha se současně zakřivuje v silném poli magnetickém.Cyklotron je jedním z nejčastěji používaných urychlovačů těžkých nabitých částic. Američan Ernest Orlando Lawrence (1901-1958) jej zkonstruoval již v roce 1930.V CERN se například zkoumá kosmické záření, snaží se identifikovat temnou vesmírnou hmotu, vyvíjí technologie nebo se zde studují vlastnosti atmosféry pro klimatologii.
V lékařské terminologii pojem brachyterapie znamená léčbu zářením na krátkou vzdálenost. Prakticky se tedy zdroj záření umísťuje (vkládá) do těsné blízkosti nádoru nebo nádorového lůžka po operaci. Hlavním smyslem této léčby je možnost zvýšení dávky v nádoru bez většího ozáření okolních zdravých tkání a orgánů.
Co je to urychlovač částic : Urychlovač částic (angl. particle accelerator) je technické zařízení, sloužící k urychlení (dodání kinetické energie) nabitých částic. Toho se dociluje vytvořením rozdílných elektrických potenciálů, tedy elektrického napětí v elektrickém poli, na které nabité částice reagují a nabírají již zmíněnou kinetickou energii.
Jak funguje CERN : Prakticky jedinou metodou, jak dokážeme takové věci zkou- mat, jsou srážkové experimenty. Při nich fyzikové studují srážky částic urychlených ve speciálních aparaturách nazývaných urychlovače. Informace o srážkách a o částicích, které při těchto srážkách vzni- kají, se získávají pomocí detektorů.
Jak probíhá brachyterapie
Brachyterapie (ozařování z krátké vzdálenosti) zavádí duté aplikátory buď do dutin (pochva, děloha, průdušky, žlučové cesty) nebo pomocí dutých jehel aplikuje do tkání (prs, ret). k pacientovi dostaví. Ozařování se provádí buď jednorázově nebo v týdenních intervalech (3x-4x) dle stanovené dávky záření a záměru.
Po ukončení ozařování (až do 2-3 let) se mohou objevit pozdní nežádoucí účinky léčby zářením, např. kožní změny (zarudnutí, pigmentace, suchá a méně elastická kůže), tužší podkoží, podkožní otok v oblasti krku a pod bradou, suchost v dutině ústní, snížení funkce štítné žlázy.V CERN se realizuje i řada výzkumných projektů a projektů vývoje technologií, jež jsou poté dále uplatňovány v experimentech (např. magnety, supravodiče, detektory, aplikace v medicíně apod.). Výzkumnou infrastrukturu CERN využívá ročně více jak 13 000 uživatelů z celého světa.
Jak se člověk cítí po ozařování : Jako celková reakce organismu na ozáření by se mohla vyskytnout únava a ospalost, nechutenství, výjimečně nevolnost. Při užití vysokoenergetického zdroje záření se již méně často setkáváme s poradiační reakcí na kůži, která se může projevit zarudnutím pokožky.