Antwort Co vše obsahuje pšenici? Weitere Antworten – Proč nejíst pšenici

Co vše obsahuje pšenici?
Podle některých odborníků vlivem propustného střeva procházejí prozánětlivé látky střevem do mozku, kde způsobují u geneticky predisponovaných dětí zánět a autismus. Ve studiích se ukazuje, že pšenice, zejména gliadin, lektiny a další látky nezpůsobuje jen alergii, ale take zánět a propustné střevo, jak ukazují studie.Pšenice obecná (setá, latinsky Triticum aestivum) je tradičním druhem, který se pěstuje u nás, v jižní Evropě a ve středozápadní Americe. Tvrdá sklovitá pšenice (latinsky Triticum durum) se používá na výrobu semoliny (nažloutlé hrubé mouky).Obiloviny druhy. Obiloviny dělíme podle několika kritérií, tím nejvýznamnějším je obsah lepku. Mezi bezlepkové (obiloviny i pseudoobiloviny) patří rýže, proso (jáhly), amaranth, quinoa, kukuřice, pohanka a některé odrůdy ovsa. Obiloviny obsahující lepek (gluten) jsou pšenice (včetně špaldy), žito, ječmen a oves.

Co se vyrábí z pšenice : Zrno pšenice se využívá k výrobě chleba, pečiva, těstovin, krup a v cukrářství. Pšeničné šroty, mouky nebo mačkané zrno a otruby se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Pšenice je hlavně zdrojem energie díky vysokému obsahu škrobu (50 – 70 %), který je lehce stravitelný.

V čem skladovat pšenici

Nejdůležitější je při skladování pšenice Halla dodržovat správnou teplotu. Pro uchování pšenice je nutná teplota mezi 15°C a 18°C, stejně jako nízká vzdušná vlhkost. Optimální vlhkost je mezi 55% a 65%. Vyšší vlhkost může vést ke špatné kvalitě pšenice, zejména ve formě plísní a plísňových infekcí.

Jak nahradit pšenici : Čím nahradit pšenici Omezená konzumace pšenice tělu prospěje, pokud ji nahradíte její vhodnou alternativou. Tou mohou být například kroupy, jáhly, žito, pohanka, quinoa, amarant, tef nebo třeba čirok v jejich přirozené podobě.

Čím nahradit obiloviny ve stravě alergika

  1. oves,
  2. ječmen,
  3. žito,
  4. kukuřice,
  5. rýže,
  6. pohanka (není-li příbuzná s pšenicí),
  7. jáhly,
  8. quinoa,


ječmenné kroupy nejlépe nahradí čirok či slzovka, pšeničný kuskus nahradí kuskus z kukuřice, bulgur nahradí třeba quinoa, jáhly nebo pohanka.

Co obsahuje obilí

Zejména v klíčku a vnitřní části zrna jsou soustředěny vitaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, E. Vitamin C se ve zralém obilí téměř nevyskytuje, ale jeho obsah prudce vzrůstá po vyklíčení. Z minerálních látek je možné zmínit přítomnost fosforu, draslíku, hořčíku a vápníku.Celkově je obsah tuku v obilovinách nízký (nejvyšší obsah tuku má oves, v průměru 5 %), skladba tuků je hodnocena jako příznivá, protože tuky v obilovinách mají vysoký podíl nenasycených mastných kyselin.Zejména v klíčku a vnitřní části zrna jsou soustředěny vitaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, E. Vitamin C se ve zralém obilí téměř nevyskytuje, ale jeho obsah prudce vzrůstá po vyklíčení. Z minerálních látek je možné zmínit přítomnost fosforu, draslíku, hořčíku a vápníku.

Z obilovin se vyrábí především pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, jáhly, kroupy. Obiloviny jsou dobrým zdrojem sacharidů. Jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných bílkovin.

Kde se skladuje obilí : Sklady obilí jsou často jednoduché zemědělské stavby, kde ale musí být navržen důmyslný systém cirkulace vzduchu tak, aby bylo zrno v optimálních podmínkách. Pokud tomu tak není, obilí může zplesnivět a tím je nepoužitelné. Aby se to nestalo, je třeba prostory s obilím větrat a udržovat v nich správnou teplotou.

Jak doma skladovat obilí : Obilí skladujeme volně ložené nebo v obalech. Skladování zrna v suchém stavu je založen na poznatku, že v obilí s nízkým obsahem vody probíhají všechny fyziologické procesy pomalu, omezuje se do značné míry rozmnožování a škodlivá činnost mikroorganismů a skladištních škůdců.

Co si dát místo pečiva

6 tipů, čím nahradit bílé pečivo

  1. Kukuřičné tortilly. Obrovskou výhodou kukuřičných tortill je absence lepku.
  2. Žitný chléb. Chléb ze žita je tmavší, hutnější, výživnější a většinou i chutnější než klasický pšeničný chléb.
  3. Kváskový chléb.
  4. Listy salátu.
  5. Sladké brambory a zelenina.
  6. Květáková placka.


U lidí trpících alergií na obilí se potíže mohou objevit buď bezprostředně po konzumaci, nebo o něco později. Většinou se jedná o vyrážky nebo svědění kůže, případně se mohou vyskytnout dýchací či trávicí potíže. Dlouhodobé vdechování moučného prachu vyvolává v první řadě alergické astma (tzv. „pekařské astma“).Příznaky alergie na lepek:

  1. Otok, svědění a podráždění v ústech a v jejich okolí, škrábání v krku.
  2. Kopřivka, vyrážka, otok na kůži.
  3. Ucpaný nos.
  4. Bolest hlavy.
  5. Ztížené dýchání
  6. Bolesti břicha, nevolnost, zvracení
  7. Průjem.
  8. Anafylaxe (dechové obtíže, bolest na hrudi, neschopnost polykat, bledá až namodralá kůže, závrať nebo mdloba)

Čím nahradit pšeničné pečivo : 5 variant, čím nahradit bílé pečivo

  1. Špaldové pečivo. Jemná chuť špaldy připomíná oříšky.
  2. Celozrnné pečivo. Má vyšší obsah potravinové vlákniny, vitaminů skupiny B, D a E, enzymů a minerálních látek než klasické pšeničné pečivo.
  3. Knäckenbrot.
  4. Rýžové chlebíčky.
  5. Žitné pečivo.