Antwort Co vařit ze zelí? Weitere Antworten – Co se dá udělat ze zelí

Co vařit ze zelí?
K nejznámějším receptům se zelím patří:

  1. kysané zelí,
  2. dušené zelí: existuje x variací,
  3. zelné polévky: česká zelňačka, slovenská kyselice, italská minestrone, ukrajinský boršč,
  4. tradiční česká jídla: plněné nebo chlupaté knedlíky se zelím, knedlo-vepřo-zelo, svatomartinská husa či kachna se zelím,

Recepty z kysaného zelí

Nejzdravější je domácí a tepelně neupravené. S uzeným tempehem nebo tofu je nedostižné v kombinaci se šťouchanými brambory, noky, haluškami, chlupatými či bramborovými knedlíky. Je taky základem segedínského guláše, polévky zelňačky nebo zelných placek – zelňáků.Zelí se hodí prakticky do každé polévky, včetně ranní miso polévky. Jednou ho nakrájejte na čtverečky, jindy na širší proužky nebo jemné “sirčičky”, anebo ho v polévce rozmixujte, získáte krásně sladkou krémovou polévku, ve které zelí nikdo nepozná.

Jak uvařit čerstvé zelí : Zelí očistíme, pokrájíme na nudličky, dáme do hrnce, osolíme, ochutíme kmínem, podlijeme hrnkem vody a pod poklicí za občasnému promíchání dusíme na mírném ohni cca 10 – 20 minut.

Jak se dělá zelný salát

Základem je nakrájené zelí, které zakápnu dobrým olejem, osolím a pocukruji. Opepřím a přidám trochu octa. A dál mačkám a mačkám, až ze zelí teče šťáva a chutě se propojí. Zelí je pak křehké, šťavnaté a velmi chutné.

Jak se dělají zelné placky : Podušené zelí rozmixujte společně s vejci. Ke směsi přidejte celozrnnou mouku, sůl, pepř, majoránku a 2 stroužky česneku, promíchejte a ze vzniklého těsta vytvarujte placky. Rozpalte si pánev s olivovým olejem a zelné placky opékejte na mírném plameni 4 minuty z každé strany.

Aby zelí plnilo svůj léčivý efekt, je ideální konzumovat denně množství zhruba jedné kompotové misky. Zelí je možné různě dochutit, třeba cibulkou, paprikou a rajčaty. Skvěle chutná i syrové kysané zelí, ze kterého jsme vymačkali šťávu a přimíchali do něj vařenou čočku nebo brambory a ochutili majoránkou či bazalkou.

Šťáva ze syrového zelí

Lidové léčitelství ji tradičně využívá k léčení žaludečních a dvanácterníkových vředů. Šťávu si připravujeme každý den čerstvou a můžeme do ní přidat také trochu celerové šťávy. Po dobu osmi dnů pijeme dvakrát denně 200 ml tohoto zelného elixíru zdraví.

Co Upect že zelí

Recepty ve výběru

  1. Kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem.
  2. Segedínský guláš
  3. Závin se zelím kysaným a masem uzeným.
  4. Placky se zelím, prejtem a jelítkem.
  5. Bramborové halušky se zelím a uzeným bůčkem.
  6. Rohlíčky se zelím.
  7. Bramborové knedlíky plněné mletým masem na červeném zelí
  8. Bramborák plněný zelím.

Ve větším kastrolu rozehřejeme tuk, vsypeme cibuli a osmahneme ji dorůžova, trvá to tak 5 minut. Přisypeme zelí, kmín a na jemno nastrouhanou bramboru. Přikryjeme a dusíme doměkka 10–15 minut, občas zamícháme a podle potřeby podlijeme trochou vody, aby se zelí nepřichytilo a nespálilo.Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.

Zelí, cibuli a celer (nezapomeňte před krájením oškrábat vrchní tužší vlákna) nakrájíme na drobné kostičky, mrkev na tenké nudličky. Majonézu smícháme se solí, pepřem, cukrem, vinným octem a citronovou šťávou a do dresinku vmícháme zeleninu. Necháme v lednici proležet.

Jak dlouho vydrží Zelnaky : Zelňáky vydrží i několik dní.

Jak se dělají kukuřičné placky : Kukuřici smícháme s moukou, mlékem, nasekanou pažitkou a žloutky, podle chuti opepříme, osolíme, a na závěr přidáme kypřicí prášek a sníh z bílků. Z hotového těstíčka tvoříme malé placičky, které osmažíme z obou stran na rozpáleném oleji. Podáváme jako samostatný pokrm, nebo jako přílohu k masu.

Jak dlouho vydrží kysané zelí

Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů.

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.K výčtu pozitiv kysaného zelí patří mimo jiné i skvělé působení proti paradentóze. Funguje také jako ochrana před stresem – tu zajišťuje vysokým obsahem vitaminů C a B. Aby zelí plnilo svůj léčivý efekt, je ideální konzumovat denně množství zhruba jedné kompotové misky.

Proč pít zelnou stavu : Zelná šťáva – pomáhá při zácpě a tím podporuje i kvalitu pleti. Šťáva ze zelí podporuje léčbu vředů, čistí organizmus. Nevýhodou při pití většího množství zelné šťávy může být plynatost. Zelí čistí zažívací trakt, obsahuje vitamín C, chlor, jod, síru.