Antwort Co udělat se švestkami? Weitere Antworten – Co s přebytkem švestek
Slivovice a jiné aromatické alkoholy
Švestky opilé slivovicí či jiným alkoholem tvoří výbornou třešničku na růžných zmrzlinových pohárech. Dají se krásně využít i na kousek obyčejného pečeného korpusu, který hned posunou na jinou úroveň. V zimě můžete na zahřátí vyzkoušet horkou švestku! Funguje zaručeně.Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován.Využití sušených švestek
- Sušené švestky v anglické slanině
- Mléčný bochánek se sušenými švestkami.
- Játra s jablky a sušenými švestkami.
- Omáčka ze sušených švestek a povidel.
- Králík na sušených švestkách.
- Polévka ze sušených švestek.
- Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.
Jak naložit švestky : Prolisujte česnek, smíchejte se solí a bylinkami, přidejte papriku. Švestky vypeckujte tak, že naříznete švestku podélně po poledníku a pecku vyndáte, tak aby švestka pořád držela pohromadě — vzniklý otvor naplňte česnekovou pastou a švestku dejte do zavařovací sklenice.
Co upéct ze švestek
Švestkové sladké plněné knedlíky, švestková povidla, koláče se švestkami, švestkové buchty a další dobroty ze švestek jako z babiččiny kuchyně, ale bez cukru, mléka, bílé mouky a vajec. Zkuste některý z těchto 12 nejlepších zdravých receptů se švestkami. Který z nich zařadíte mezi favority u vás doma
Co způsobuje Červivost švestek : Piliarka švestková ( Hoplocampa minuta) patří asi do skupiny nejzávažnějších škůdců švestek. Způsobuje červivost švestek a následně jejich opadnutí. Po odkvětu švestek jsou na napadených plodech černé otvory s trusem housenek pilařky. Housenky uvnitř plodu vyžírají středovou část, budoucí pecku.
Povidla je možné připravit i v troubě. Švestky se dají do pekáčku, který přiklopíte a necháte je v teplotě 155 až 175° Celsia péct 3 až 4 hodiny. Vzhledem k octu a mírné teplotě je není nutné míchat.
Obsahují přírodní látky, jež působí preventivně na celé zažívací ústrojí, jejich konzumací předcházíte zánětům žaludku a střev, účinně působí na zdravou střevní mikroflóru. Velký obsah antioxidantů, a to i u sušených švestek, je řadí mezi ovoce zpomalující stárnutí.
Kdy jíst sušené švestky
Sušené ovoce je dobré jíst po celý rok, protože je skutečnou vitamínovou bombou pro náš organismus a obsahuje mnoho výživných látek. Sušené ovoce je velmi bohaté na kalorie a cukry, včetně glukózy a fruktózy.Postup přípravy
Zralé švestky opláchneme, rozpůlíme a vyjmeme z nich pecky. Naskládáme do sklenic, uzavřeme víčky a sterilujeme 25 minut při 85°C. Poznámka: Takto zavařené švestky jsou vhodné na plnění knedlíků, na koláče, buchty i jako kompot pro diabetiky.7. Medová šlehačka
- Pusinková roláda s vanilkovou šlehačkou.
- Banánovo-karamelový koláč
- Piškotová roláda bez vážení s pařížskou šlehačkou.
- Eclairky s jahodami a mátovou šlehačkou.
- Obláčky s karamelovou šlehačkou a mandlemi.
- Křehký koláč s pusinkami a ovocem.
- Sněhová roláda s oříškovou šlehačkou.
Zapékané těstoviny, brambory i maso: 12 receptů vám pomůže rozhodnout, co vařit
- Zapečené brambory s masem a smetanou.
- Tartiflette.
- Zapečené brambory s uzeným.
- Zapečené těstoviny se špenátem a brokolicí
- Makarony s květákem.
- Zapečené artyčoky v rajské omáčce.
- Zapečený lilek s parmezánem.
- Portobello se špenátem.
Kdy ošetření švestek proti Červivosti : Pilatky jsou příčinou častého jevu, kdy stromy slivoní sice bohatě kvetou, ale nemají prakticky žádné plody. Výjimečné nejsou případy, kdy je napadeno více než 90 procent plodů. Ošetření insekticidy je třeba provést ve velmi krátkém termínu – v době, kdy opadlo 80 až 90 % květních plátků.
Jak ošetřovat švestky : Jarní postřik slivoní
První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).
Jak zavařit švestky recept
V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.
Švestky chrání srdce. Středně velká čerstvá švestka obsahuje 113 mg draslíku, který pomáhá zvládat vysoký krevní tlak a snižuje riziko mrtvice. Pecky jíst nezkoušejte. Obsahují amygdalin, který může při požití většího množství v lidském těle uvolňovat kyanid.Sytě modré barvivo ve švestkách patří mezi flavonoidy (sekundární metabolity rostlin), které mají pozitivní účinky na zdraví člověka: mohou působit preventivně proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním i jako antioxidanty.
Jak dlouho zavařovat švestky : Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.