Antwort Co určuje u podstatných jmen? Weitere Antworten – Co všechno se určuje u podstatných jmen
U podstatných jmen určujeme následující kategorie: pád, číslo, rod a vzor.
- Pád (casus)
- Číslo (numerus)
- Rod (genus)
- Vzor (paradigma)
Podstatné jména jsou ohebný slovní druh. Podstatná jména označují mimo jiné názvy osob, zvířat, rostlin, věcí, vlastností, dějů, činností, pocitů, vědních oborů a školních předmětů.Končí-li jméno na souhlásku, řídíme se vzory: píseň, kost, pokud na samohlásku – vzory: žena, růže. Žena je vzor tvrdý, naopak ostatní (růže, píseň a kost) řadíme mezi vzory měkké (viz též téma Koncovky podstatných jmen: ženský rod).
Jak se určuje rod u podstatných jmen : V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).
Jak se určují koncovky podstatných jmen
V koncovkách podstatných jmen rodu mužského, která se skloňu- jí podle měkkých vzorů muž, stroj a soudce, píšeme vždy měkké i nebo í. V koncovkách podstatných jmen rodu ženského, která se skloňují podle tvrdého vzoru žena, píšeme tvrdé y; měkké i píšeme jen v 7. pádě čísla množného v koncovce -ami (ženami).
Co všechno se určuje u přídavných jmen : Přídavná jména vyjadřují vlastnosti podstatných jmen nebo zpřesňují či jinak vymezují jejich význam. Skloňují se. Ve větě plní nejčastěji roli přívlastku shodného, ale mohou být i doplňkem či jmennou částí přísudku. Určují se u nich mluvnické katerogie pádu, čísla a rodu a dále vzor.
V šesté třídě se zdokonaluji v určování mluvnických kategorií u jmen i u sloves, učím se rozlišovat psaní zdvojených souhlásek. Ujasňuji si, kdy a kde se píše předpona s- a z-. Vím, jaké i / y napsat v koncovce přídavných jmen. Mimo to zvládám určit druhy zájmen a číslovek.
Co je ještě důležité vysvětlit, než se pustíte do samotného určování i/y Rozdíl mezi vyjmenovanými slovy a určováním koncovky. Stačí to objasnit jednoduše – vyjmenovaná slova se určují uprostřed slova (tzv. v kořenu slova), ale koncovky podstatných jmen na konci slova (koncovka od slova konec).
Jak určit vzor
Jak poznáme, který vzor použít
- Určíme rod podstatného jména.
- Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
- Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
- Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.
Pády u podstatných jmen
- pád, nominativ: Kdo Co
- pád, genitiv: Bez koho Bez čeho
- pád, dativ: Komu Čemu
- pád, akuzativ: (Vidím) Koho Co
- pád, vokativ: Oslovení, volání
- pád, lokál: O kom O čem
- pád, instrumentál: S kým S čím
Patří sem jak názvy obecné (holčička, kočka, babička), tak názvy vlastní (Jitka, Mikeš, Iva). Podstatná jména poznáme také podle toho, že si na ně můžeme ukázat: TEN, TA, TO, případně TI, TY a TA. Například: ten medvěd, ta medvědice,to medvídě, ti medvědi, ty medvědice a ta medvíďata.
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Jak určit i Yu přídavných jmen : Koncovky přídavných jmen (jarní/mladý)
U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech! V 1. pádě množného čísla rodu mužského životného píšeme -Í (malí chlapci jako mladí chlapci).
Jak se určuje otcův a matčin : Pokud přídavné jméno končí v 1. pádě jednotného čísla na -ův,-ova,-ovo, (ten otcův, ta otcova, to otcovo), je to vzor otcův. Pokud přídavné jméno končí v 1. pádě jednotného čísla na -in,-ina,-ino (ten matčin, ta matčina, to matčino), je to vzor matčin.
Co se bere v 8 tride
V osmé třídě se věnuji obohacování slovní zásoby a seznamuji se se slovy přejatými, jejich skloňováním a pravopisem. Poznávám nové mluvnické kategorie určované u sloves, a to slovesný vid, slovesnou třídu a slovesný vzor. Učím se číst graficky znázorněná souvětí a trénuji interpunkci.
V páté třídě se seznamuji se stavbou slova. Vím, co je to předpona, kořen, přípona a koncovka. Také vím, jak se slova tvoří. Učím se pravopis skupin bě, pě, vě a mě / mně.měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.
Jaké i y se píše v : V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y.