Antwort Co vše obsahuje pšenici? Weitere Antworten – Proč nejíst pšenici
Podle některých odborníků vlivem propustného střeva procházejí prozánětlivé látky střevem do mozku, kde způsobují u geneticky predisponovaných dětí zánět a autismus. Ve studiích se ukazuje, že pšenice, zejména gliadin, lektiny a další látky nezpůsobuje jen alergii, ale take zánět a propustné střevo, jak ukazují studie.Pšenice obecná (setá, latinsky Triticum aestivum) je tradičním druhem, který se pěstuje u nás, v jižní Evropě a ve středozápadní Americe. Tvrdá sklovitá pšenice (latinsky Triticum durum) se používá na výrobu semoliny (nažloutlé hrubé mouky).Obiloviny druhy. Obiloviny dělíme podle několika kritérií, tím nejvýznamnějším je obsah lepku. Mezi bezlepkové (obiloviny i pseudoobiloviny) patří rýže, proso (jáhly), amaranth, quinoa, kukuřice, pohanka a některé odrůdy ovsa. Obiloviny obsahující lepek (gluten) jsou pšenice (včetně špaldy), žito, ječmen a oves.
Co se vyrábí z pšenice : Zrno pšenice se využívá k výrobě chleba, pečiva, těstovin, krup a v cukrářství. Pšeničné šroty, mouky nebo mačkané zrno a otruby se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Pšenice je hlavně zdrojem energie díky vysokému obsahu škrobu (50 – 70 %), který je lehce stravitelný.
V čem skladovat pšenici
Nejdůležitější je při skladování pšenice Halla dodržovat správnou teplotu. Pro uchování pšenice je nutná teplota mezi 15°C a 18°C, stejně jako nízká vzdušná vlhkost. Optimální vlhkost je mezi 55% a 65%. Vyšší vlhkost může vést ke špatné kvalitě pšenice, zejména ve formě plísní a plísňových infekcí.
Jak nahradit pšenici : Čím nahradit pšenici Omezená konzumace pšenice tělu prospěje, pokud ji nahradíte její vhodnou alternativou. Tou mohou být například kroupy, jáhly, žito, pohanka, quinoa, amarant, tef nebo třeba čirok v jejich přirozené podobě.
Čím nahradit obiloviny ve stravě alergika
- oves,
- ječmen,
- žito,
- kukuřice,
- rýže,
- pohanka (není-li příbuzná s pšenicí),
- jáhly,
- quinoa,
ječmenné kroupy nejlépe nahradí čirok či slzovka, pšeničný kuskus nahradí kuskus z kukuřice, bulgur nahradí třeba quinoa, jáhly nebo pohanka.
Co obsahuje obilí
Zejména v klíčku a vnitřní části zrna jsou soustředěny vitaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, E. Vitamin C se ve zralém obilí téměř nevyskytuje, ale jeho obsah prudce vzrůstá po vyklíčení. Z minerálních látek je možné zmínit přítomnost fosforu, draslíku, hořčíku a vápníku.Celkově je obsah tuku v obilovinách nízký (nejvyšší obsah tuku má oves, v průměru 5 %), skladba tuků je hodnocena jako příznivá, protože tuky v obilovinách mají vysoký podíl nenasycených mastných kyselin.Zejména v klíčku a vnitřní části zrna jsou soustředěny vitaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, E. Vitamin C se ve zralém obilí téměř nevyskytuje, ale jeho obsah prudce vzrůstá po vyklíčení. Z minerálních látek je možné zmínit přítomnost fosforu, draslíku, hořčíku a vápníku.
Z obilovin se vyrábí především pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, jáhly, kroupy. Obiloviny jsou dobrým zdrojem sacharidů. Jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných bílkovin.
Kde se skladuje obilí : Sklady obilí jsou často jednoduché zemědělské stavby, kde ale musí být navržen důmyslný systém cirkulace vzduchu tak, aby bylo zrno v optimálních podmínkách. Pokud tomu tak není, obilí může zplesnivět a tím je nepoužitelné. Aby se to nestalo, je třeba prostory s obilím větrat a udržovat v nich správnou teplotou.
Jak doma skladovat obilí : Obilí skladujeme volně ložené nebo v obalech. Skladování zrna v suchém stavu je založen na poznatku, že v obilí s nízkým obsahem vody probíhají všechny fyziologické procesy pomalu, omezuje se do značné míry rozmnožování a škodlivá činnost mikroorganismů a skladištních škůdců.
Co si dát místo pečiva
6 tipů, čím nahradit bílé pečivo
- Kukuřičné tortilly. Obrovskou výhodou kukuřičných tortill je absence lepku.
- Žitný chléb. Chléb ze žita je tmavší, hutnější, výživnější a většinou i chutnější než klasický pšeničný chléb.
- Kváskový chléb.
- Listy salátu.
- Sladké brambory a zelenina.
- Květáková placka.
U lidí trpících alergií na obilí se potíže mohou objevit buď bezprostředně po konzumaci, nebo o něco později. Většinou se jedná o vyrážky nebo svědění kůže, případně se mohou vyskytnout dýchací či trávicí potíže. Dlouhodobé vdechování moučného prachu vyvolává v první řadě alergické astma (tzv. „pekařské astma“).Příznaky alergie na lepek:
- Otok, svědění a podráždění v ústech a v jejich okolí, škrábání v krku.
- Kopřivka, vyrážka, otok na kůži.
- Ucpaný nos.
- Bolest hlavy.
- Ztížené dýchání
- Bolesti břicha, nevolnost, zvracení
- Průjem.
- Anafylaxe (dechové obtíže, bolest na hrudi, neschopnost polykat, bledá až namodralá kůže, závrať nebo mdloba)
Čím nahradit pšeničné pečivo : 5 variant, čím nahradit bílé pečivo
- Špaldové pečivo. Jemná chuť špaldy připomíná oříšky.
- Celozrnné pečivo. Má vyšší obsah potravinové vlákniny, vitaminů skupiny B, D a E, enzymů a minerálních látek než klasické pšeničné pečivo.
- Knäckenbrot.
- Rýžové chlebíčky.
- Žitné pečivo.