Antwort Co to jsou mykotoxiny? Weitere Antworten – Co způsobují mykotoxiny

Co to jsou mykotoxiny?
Mykotoxiny mají na zdraví zvířat jednoznačně negativní vliv – jde zejména o jejich kumulativní efekt. Mohou vyvolat patologické změny na játrech, ledvinách, v centrálním nervovém systému nebo potlačují krvetvorbu. Mohou snižovat plodnost a způsobovat potraty, mohou vést k alergiím a oslabují imunitní systém.Aflatoxiny jsou v přírodě běžná skupina mykotoxinů produkovaných řadou druhů plísní z rodu Aspergillus, zejména Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus. Aflatoxiny jsou toxické a patří mezi nejsilnější známé karcinogeny. V těle se metabolizují v játrech na reaktivní meziprodukt, epoxid aflatoxin M1.Ani při skladování kontaminovaných potravin (konkrétně např. arašídů) při 23°C po dobu 2 let se obsah aflatoxinů v potravině nezměnil. Napadené potraviny je proto nutné zlikvidovat.

Kde jsou aflatoxiny : Kde se s aflatoxiny setkáváme nejčastěji Nejvyšší koncentrace aflatoxinů byly naměřeny v arašídech neboli burácích, dále v kukuřici, pistáciích nebo para ořeších. Významné koncentrace mohou být i v pekanových a vlašských ořechách, mandlích, rozinkách, fících nebo různých druzích koření.

Jak se zbavit Aspergillus

Tento rod Aspergillus se také nejčastěji objevuje jako plíseň na zdi. I když plesnivé zdi jsou dnes problém spíše kvůli plastovým oknům, důvodem je, že těsní až moc. Odborníci proto doporučují větrání místností alespoň 2x za den. Případně se zbavit vlhkosti ve zdech podříznutím.

Jak se zbavit aflatoxinu : Ani při skladování kontaminovaných potravin (konkrétně např. arašídů) při 23°C po dobu 2 let se obsah aflatoxinů v potravině nezměnil. Napadené potraviny je proto nutné zlikvidovat.

Aspergillus flavus je houba patřící do rodu Aspergillus (kropidlák). Je to plíseň běžně rozšířená v životním prostředí a způsobuje problémy při skladování obilí. Může být lidským patogenem způsobujícím aspergilózu plic a někdy také rohovky, vnějšího ucha nebo nosní klenby.

Je infekční onemocnění s vysokou morbiditou a mortalitou u imunokompromitovaných pacientů způsobené houbami rodu Aspergillus, nejčastěji A. fumigatus.

Co způsobuje infekce

Infekce jsou způsobeny malými organismy (mikroorganismy), které pouhým okem nelze spatřit. Velká většina infekcí je vyvolána dvěma skupinami mikroorganismů – bakteriemi a viry. Třetím typem mikroorganismů jsou prvoci, (jedná se o větší jednobuněčné organismy) a plísně.Infekce znamená proniknutí choroboplodného zárodku do organismu hostitele (člověka nebo zvířete) a rozmnožování či vývoj tohoto patogenu ve tkáních hostitele. Infekce není totéž co infekční onemocnění, neboť infekce se nemusí navenek nijak projevit (alespoň zpočátku; někdy je dokonce skrytá i celoživotně).Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.

Obvykle vám CRP test váš praktický lékař a základě vyšetření z žilní krve, kterou zpracuje laboratoř. Mnohem častěji je ale odebíráno několik kapek krve z prstu a výsledek víte už během několika minut. Tím se určí původ infekce, což je buď bakterie či vir a podle toho nasadí lékař odpovídající léčbu.

Jak poznat že mám infekci v těle : Nejčastější subjektivní příznaky zánětu:

  • Trvalá únava, pocity bez energie.
  • Zadržování vody a tím spojené otoky.
  • Kožní ekzémy a vyrážky.
  • Bolest svalů, šlach a kloubů
  • Alergie, astma, rýma.
  • Nadváha, zejména v okolí břicha.
  • Bolesti žaludku, vředy, zažívací potíže.

Jak zjistit že mám infekci : Obvykle vám CRP test váš praktický lékař a základě vyšetření z žilní krve, kterou zpracuje laboratoř. Mnohem častěji je ale odebíráno několik kapek krve z prstu a výsledek víte už během několika minut. Tím se určí původ infekce, což je buď bakterie či vir a podle toho nasadí lékař odpovídající léčbu.

Jak odstranit zánět z těla

Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.

Zařazení protizánětlivých olejů (tuků) do stravování je zásadní doporučení na ochranu proti chronickým zánětům. Vybírejte např. avokádový, kokosový, nerafinovaný řepkový, ořechový, panenský olivový, lněný, konopný, dýňový, světlicový apod. Používat také můžete přepuštěné máslo ghí a rybí tuk.K vyšetření pomocí CRP testu je potřeba jen kapka krve, která se odebírá doma ze špičky prstů. Díky její analýze dokáže test rozlišit, jestli vás postihla infekce bakteriální nebo virová. Sami se pak můžete rozhodnout, jestli půjdete k lékaři do ordinace nebo jestli si skočíte jen do lékárny.

Jak poznat bakteriální a kvasinkovou infekci : Mezi příznaky kvasinková infekce patří: bolestivost a svědění kolem pochvy, výtok podobný tvarohu bez zápachu a pocit pálení při močení. Bakteriální vaginóza se projevuje rybinu připomínajícím zápachem a šedivým vodnatým výtokem. Bakteriální infekce by neměla způsobovat bolest ani svědění v pochvě.