Antwort Co uplatnit do daní? Weitere Antworten – Co vše lze odečíst z dani

Co uplatnit do daní?
Patří mezi ně:

  • Reprezentace firmy – nejčastěji pohoštění, občerstvení či dary.
  • Daň z příjmu, daň dědická a darovací
  • Zdravotní a sociální pojištění podnikatele.
  • Podíly na zisku, odměny pro členy statutárních orgánů
  • Pořizování majetku.
  • Nesmluvní penále, pokuty a úroky.
  • Náklady na osobní spotřebu.
  • Technické zhodnocení

K daňovému přiznání budete potřebovat součet příjmů/plateb, které skutečně přišly na váš bankovní účet nebo jste je dostali zaplacené v roce 2023 v hotovosti. Dále doložíte buď skutečné výdaje nebo výdaj vypočítaný procentem z příjmů, který se k vašemu podnikání vztahuje.Odčitatelné položky

Daňový odpočet Částka Maximální výše vrácených daní
Příspěvek na doplňkové penzijní spoření maximálně 24 000 Kč/rok 3 600 Kč
Životní pojištění maximálně 24 000 Kč/rok 3 600 Kč
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření maximálně 150 000 Kč 22 500 Kč
Dary a bezúplatná plnění maximálně 15 % ze základu daně

Co se dá odečíst z dani : Ušetřit na daních můžete díky odčitatelným položkám. Patří mezi ně úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění, dary apod. Podle výše příspěvků, úroků nebo darů si snížíte základ daně. To se projeví v daňovém přiznání.

Jaká částka se nemusí danit

Co přesně jsou příležitostné příjmy a jaké jsou daňové povinnosti při překročení limitu vám prozradíme v následujícím textu na BusinessInfo.cz. Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně (do roku 2023 30 tisíc korun) nepodléhají zdanění. Připomínáme, že sem nepatří výdělky autorů.

Co si odecist z dani 2024 : Od 1. ledna 2024 je možné kromě penzijního a životního pojištění odečítat také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty. Tyto položky se tedy uplatní až v roce 2025 (zpětně za rok 2024).

Přílohy

  • účetní závěrka (pokud vedete účetnictví)
  • doklady ke slevám na dani (např. průkaz ZTP/P)
  • doklady k daňovému zvýhodnění (např. potvrzení o studiu dítěte)
  • potvrzení k nezdanitelným částkám základu daně (např.
  • potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (pokud podnikáte při zaměstnání)


Od 1. ledna 2024 je možné kromě penzijního a životního pojištění odečítat také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty. Tyto položky se tedy uplatní až v roce 2025 (zpětně za rok 2024).

Kolik dostanu na daních

Kolik je daň z příjmů V České republice činí základní daňová sazba daně z příjmů fyzických osob 15 %, pro část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy se uplatňuje zvýšená 23% sazba. Daň z příjmů právnických osob je 19 %.Beze změny jsou nezdanitelné položky: poskytnuté dary a darování krve nebo kostní dřeně, úroky z úvěrů na bydlení, penzijní připojištění a životní pojištění. Od 1. ledna 2024 je možné navíc odečítat z daňového základu také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty.Změny se týkají finančního trhu, hlavně penzijního a životního pojištění. Od 1. ledna 2024 si tak můžete od základu daně odečíst příspěvky ve výši 48 000 Kč, což je oproti přechozím letům dvojnásobek. Při daňové sazbě 15 % tak můžete ušetřit na daních až 7 200 Kč.

Od daně z příjmů jsou osvobozené dary, jejichž hodnota od jednoho dárce nepřesáhne částku 15.000 Kč za rok (zdaňovací období) bez ohledu na to, kdo je dárcem.

Co je osvobozeno od daně z příjmů : Dary, dědictví nebo příjem z prodeje nemovitosti – tyto a mnohé další příjmy jsou ze zákona osvobozené od daně. To znamená, že je neuvádíte do daňového přiznání a neodvádíte z nich daň z příjmů. Pokud je ale příjem osvobozený od daně vyšší než 5 milionů korun, musíte na úřad poslat speciální oznámení.

Jaké příjmy se nedaní : Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně (do roku 2023 30 tisíc korun) nepodléhají zdanění. Připomínáme, že sem nepatří výdělky autorů. „Musí se jednat o jednorázové aktivity či služby, pro které nemá člověk zavedené živnostenské oprávnění,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.

Kolik je odečitatelná položka

Základní sleva na poplatníka, kterou si uplatníte v daňovém přiznání podaném v roce 2024 za rok 2023, je 30.840 Kč. Získáte ji v plném rozsahu na základě doložených příjmů i v případě, že jste měli výdělek jen po určitou část roku. Uplatnit ji samozřejmě můžete maximálně do výše daně, kterou jste vypočítali.

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob lze podat:

  • prostřednictvím datové schránky ve formátu XML.
  • V aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO) v portálu MOJE daně.
  • V aplikaci Online finanční úřad (DIS+) v portálu MOJE daně.

Daňové přiznání pak vyplníte na počítači a pošlete na finanční úřad přes datovou schránku, přičemž přiložíte veškeré nutné dokumenty a přílohy. Alternativně lze datovou schránku použít i obdobně jako Bankovní IDentitu – tedy že přes ni podepíšete přiznání vyplněné na portálu www.mojedane.cz.

Co patří do 12% daně : Snížená sazba DPH 12% od 2024

Do snížené 12% sazby patří od roku 2024: ubytovací služby. stravovací služby kromě podávání nápojů (do 12 % sazby patří z podávání nápojů tyto nápoje: neochucená kohoutková voda, mléko, kysané mléčné výrobky, rostlinné alternativy mléka)