Antwort Co vadi molům? Weitere Antworten – Jak se zbavit molů babské rady

Co vadi molům?
Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.K tomu je dobré vědět, že molům vysloveně vadí některé pachy – neusadí se v blízkosti bobkového listu nebo chmele, vadí jim černý pepř, ale také levandule. Babičky dávaly do spíží novinový papír, protože zjistily, že moli nesnášejí vůni tiskařské černi. Vyzkoušet můžete i obyčejnou kostku mýdla.Z babských doporučení můžete vyzkoušet jablečný ocet nebo pivo, které nalijete do lahve s úzkým hrdlem. Moli tam nalezou, přilákáni libou vůní, a zpátky se už nedostanou. Pokud nic nepomůže a problém s moly vám přeroste přes hlavu, bude potřeba zavolat deratizéra.

Co pomaha na Satni moly : Odpuzovače molů: slouží k odehnání molů, aniž by je fyzicky zabíjely. Přírodní odpuzovače molů zahrnují cedrové dřevo, levanduli nebo rozmarýn, které mohou být umístěny ve skříních nebo mezi oblečením. Proti šatním molům můžete použít kroužky z cedrového dřeva, nebo háček proti molům s vůní levandule.

Jak se branit molům

Do skříně ukládat jen suché oděvy. Používat preventivní prostředky proti molům, např. voňavé sáčky. Když už jsou moli ve skříni, je třeba oděvy protřepat a okartáčovat, vyprat je v co nejvyšší teplotě (pokud možno 60 °C) a vyžehlit.

Odkud se bere MOL : Kde se berou moli

Obvykle se do našich domovů dostávají prostřednictvím nakoupených potravin nebo při větrání. Může se také stát, že si je přinesete s oblečením nebo textilními výrobky. Moli preferují vlhká, tmavá a málo větraná místa, kde se mohou nerušeně rozmnožovat.

Zbavte se suchých potravin

Má-li v sobě dírky, je napadený. Pakliže jsou obaly neporušeny, uložte je na 4 dny do mrazáku, aby vajíčka zemřela. Pakliže moly, pavučinky či larvy někde najdete, zboží nekompromisně vyhoďte a odpadkový koš rovnou vyneste. Jinak riskujete, že se moli z odpadků dostanou a rozšíří se dál.

Larvy šatního mola (více o molu šatním čtěte zde) se nejčastěji pouštějí do přírodních materiálů, jako je vlna, bavlna, kožešina nebo peří, a přitahuje je také pot a zbytky kůže. Daří se jim ve vlhku, ve tmě a při pokojové teplotě, zato klid k rozmnožování jim naruší především pravidelný úklid.

Jak se zbavit molů ve spíži

Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel. Vhodné je umístit do skříně voňavá mýdla nebo snítky suché levandule do punčochy. Květy pak neopadávají mezi prádlo a punčocha krásně propouští vůni.Kde moly najdeme a jak je poznáme Má-li malý motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jsou-li na jeho křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový. Ti první dokáží udělat paseku v šatníku, ti druzí ve spíži, ale všichni působí finanční škody domácnostem, protože znehodnocují jak šaty, tak především potraviny.

Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Co je nejlepší proti molům : Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel. Vhodné je umístit do skříně voňavá mýdla nebo snítky suché levandule do punčochy. Květy pak neopadávají mezi prádlo a punčocha krásně propouští vůni.

Kde se Schovavaji moli : Potravinoví moli se nejčastěji schovávají v mouce, cereáliích, rýži a dalších obilovinách a luštěninách. Samozřejmostí je ale prohledat veškeré potraviny a především místa ve skříních a spížích a jejich rozích.

Jak se rychle zbavit molů

Proti molům dobře fungují i bylinky. Prověřeným a tradičním pomocníkem je voňavá levandule. Pomůže pověsit sáček naplněný sušenou levandulí do šatníku. Koupit si můžete i Voňka levandule osvěžovač vzduchu (koupit v e-shopu), který jemně provoní malé prostory, jako jsou například právě skříň, šatna nebo spižírna.

Molům nevoní ani hřebíček, pepř, bobkový list, cedrové dřevo, citrónová kůra, listy ořešáku, chmel nebo levandule, můžete je strategicky rozmístit v mističkách či sáčcích ve spíži nebo v kuchyni. Jak chemické, tak přírodní odpuzovače je třeba pravidelně měnit, jakmile se ztratí vůně, jejich efekt slábne.Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.

Jak vypadají vajíčka molů : Z nakladených vajíček se přibližně za dva týdny líhnou malé bílé housenky s tmavší hlavičkou a válcovitým tělem o velikosti 1 mm. Okamžitě po vylíhnutí začínají některé larvy spřádat v napadených tkaninách chodbičky z hedvábí, ve kterých následně probíhá celý jejich vývoj a které larvy mola neopouštějí.