Antwort Co uvařit z mrkvové natě? Weitere Antworten – Co s listy od mrkve

Co uvařit z mrkvové natě?
Pěknou nať z mrkve, petržele a celeru vždy v pohodě zpracujte. U té mrkvové jen pohlídejte jestli není hořká. A u celerové zase nepoužívejte nať, která je zažloutlá nebo jsou na ní hnědé flíčky. Takovou nať opravdu raději vyhoďte, špatně skladovaný celer totiž tvoří dráždivé látky (a mohou způsobit alergickou reakci).Pokud nejste fanda mrazáků, budete spíš nať sušit. Zase je potřeba dobře umýt a pro sušení vybrat jen pěkné natě, které nejsou zažloutlé. Já osobně suším dvěma způsoby, jeden je přímo ve svazku, kdy umyté natě znovu svážu a pověsím ve špajzu a pak vždy jen opatrně odeberu potřebné množství.Využití mrkve je velice pestré – výborná je nastrouhaná do salátů nebo pomazánek, pokrájená tvoří základ mnohých polévek nebo populární svíčkové omáčky. Je vítanou ingrediencí zdravých zeleninových šťáv, drť můžete využít do lněných krekrů nebo karbanátků.

Jak nejlépe zpracovat mrkev : Když chcete kořenovou zeleninu okamžitě zpracovat

Sluší jí to i v úpravách nasladko – od dezertů přes smoothie až po zmrzlinu. Nebojte se ji kombinovat podle libosti, ale snažte se o vyvážení sladké a výrazné chuti (například mrkev bývá nasládlá, červená řepa výrazná v barvě i chuti).

Jak uchovat mrkvovou nať

Natrhané lístky nekrájíme, ale volně je vsypeme do sáčku na zmrazování ovoce či zeleniny a necháme jim tam více prostoru. Nesesypeme je na jednu hromádku, ale snažíme se je mírně zmáčknout na „placato“ a vymáčknout ze sáčku vzduch. Sáček zabezpečíme kolíčkem na prádlo, aby šel pak snadno a rychle rozdělat.

Jak udělat šťávu z mrkve :

  1. Mrkev a jablka oloupeme a nakrájíme na menší kusy.
  2. Máme-li doma odšťavňovač, vložíme kousky do odšťavňovače a odšťavníme.
  3. Do hotové mrkvové šťávy dáme pár kapek olivového oleje, promícháme a ihned podáváme. Mrkvovou šťávu můžeme ozdobit také lístkem meduňky či plátkem citronu.

Zelenina vhodná k sušení:

  • lusky veškeré
  • červená řepa.
  • brokolice.
  • mrkev.
  • květák.
  • celer nať i kořen.
  • petržel.
  • kukuřice.


Mrkev se často konzumuje syrová jen tak nebo v salátu. Beta-karoten, který obsahuje, lze však lépe využít ve vařené nebo blanšírované formě. I ve strouhané nebo pasírované mrkvi je beta-karoten snadno dostupný díky „roztržení“ buněčných stěn.

Jak zpracovat Nat z mrkve

Jemně nasekaná nať se hodí podobně jako pažitka nebo petrželka na ozdobu studené kuchyně a na chlebíčky. A také na grilované pokrmy a do pomazánek. Na dochucení vařených brambor a kaše. Silná je do polévek podobně jako libeček.Mrkev očistěte, nakrájete na hranolky a dejte do mísy. V míse mrkev smíchejte s olivovým olejem, bazalkou, oreganem, solí a pepřem. Hranolky rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem a dejte péct do trouby na 170–180 °C 35-40 minut. TIP: Pro pálivější verzi přidejte k hranolkám před pečením špetku chilli.Zeleninu a ovoce je nejlepší mrazit krátce po jejich očesání. Nejprve je nutné je očistit, umýt a důkladně osušit, v případě větší zeleniny a ovoce nakrájet na kousky. Takto připravenou zeleninu rozdělíme na jednotlivé porce a uložíme do sáčků určených k mražení nebo do vhodných dóz.

Ideální skladovací teplota se pohybuje těsně nad 0 °C. Vlhkost vzduchu kolem 90-95 % mrkvi prospívá. Pokud je náš sklep sušší, písek podle potřeby občas zavlažujeme, případně překryjeme fólií. Uloženou mrkev je nutné průběžně kontrolovat a kazící se kusy hned odstraňovat, aby se infekce (obvykle plíseň) nešířila dále.

Jak si udělat šťávu bez Odstavnovace : Pokud namítáte, že nemáte odšťavňovač, existuje snadné řešení. Stačí použít smoothie blender nebo obyčejný stolní mixér a výslednou ovocnou/zeleninovou drť pak přecedit přes cedník nebo plátýnko. TIP: Máte doma sáček na ovoce a zeleninu z Lidlu Tak ten vám skvěle poslouží!

Jak udělat smoothie z mrkve : 1) Mrkve omyj, oškrábej a nakrájej na menší kousky a vhoď do mixéru (smoothie makeru). Jablka také oloupej a pokrájej na menší kousky vhoď je do mixéru k mrkvi. 2) K pokrájené mrkvi a jablkům přidej citronovou šťávu, vodu a pokud chceš, tak i můj oblíbený a zdravý doplněk Matcha Tea.

Co všechno se dá sušit

Všeobecně nejrozšířenější je sušení ovoce. Ve stejných sušičkách ale můžete sušit houby, zeleninu, bylinky, houby a dokonce i maso. K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin: 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.

Zelenina, která se musí trochu povařit nad párou: lusky, červená řepa, brokolice, mrkev, květák, celer, kukuřice, hrášek, brambory. Rajčata je dobré oloupat. Zelenina se krájí obyčejně na 1 cm síly. Doba sušení se pohybuje od 6 do 14 hodin, podle druhu zeleniny.Tato chutná zelenina je zásobárnou antioxidantu betakarotenu, který mimo jiné chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky.

Kolik mrkve denně sníst : Kolik mrkve bychom měli jíst Doporučuje se konzumovat 1-2 středně velké mrkve denně.