Antwort Co to je vazivo? Weitere Antworten – Co tvoří vazivo

Co to je vazivo?
Vazivo neboli vazivová tkáň je typ pojivové tkáně. Vazivo je tvořeno vazivovými buňkami a mezibuněčnou hmotou (extracelulární matrix), která může být hustší nebo řidší – podle toho, v které části těla se vazivo nachází a jakou funkci tam plní. V mezibuněčné hmotě je výrazný podíl kolagenu, což je druh proteinu.Rozlišujeme tři typy pojiv: vazivo, chrupavka a kost.tkáň

  • epitelová tkáň – zevní pokryv těla, výstelka tělních dutin a dutin orgánů, výstelka žláz apod.,
  • pojivová tkáň – vazivo, chrupavky, kosti, krev,
  • svalová tkáň – kosterní, hladká a srdeční svalovina,
  • nervová tkáň – centrální a periferní nervový systém.

Kde je elastické vazivo : Z tuhého vaziva jsou tvořeny vazy a šlachy, elastické vazivo tvoří některé z vazů na páteři (např. ligamenta flava, žluté vazy), tukové vazivo tvoří tukové polštáře kolem orgánů a v podkoží, lymfoidní vazivo tvoří mízní uzliny a řídké, vmezeřené vazivo vyplňuje např. prostory mezi svalovými vlákny.

Kde je Tukove vazivo

Nachází se hlavně v podkoží. Bílou tukovou tkáň můžeme nalézt v okolí ledvin, kde vytváří ledvinová pouzdra. Dále je v omentu či na dlani a chodidlech, kde tvoří pružné vložky. Při zátěži se mohou buňky deformovat jen do míry, kterou jim umožní retikulární vazivo, po uvolnění se jim opět vrátí původní tvar.

Kde se nachází řídké vazivo : Řídké vazivo vyplňuje prostory mezi svalovými vlákny a fasciemi, zpevňuje tkáně epitelové a tvoří vrstvu obalující lymfatické a krevní cévy. Najdeme jej též v papilární vrstvě dermální, v podkoží, serózních blanách dutiny břišní a hrudní i ve žlázách a sliznicích (výstelky dutých orgánů), kde zpevňují vrstvy epitelů.

Látka spojující zrna brusiva. Pojivo stmeluje brusná zrna, aby měl brusný nástroj požadovaný tvar, rozměr a vhodnou mechanickou pevnost. Má také velký vliv na samoostření nástroje (umožňuje při broušení uvolňovat opotřebená a otupená zrna).

Pojivová tkáň vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány, má mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování vnitřního prostředí, tvoří látkové rezervy organismu a má i obrannou funkci. Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost.

Jak se dělí tkáně

Typy tkání

  • epitelová tkáň (krycí)
  • pojivová tkáň
  • svalová tkáň
  • nervová tkáň
  • tekutá (trofická) tkáň

Retikulární vazivo je druh vaziva, které nacházíme v kostní dřeni a jako nosný substrát v sekundárních lymfatických orgánech a v hladké svalovině. Skládá se z retikulárních buněk a retikulárních vláken. Retikulární buňky mají dlouhé výběžky, kterými se dotýkají a tvoří trojrozměrnou síť.let minulého století bylo zjištěno, že tuková tkáň produkuje řadu hormonů a cytokinů, a že se tak velmi aktivně podílí na regulaci příjmu potravy, energetického výdeje a řady metabolických dějů v lidském organizmu [1–3].

HISTOLOGIE – nauka o tkáních.

Jak vznikají tkáně : Jednotlivé typy tkání vznikají postupnou diferenciací (rozrůzněním) základních zárodečných vrstev – ektodermu, entodermu a mezodermu. V lidském těle (i v tělech ostatních živočichů) nacházíme pět základních typů tkání – epitely, pojivové tkáně, svalové tkáně, nervové tkáně a tekuté tkáně (tělní tekutiny).

Co je pojivová tkáň : Pojivová tkáň vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány, má mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování vnitřního prostředí, tvoří látkové rezervy organismu a má i obrannou funkci. Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost.

Co obsahuje Tukove pojivo

Typy vaziva v lidském těle

tukové vazivo – slouží jako mechanická a tepelná izolace, obsahuje tukové buňky; tuhé vazivo – převládá vláknitá izolace; tvoří šlachy, vazy, kloubní pouzdra; lymfoidní vazivo – obsahuje bílé krvinky nahromaděné v síti buněk.

Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Buňky tvořící tkáň mohou být stejného typu, existují však tkáně, které jsou tvořeny buňkami tvarově i funkčně rozdílnými. V tom případě je jeden typ buněk typem základním a je nositelem specializované funkce tkáně.Krev je tekutá tkáň těla, která protéká cévami a má řadu důležitých funkcí. Mezi hlavní funkce patří přenos látek a to zejména kyslíku a oxidu uhličitého. Červené krvinky žijí v průměru 120 dnů, zanikající krvinky jsou plynule nahrazovány nově tvořenými krvinkami v kostní dřeni.

Kde je Retikularni vazivo : Retikulární vazivo je druh vaziva, které nacházíme v kostní dřeni a jako nosný substrát v sekundárních lymfatických orgánech a v hladké svalovině. Skládá se z retikulárních buněk a retikulárních vláken. Retikulární buňky mají dlouhé výběžky, kterými se dotýkají a tvoří trojrozměrnou síť.