Antwort Co upéct s malinami? Weitere Antworten – Co se dá udělat z malin

Co upéct s malinami?
Maliny mají zároveň velké využití při vaření; dají se přidat se do jogurtů, jsou vhodné na výrobu domácí marmelády i limonádového sirupu. Na rozdíl od jahod nebo chuťově výraznějších ostružin se ale tolik nehodí do buchet a koláčů, protože mají velmi jemný šmak. Používají se také jako přírodní barvivo.Maliny nevyžadují žádnou speciální úpravu. Po sběru je jen mírně operte od nečistot a rovnou konzumujte či je použijte do dezertů, buchet. Maliny se dají zpracovat i jinak, uvařte z nich šťávu nebo je zmrazte na zimní časy. Ve vodě je nenechávejte dlouho, protože by rychle zplesnivěly.Vyzkoušejte malinovou limonádu, zmrzlinu nebo džem. Pokud máte zahradu, neváhejte a zasaďte k plotu pár keříků malin. Rostlina je to vcelku nenáročná a odmění se vám velkou úrodou.

Jak využít maliny : Využití v kuchyni

Maliny se jedí syrové, mohou se zavařovat jako kompot nebo marmeláda, rosol či džem, zmrazovat, vyrábějí se z nich šťávy, džusy, víno, přesnídávky, poháry, koktejly, zmrzliny… Čerstvé i konzervované se nechají využívat v teplé i studené kuchyni.

Jak zpracovat mražené maliny

Mražené maliny lze dále zpracovat např. do džemu nebo pečeného čaje, posypat jimi koláč a využít je do různých moučníků i kynutých knedlíků. Dají se též zpracovat na oblíbený dezert "horké maliny" – viz níže otázka č. 7.

Jak se dělají horké maliny : V rendlíku necháme rozpustit máslo, do něj přidáme cukr, který začne karamelizovat. Pomalu mícháme, aby se cukr nepřichytil a hodně neztmavl. K rozpuštěnému cukru nasypeme maliny a opatrně mícháme. Přidáme čerstvou citronovou šťávou a ohříváme, dokud nejsou maliny horké.

Maliny se hodí velmi dobře k jiným bobulovinám a meruňkám, nektarinkám nebo broskvím. Ostružiny dobře ladí s třešněmi a jablky. Pokud meruňky ještě nejsou příliš šťavnaté, můžeme je v džemech vhodně doplnit malým množstvím sektu, vína nebo světlé hroznové šťávy.

Maliny rozmačkáme, zalijeme studenou vodou, přidáme kyselinu citronovou, zakryjeme a necháme 48 hodin odstát. Pak překapeme šťávu přes plátýnko a promícháme ji s cukrem. Jakmile se cukr rozpustí, rozlijeme šťávu do čistých, suchých sklenic a sterilizujeme, kvůli nižšímu obsahu cukru. Lze ji i mírně zahřát.

Co s malinami na zimu

Na zimu je dobré poskytnout maliníku oporu před větrem či sněhem, stačí mezi dva kůly natáhnout silnější provaz a maliníky o něj opřít či opatrně přivázat. Maliník je náchylný k promrzání, takže je vhodné udělat před zimou nastýlku vrstvou zeminy.Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.Ovoce nerozmrazujte předem – Na dort umisťujeme mražené ovoce až ve chvíli, kdy je připraven k pečení. Pokud bychom na dort dali ovoce rozmražené, pustilo by vodu a dort by se mohl rozmočit. Z tohoto důvodu udržujeme mražené ovoce ve zmrazeném stavu až do doby, než je přidáváme na dort.

Postup přípravy

Očištěné maliny rozvaříme, přidáme cukr a vaříme cca 15 minut. Provedeme zkoušku tuhnutí – kápneme kapku džemu na porcelánový talířek – když nesteče, je hotovo. Přidáme kyselinu citronovou a dáme do sklenic. Pevně uzavřeme, otočíme na víčko a necháme vychladnout.

Co udělat s ovocem : Mrkněte na tyto tipy a zazásobte se na zimu.

  1. Marmeláda a povidla.
  2. Sušené křížaly všeho druhu.
  3. Domácí koření
  4. Ovocný papír.
  5. Ovocná dřeň
  6. Nakládaná a kvašená zelenina.
  7. Mražené zásoby.

Jak často hnojit maliny : Nároky na hnojení

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Jak udělat malinovou limonádu

Maliny rozmixujte spolu s 200 ml vody a cukrem v mixéru. Přidejte lístky máty, šťávu z citronu, led a vše důkladně promíchejte. Dolijte sodovkou. Ozdobte lístky máty, popřípadě čerstvými malinami a plátky citronu.

Ovoce s vodou na mírném ohni za stálého míchání rozvaříme. Z rozvařeného ovoce přes husté síto nebo tkaninu slijeme do vhodné nádoby šťávu. Ovoce v sítu můžeme jemně rozmačkat naběračkou nebo vařečkou. Získaná šťáva se použije při výrobě likéru, některé ovoce je možné ještě použít i na výrobu džemů a marmelád.Připravit na zimu potřebuje celá zahrada, tedy i keře s drobným ovocem, jako jsou maliny, ostružiny a rybíz. V zásadě se vždy jedná o odstranění starých větví a mladých, slabých výhonů, vypletí a prokypření půdy, přihnojení vyzrálým kompostem, zahrnutí mulčem, ať už klasickým z kůry, nebo třeba chvojím, a závlahu.

Kdy stříhat Stáleplodící maliny : 1) Seříznout všechny výhony po odplození na podzim, těsně nad zemí. Maliník pak ale plodíc pouze jednou, na podzim. Plody však bývají větší. 2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo.